1. Światowy Dzień Trędowatych

Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa, spychani na margines życia. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują. Prośmy Boga także o to, żebyśmy nikogo nie przesuwali na margines życia. Ofiary składane do puszek przed kościołem zostaną przeznaczone na wsparcie chorych i posługujących im.

2. Święto Ofiarowania Pańskiego

 • We wtorek 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
 • Msze Święte z błogosławieniem świec o godz. 10:30 i o godz. 18:0.
 • Na wtorkowe liturgie przynosimy świece, zwane gromnicami. Będą one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.
 • Pamiętajmy o osobach konsekrowanych, które oddały życie w służbie Bogu i Kościołowi. Warto wspomnieć o setkach domów pomocy, domów dziecka, przedszkoli, szkół, ośrodków wychowawczych, szpitali i hospicjów, w których codziennie służą osoby konsekrowane, które dzięki temu są świadkami Boga pełnego miłości i miłosierdzia.
 • Ofiary złożone na tacę przeznaczone są na wsparcie zakonów klauzurowych, zwłaszcza na klasztory i domy zakonne borykające się z trudnościami.

3. Zmiany po duszpasterskich odwiedzinach

 • W minionym tygodniu, w tym szczególnym czasie, zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie. Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli drzwi swoich mieszkań, by przyjąć Boże błogosławieństwo.
 • Rodziny, które z różnych powodów nie przyjęły kolędy prosimy o kontakt, odwiedzimy Państwa w czasie wspólnie uzgodnionym.
 • Od wtorku, 2 lutego powracamy do odprawiania codziennej Mszy Św. w tygodniu w porze wieczornej, o godz. 18:00.
 • W związku ze stanem epidemii wszelkie sprawy związane z urzędowaniem w Biurze Parafialnym nadal należy zgłaszać pocztą tradycyjną lub elektroniczną lub telefonicznie (tel. 601 762 825).

4. W pierwszym tygodniu miesiąca

 • W środę tradycyjnie zmiana tajemnic Żywego Różańca. Czcicieli Matki Bożej zapraszamy na wieczorne nabożeństwo. 
 • W piątek o godz. 17:30 nabożeństwo pierwszopiątkowe z okazją do spowiedzi świętej, o godz. 18:00 wieczorna Eucharystia. Zapraszamy do rozpoczęcia lub kontynuowania nabożeństwa dziewięciu pierwszych piątków. Pan Jezus związał z tym nabożeństwem szczególne obietnice dla wiernych czcicieli Jego Serca.
 • W sobotę, ze względu na stan epidemii, odwołujemy odwiedziny naszych chorych i seniorów. Prosimy przypomnieć naszym podopiecznym ustalenia przekazane w czasie kolędy.

5. Kalendarz liturgiczny

W tygodniu patronują nam:

 • w piątek, 5 lutego – Św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica sycylijska z pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult szybko rozszerzył się na cały Kościół
 • w sobotę, 6 lutego – Święci męczennicy Paweł Mika (1565-1597) i Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.

6. Podziekowania

 • Pragnę serdecznie podziękować za ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem waszą hojność.
 • Dziękujemy za pierwsze wpłaty na konto „Remont Kościoła”.
 • Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.

Błogosławionej niedzieli!

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

Dnia 2 lutego 2021 r., w Święto Ofiarowania Pańskiego, w całym Kościele obchodzony jest XXV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga zaprasza osoby konsekrowane posługujące w naszej Archidiecezji oraz wiernych na uroczystą Mszę Świętą, która odbędzie się we wtorek, 2 lutego br., w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, o godz. 16.00. Eucharystię poprzedzi czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 15.00. 

Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz 3 lutego br. obchodzi swoje imieniny, a 7 lutego przypada 61. rocznica Jego święceń kapłańskich. Módlmy się w intencji Dostojnego Solenizanta i Jubilata.

Zapraszamy do udziału w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, która odbędzie się w piątek, 26 marca 2021 r. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w jedności duchowej poprzez transmisję internetową z Kaplicy Cudownego Obrazu, która będzie na stronie: https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/.

W grudniu 2020 r. rozpoczął się Rok św. Jakuba. Bazylika Archikatedralna w Szczecinie jest jednym z 48 wyznaczonych w Polsce kościołów stacyjnych, w których można zyskać odpusty związane z obchodami Roku Świętego Jakuba – do 31 grudnia 2021 r. Zapraszamy do korzystania z łaski odpustu oraz wspólnej modlitwy każdego 25 dnia miesiąca za Szczecin, wszystkie urzędy i całą Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską. Będziemy prosić również o łaskę patronatu św. Jakuba nad Szczecinem.

Sekretariat Różańca Pompejańskiego przy Domu Pielgrzyma „Totus Tuus” w Szczecinie ( ul. Rydla 63) – Każdy czas jest dobry, aby przybliżyć Miłosierdzie Boże dla wielu. Pan Jezus od początku przyjścia na świat, z miłości do nas, stał się darem odkupienia. Wdzięczni Jezusowi za wcielenie i Ofiarę Krzyża, wraz z Maryją oddajmy nasze modlitwy za naszych Rodaków, aby łaska Boża przemieniała serca i umacniała w wierze i miłości. Pragnijmy, aby wielu ludzi w obecnym czasie znalazło pokój serca, ufność oraz drogę powrotu do wiary i Kościoła. Temat kolejnej nowenny pompejańskiej: „Maryjo, prosimy wraz z Aniołami i Świętymi, wesprzyj nas w przebłaganiu Boga za grzechy i wyproś Miłosierdzie Boże dla Polaków”. Termin nowenny: od 11 stycznia do 5 marca 2021 r. Dodatkowe informacje o nowennie pompejańskiej można przeczytać na: www.nowennazaojczyzne.pl