24 MARCA 2024 –  Niedziela Palmowa

 

  1. WIELKI TYDZIEŃ I ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Niedzielą Palmową rozpoczynamy najważniejszy okres w roku liturgicznym. Gorąco zachęcam i zapraszam do przeżycia CAŁEGO TRIDUUM PASCHALNEGO.

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Rano w katedrze o 10.00 odbywa się tzw. Msza św. Krzyżma, w której uczestniczą wszyscy kapłani diecezji i poświęca się oleje krzyżma, chorych i katechumenów. Wieczorem Msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg – w naszym kościele o godz. 19.00. Następnie, poprzez adorację Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, towarzyszyć będziemy Jezusowi cierpiącemu w Ogrodzie Oliwnym, w więzieniu, w czasie przesłuchań i biczowania. Adoracja trwać będzie przez całą noc, aż do godziny 14.00 w Wielki Piątek.

W Wielki Piątek to dzień, w którym nie odprawia się Eucharystii. O 8.30 w kościele modlitwa brewiarzowa, tzw. ciemna jutrznia. O godz. 15.00 w parku przy skrzyżowaniu ul. Zamkniętej i Nad Odrą rozpoczniemy Drogę Krzyżową, która przejdzie schodami ul. Witosa, następnie ul. Nehringa aż do kościoła. W kościele, po Drodze Krzyżowej rozpoczniemy pierwszy dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża rozpocznie się w kościele o godz. 19.00. Po liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim do godz. 22.00.

Wielka Sobota to dzień ciszy. Adoracja Pana Jezusa złożonego do grobu trwać będzie przez cały dzień od godz. 8.00 do 20.30. O 8.30 ciemna jutrznia w kościele, następnie poświęcenie pokarmów o godz. 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00 oraz 14.00. Drugi dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia w kościele o godz. 15.00. O godz. 21.00 rozpocznie się najważniejsza liturgia w całym roku: Msza św. Wigilii Paschalnej zakończona procesją rezurekcyjną. Do kościoła przynosimy świece.

W Niedzielę Zmartwychwstania pierwsza Msza św. o godz. 7.00 (rozpocznie się procesją wokół kościoła), a następnie o godz. 10.30 i 12.00 (nie będzie Mszy św. o godz. 8.30). W Poniedziałek Wielkanocny Msze święte o stałych godzinach, tzn. o 8.30, 10.30 i 12.00. Nowenna do Bożego Miłosierdzia będzie odmawiana przez cały tydzień 10 min. przed każdą Mszą św.

  1. ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Z tyłu kościoła jest wyłożona lista z godzinami adoracji w Triduum Paschalne. Bardzo proszę o zaplanowanie sobie godziny w tym czasie, wpisanie się na listę i obecność przy Jezusie cierpiącym.

W tym roku kościół będzie otwarty również w Noc Zmartwychwstania. Bardzo proszę mężczyzn o wpisanie się na tę listę, by zabezpieczyć kościół i Najświętszy Sakrament, a także zachęcam do czuwania w najważniejszą noc całego roku. W nocy z soboty na niedzielę jest zmiana czasu.

  1. UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO

W tym roku, ze względu na Wielki Tydzień, uroczystość Zwiastowania Pańskiego i dzień świętości życia obchodzić będziemy w poniedziałek 8 kwietnia.

  1. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Zapraszam na ostatnie już w tym roku Gorzkie Żale, dzisiaj o godz. 17.00. Dziękuję za posprzątanie kościoła i za dekorację, a także za wszelkie ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafii. W Wielki Piątek ofiary będą przeznaczone na Ziemię Świętą. Niech czas Wielkiego Tygodnia zaowocuje naszym nawróceniem i dobrym przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych.

Ks. Lucjan Chronchol, proboszcz

 

Komunikaty Kurii:

  1. Noc Konfesjonałów.

Podobnie jak w poprzednich latach, w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, będzie miała miejsce inicjatywa duszpasterska „Noc Konfesjonałów”. W bieżącym roku, przez całą noc z 29 na 30 marca br., w godzinach od 22.00 do 6.00, będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania oraz adoracji Najświętszego Sakramentu w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. W Szczecinie. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, a także przybyłych z zagranicy na Święta, aby skorzystali z tej możliwości duchowego przygotowania się do Wielkanocy.”

 

  1. Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie zaprasza na Rekolekcje Wielkopostne pt. „Na progu Paschy”, które odbędą się w Wielkim Tygodniu, w dniach od 25 do 27 marca br. Rekolekcje poprowadzi Ks. Paweł Gulicki – Ojciec Duchowny Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Plan rekolekcji:

Wielki Poniedziałek, godz. 19.00 – Msza Św. z nauką rekolekcyjną,

Wielki Wtorek, godz. 19.00 – Msza Św. z nauką rekolekcyjną,

Wielka Środa, godz. 19.00 – Msza Św. z nauką rekolekcyjną.

Możliwość spowiedzi świętej w dni rekolekcyjne w godz. od 18.00 do 21.00.

  1. Informujemy, że uroczyste Liturgie Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej będą przebiegać według następującego porządku:

Wielki Czwartek

– godz. 10.00 – Msza Święta Krzyżma z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich pod przew. Ks. Bp H. Wejmana.

– godz. 19.00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Ks. Bp H. Wejmana.

Wielki Piątek

– godz. 09.00 – Ciemna Jutrznia pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka Wejmana.

– godz. 19.00 – Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Zbigniewa Zielińskiego.

Wielka Sobota

– godz. 09.00 – Ciemna Jutrznia pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka Wejmana.

– godz. 21.00 – Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem Ks. Bp H. Wejmana.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

– godz. 12.00 – Msza Św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka Wejmana.

 

  1. Wielka, dziewięcioletnia Nowenna przez Jubileuszem roku 2033 (dwutysiąclecie Odkupienia) rozpocznie się już w najbliższe święta Wielkanocne.