OGŁOSZENIA PARAFIALNE

2 KWIETNIA 2023 – NIEDZIELA PALMOWA

 

  1. WIELKI TYDZIEŃ I ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Niedzielą Palmową rozpoczynamy najważniejszy okres w roku liturgicznym. Gorąco zachęcam i zapraszam do przeżycia CAŁEGO TRIDUUM PASCHALNEGO.

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Rano w katedrze odbywa się tzw. Msza św. Krzyżma, w której uczestniczą wszyscy kapłani diecezji i poświęca się oleje krzyżma, chorych i katechumenów. Wieczorem Msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg – w naszym kościele o godz. 19.00. Następnie, poprzez adorację Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, towarzyszyć będziemy Jezusowi cierpiącemu w Ogrodzie Oliwnym, w więzieniu, w czasie przesłuchań i biczowania. Adoracja trwać będzie przez całą noc, aż do godziny 14.00 w Wielki Piątek.

W Wielki Piątek to dzień, w którym nie odprawia się Eucharystii. O 8.30 w kościele modlitwa brewiarzowa, tzw. ciemna jutrznia. O godz. 15.00 w parku przy skrzyżowaniu ul. Zamkniętej i Nad Odrą rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia, a następnie Drogę Krzyżową, która przejdzie ul. Zamkniętą, schodami do ul. Kościelnej i dalej aż do kościoła. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża rozpocznie się w kościele o godz. 19.00. Po liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim do godz. 22.00.

Wielka Sobota to dzień ciszy. Adoracja Pana Jezusa złożonego do grobu trwać będzie przez cały dzień od godz. 8.00 do 20.30. O 8.30 ciemna jutrznia w kościele, następnie poświęcenie pokarmów o godz. 10.00, 11.00, 12.00 oraz 14.30. Drugi dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia w kościele o godz. 15.00. O godz. 21.00 rozpocznie się najważniejsza liturgia w całym roku: Msza św. Wigilii Paschalnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz z procesją rezurekcyjną. Msza św. będzie długa i uroczysta, bo to Wielka Noc i będziemy świętować nasze zmartwychwstanie i życie wieczne z Chrystusem. Do kościoła przynosimy świece.

W Niedzielę Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny Msze święte o stałych godzinach, tzn. o 8.30, 10.30 i 12.00. Nowenna do Bożego Miłosierdzia będzie odmawiana przez cały tydzień 10 min. przed każdą Mszą św.

  1. ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Z tyłu kościoła jest wyłożona lista z godzinami adoracji w Triduum Paschalne. Bardzo proszę o zaplanowanie sobie godziny w tym czasie, wpisanie się na listę i obecność przy Jezusie cierpiącym. Stała obecność zadeklarowanych adoratorów jest warunkiem tego, by kościół mógł zostać otwarty przez całą noc. Zechciejmy usłyszeć sercem i przejąć się słowami Jezusa z Ogrójca: „Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?” A także: „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” (por. Mt 26 nn).

  1. MARSZ PAPIESKI I GORZKIE ŻALE

Zachęcam do wzięcia udziału w Marszu Papieskim dzisiaj od godz. 16.30. Marsz wyruszy spod Sanktuarium NSPJ w Szczecinie. Zapraszam również na ostatnie w tym roku Gorzkie Żale w naszym kościele o godz. 17.00.

  1. SPOTKANIA

W najbliższy wtorek o godz. 19.00 zapraszam rodziców dzieci pierwszokomunijnych na comiesięczne spotkanie, a w środę na 19.00 – kandydatów do bierzmowania.

  1. OFIARY W WIELKIM TYGODNIU

Tradycyjnie ofiary złożone w Wielki Piątek w ramach adoracji Krzyża są przeznaczone na Ziemię Świętą. Dostaliśmy z kurii do rozprowadzenia również cegiełki na budujący się kościół w Grodnie w cenie 20, 50 i 100 zł. Można je nabyć w zakrystii.

  1. PODZIĘKOWANIA

Bardzo dziękuję za ofiary, które składacie na potrzeby parafii, a dzisiaj szczególnie na wsparcie wyjazdu wakacyjnego naszej młodzieży bierzmowanej. Dziękuję za wszelką pomoc w przygotowaniu liturgii i kościoła do najważniejszych dni w roku. Trwajmy blisko Chrystusa w czasie Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Czuwajmy razem z Maryją, ucząc się Boga przy Jej Niepokalanym i cierpiącym sercu.

Ks. Lucjan Chronchol, proboszcz