1. NIEDZIELA EUCHARYSTYCZNA

Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca, która gromadzi nas wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

„Eucharystia daje życie” –w  tym roku z jeszcze większą pobożnością przeżywajmy każdą adorację przed Najświętszym Sakramentem. Pogłębiajmy naszą świadomość, czym tak naprawdę jest Eucharystia i jak powinna ona kształtować nasze chrześcijańskie życie.

Modlić się będziemy w intencjach Kościoła oraz polecimy nasze intencje osobiste.

2. POMOC KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE

Dzisiaj, w drugą niedzielę Adwentu, trwając w radosnym czasie oczekiwania na spotkanie z Panem, po raz 22. obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Wpieramy modlitwą wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. Po Mszach Świętych możemy wesprzeć naszych Braci i Siostry na Wschodzie ofiarą do puszek.

3. MSZE ŚWIĘTE RORATNIE

W dni powszednie Adwentu sprawujemy jedną Mszę Świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tzw. roraty.

Do licznego udziału w roratach w naszym kościele zapraszamy codziennie na godz. 18:00.

W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudzamy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa.

Serdecznie zapraszamy! Zabierzmy ze sobą lampiony.

4. DZIEŃ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Jutro, w poniedziałek, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa Myry żyjącego w III i IV wieku, który zasłynął gorliwością duszpasterską i szczególną troskliwością o potrzeby materialne bliźnich. 

To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami.

Niech nie zabraknie życzliwości i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących.

5. NIEPOKALANE POCZĘCIE NMP

W środę, 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dziękujemy Bogu za to, że wybrał Maryję na Matkę swojego Syna, a z tej racji zachował Ją od grzechu pierworodnego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich.

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami.

W 1947 roku Matka Boża w objawieniu, które usłyszała pielęgniarka Pierina Gilli w Montichiari w Italii, powiedziała: „Pragnę, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe, obchodzono uroczyście Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej Godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą wielkie i liczne nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeśli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona”.

Jest taka jedna godzina w roku, gdy Niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki i Jego odwieczne skarby miłości. Jest taka jedna godzina w roku, gdy wszystko jest możliwe.

Zachęcamy do udziału we Mszach Świętych, które odprawimy o godz. 12:00 i o godz. 18:00.

6. KALENDARZ LITURGICZNY

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 6 grudnia – Święty Mikołaj (III i IV w.) biskup Miry Licyjskiej, wyjątkowa dobroć tego Świętego przyczyniła się do rozpowszechnienia jego kultu. w Kościele Wschodnim św. Mikołaj do dzisiaj doznaje wyjątkowej czci, jego ikona znajduje się w każdej cerkwi;

We wtorek, 7 grudnia – Święty Ambroży (ok. 339-397), biskup Mediolanu, wybitny teolog, obrońca Bożej nauki i doktor Kościoła.

7. REKOLEKCJE ADWENTOWE

Na Rekolekcje Adwentowe w tym roku zapraszamy od następnej niedzieli, tj. od 12 grudnia br.

Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby wziąć udział w spotkaniach rekolekcyjnych. W te dni możemy skorzystać także z sakramentu pokuty i pojednania. Nie odkładajmy jednak spowiedzi na ostatnie dni Adwentu.

8. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO OPŁATKÓW

Dzisiaj, na zakończenie Mszy Świętych nastąpi błogosławieństwo opłatków wigilijnych.

9. CARITAS NA BOŻE NARODZENIE

Polecamy świece caritasowe, kartki świąteczne i torby miłosierdzia; to tradycyjne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Przy wyjściu z kościoła oraz w zakrystii są do nabycia opłatki na stół wigilijny.

10. ŻYCZENIA

Wszystkich parafianom i gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy, oraz opieki Niepokalanej, naszej Ukochanej Patronki kościoła i parafii.

11. PODZIĘKOWANIA

Za dobroć, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele parafialne, wyrażamy serdeczne Bóg zapłać.

Skoro nie znamy momentu przyjścia Pana,
to postawę, jaką powinniśmy przyjąć, to czuwanie.
Jest to zarazem jakieś tajemnicze trwanie.
To ufne patrzenie przed siebie z nadzieją, że nastąpi spotkanie.
(Brunon Koniecko OSB)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz