Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która jest osobistym spotkaniem z Panem.

Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie, także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców.

1. Rocznica wybuchu II wojny światowej

We wtorek, 1 września, przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych po zakończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.

2. Nowy rok szkolny i katechetyczny

Także we wtorek rozpoczyna się nowy rok szkolny i katechetyczny. O godz. 18:00 Msza Św. w intencji dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i katechetów. Pragniemy wypraszać pomoc Maryi, Stolicy Mądrości o właściwe wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia.

Dzieci i młodzież zapraszamy także w najbliższy piątek, w pierwszy piątek miesiąca.

Drodzy Rodzice i Wychowawcy, wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże Waszych dzieci nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii.

3. Światowy Dzień Modlitw 0 Ochronę Stworzenia

W dniu 1 września z inicjatywy papieża Franciszka od 2015 roku w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Jest to odpowiedź na trwający w świecie kryzys ekologiczny, głośne wołanie o ochronę dóbr naturalnych na naszej planecie i mądre, racjonalne ich wykorzystywanie

4. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronuje nam: w czwartek, 3 września – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła. Grzegorz urodził się w Rzymie. Odbył karierę urzędniczą i został prefektem Rzymu. Obrał życie monastyczne, otrzymał święcenia diakona i był legatem papieskim w Konstantynopolu. Dnia 3 września 590 został wybrany papieżem. Był gorliwym pasterzem, opiekunem biednych i płodnym autorem dzieł teologicznych. Wysłał misjonarzy do Anglii. Zmarł w Rzymie.

5. Pierwsza środa miesiąca

W środę powierzymy naszą codzienność Matce Bożej Nieustającej Pomocy podczas nowenny o godz. 18:00. Do omodlenia mamy tyle spraw, a Jej Serce, wypełnione miłością i dobrocią, wsłuchuje się w nasze błagania.Wszystkie intencje nowennowe stają się intencją środowych Eucharystii. Członkinie Żywego Różańca zapraszamy na miesięczną zmianę Tajemnic Żywego Różańca.

6. Pierwszy czwartek miesiąca

W czwartek podczas Mszy Świętej o godz. 18:00 dziękować będziemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, a także będziemy prosić o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej.

7. Pierwszy piątek miesiąca

W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata, co uczynimy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17:30. Msza Święta wynagradzająca Bożemu Sercu o godz. 18:00.

Zachęcamy dzieci i młodzież do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny.

8. Odwiedziny chorych

W sobotę, od godz. 9:00, odwiedziny chorych, seniorów i samotnych. Prosimy o powiadomienie i przygotowanie naszych podopiecznych. Serdecznie polecamy pamięci Parafian, którzy nie mogą samodzielnie uczestniczyć we Mszy Świętej.

9. Pierwsza sobota miesiąca

W sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność. Serdecznie zapraszamy na Eucharystię i pierwszosobotnie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej o godz. 17:15. 

10. Podziękowania

Wyrażam wdzięczność za wszelkie ofiary składane w naszym kościele, także poprzez parafialne konto bankowe. Dziękuję Drogim Parafianom, praktykującym w naszym kościele, a także Gościom uczestniczącym w naszych liturgiach. Dziękuję za zaufanie, serdeczne Bóg zapłać.

11. Obrazek Maryjny

Polecamy obrazki z wizerunkiem Niepokalanego Serca Matki Bożej. Pragniemy, by także w naszych domach czczona była Maryja, która nam patronuje.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

12. Komunikaty Kurii Metropolitalnej

28 sierpnia br. wszedł na ekrany kin film pt. „Zieja”, który miał być emitowany w kinach w marcu br. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła prezentację filmu. „Zieja” to film o niezwykłym kapłanie, kapelanie wojskowym podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. oraz naczelnym kapelanie Szarych Szeregów w czasie Powstania Warszawskiego i współzałożycielu KOR-u, inwigilowanym przez służbę bezpieczeństwa PRL. Ks. Zieja swoje życie oparł na wierności Ewangelii. Wyrażała to jego dewiza życiowa: „nie zabijaj nigdy nikogo”. Film został zrealizowany przez Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Wspólnota Lew Judy zaprasza na Seminarium Odnowy Wiary, które będzie odbywać się we wtorki o godz. 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie (rozpoczęcie 1 września br.). W programie Seminarium będzie co tydzień Msza Święta i spotkanie, podczas którego uczestnicy otrzymają materiały formacyjne do codziennej modlitwy, pomocne w pogłębianiu wiary, aby poprzez 8 tygodni przygotować się do przeżycia odnowienia sakramentu Chrztu Świętego, sakramentu bierzmowania i Eucharystii.

W sobotę, 5 września br., odbędzie się uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie. Jest ona poprzedzona dziewięciodniową Nowenną przed Koronacją Obrazu Matki Bożej.

W święto Narodzenia NMP, 8 września br., rozpoczną się internetowe Ogólnopolskie 33-dniowe Rekolekcje „ODDANIE33”, przygotowujące do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. Tę drogę duchową polecali i osobiście praktykowali wszyscy papieże XX wieku. Organizatorami są: Wojownicy Maryi, Fundacja Tota Tua oraz Redakcja „Miłujcie się!”. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie. Załączamy baner informacyjny. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.oddanie33.pl. Zapraszamy do włączenia się w inicjatywę „ODDANIE33”.

Zapraszamy do udziału w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Dzieci do Sanktuarium Dzieci Fatimskich, na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie, pod hasłem: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” (por. Mk 10,14), która odbędzie się w sobotę, 12 września br. Mszy Świętej o godz. 10.00 będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman. Zapraszamy do udziału dzieci wraz z rodzicami oraz wszystkich czcicieli Dzieci Fatimskich.

Zapraszamy na centralne obchody Święta Podwyższenia Krzyża w poniedziałek, 14 września br., które odbędą się w Katedrze pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Modlitwa rozpocznie się liturgią Mszy Świętej o godz. 18.00. Po liturgii nastąpi Diecezjalna Droga Krzyżowa i adoracja Krzyża z możliwością indywidualnego podejścia do Krzyża. Modlitwa ta będzie stanowić II Stację przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, obchodzonego w 2033 r.

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie odbędzie się Koronacja Figury Matki Bożej Cierpiącej, która znajdowała się w autokarze podczas tragicznego wypadku pielgrzymów naszej Archidiecezji pod Grenoble we Francji. Uroczystość odbędzie się 15 września br. o godz. 17.00 pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi.

Trwa rekrutacja na studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku akademickim 2020/2021 zapraszamy na tradycyjne kierunki: Teologia (jednolite studia magisterskie), specjalność nauczycielska – specjalność skierowana do osób, które chcą pracować jako katecheci i nauczyciele religii w szkołach, Familiologia (studia pierwszego stopnia), specjalności: asystent rodziny i profilaktyka społeczna, Familiologia (studia drugiego stopnia), specjalności: poradnictwo psychospołeczne, rodzinne i mediacja. W roku akademickim 2020/2021 w ramach kierunku teologia pojawia się nowa specjalność: specjalność skierowana dla osób, które chciałby poznać teologię i jednocześnie zdobyć wiedzę i umiejętności do liderowania oraz prowadzenia grup, wspólnot i stowarzyszeń w Kościele, Studia podyplomowe Kierownictwo duchowe (2 semestry) – skierowane do osób, które zajmują się lub są zainteresowane duchowością oraz prowadzeniem osób w procesie rozwoju duchowego, Studia podyplomowe Ochrona małoletnich w Kościele katolickim (2 semestry) – studia pozwalające na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji pomocnych w pracy z młodzieżą oraz w różnych formach działania na rzecz ochrony osób małoletnich w Kościele i społeczeństwie. Szczegółowe informacje na stronie facebookowej Wydziału Teologicznego oraz stronie internetowej www.teo.usz.edu.pl

Jesienią ubiegłego roku powstała 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, która dała się już poznać z niesienia pomocy potrzebującym, organizacjom pozarządowym i gminom w walce z pandemią. Zachęcamy wszystkich do wstępowania w szeregi tej formacji. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej nie koliduje z nauką czy pracą zawodową. Chętnych zapraszamy do najbliższej miejscu zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień.