Czas urlopów i wakacji, który się kończy, był dla wielu z nas okazją do pogłębienia więzi z Bogiem, szukania i rozpoznawania znaków Jego obecności i błogosławieństwa. Jesteśmy bowiem ludem Boga. Czasami wędrującym przez pustynię Izraelitom wydawał się daleki, jednak w rzeczywistości był Bogiem bliskim, zatroskanym o swój lud. Dziś także troszczy się o swój lud, prowadzi go, strzeże, błogosławi, udziela mu sakramentów, żeby żył w świętości. Trzeba jednak zadawać sobie pytanie, czy robię wszystko, by razem z innymi być Jego ludem.

1. ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH

We wtorek, 31 sierpnia będziemy obchodzić 41. rocznicę Podpisania Porozumień Sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Żyliśmy ideałami solidarności, prawdy i wolności. Dziś warto zadać sobie pytanie, co w naszych sercach zostało z etosu Solidarności tamtych lat…

2. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

W środę, 1 września będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny na wszystkich frontach. Otoczmy modlitwą także tych, którzy po jej zakończeniu walczyli o suwerenność i niepodległość Polski i złożyli ofiarę swojego życia jako więźniowie polityczni, a których próbowano wymazać z historii.

3. NOWY ROK SZKOLNY I KATECHETYCZNY

W środę, 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży.

Msza Święta, ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, nauczycieli i rodziców, z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18:00. Przed Mszą Św. okazja do spowiedzi. Serdecznie zapraszamy.

4. KALENDARZ LITURGICZNY

W tym tygodniu patronuje nam:

w piątek, 3 września – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), Rzymianin, papież, doktor Kościoła, teolog, reformator.

5. W PIERWSZYM TYGODNIU MIESIĄCA

W środę zmiana tajemnic Żywego Różańca. Zapraszamy na godz. 18:00. Po nowennie i Mszy Św. wieczornej spotkanie matek Żywego Różańca na miesięcznej zmianie tajemnic.

W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Zapraszamy na szczególne modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

W piątek od godz. 17:00 okazja do spowiedzi świętej, nabożeństwo pierwszopiątkowe. Wieczorna Eucharystia o godz. 18:00,. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty, zwłaszcza dzieci pierwszokomunijne.

6. NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA (4)

W sobotę, 3 września, o godz. 17:00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Tym, którzy będą je z wiarą praktykować Maryja obiecała zbawienie, przez co przyczyniamy się do ocalenia wielu ludzi od potępienia i zapowiadanych przez Maryję katastrof cywilizacyjnych. Serdecznie zapraszamy.

Ze względu na urlop ks. proboszcza najbliższe odwiedziny duszpasterskie chorych odbędą się tydzień później, 11 września, w 2 sobotę miesiąca. Prosimy o powiadomienie naszych podopiecznych.

7. NOWENNA PRZED BEATYFIKACJĄ

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do uroczystości beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia będzie parafialna nowenna o liczne i trwałe owoce tej beatyfikacji, którą rozpoczniemy w piątek, 3 września; zakończymy w sobotę, 11 września.

Redakcja „Gościa Niedzielnego” przygotowała specjalną edycję „Gościa Extra” poświęconą Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Czackiej. Od następnej niedzieli będzie do nabycia z prasą katolicką.

8. POMOC LUDOWI AFGANISTANU

Odpowiadając na apel papieża Franciszka Konferencja Episkopatu Polski zwraca się z prośbą o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu. Niedziela 5 września br. została ogłoszona w Polsce „Dniem Solidarności z Afgańczykami”.

Na prośbę Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi w każdym kościele w naszej archidiecezji będziemy modlić się o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków oraz o rozwiązanie innych trudnych kryzysów uchodźczych w Europie i na świecie.

W niedzielę 5 września 2021 r., po wszystkich Mszach Świętych, zostanie przeprowadzona przykościelna zbiórka do puszek przez wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas.

9. NOWE KROPIELNICE

Wiadomość dla powracających z urlopów i wakacji: w lipcu br. zamontowaliśmy 2 nowe kropielnice (aspersoria) umieszczone na obydwu filarach pod chórem. Niech nasza inwestycja przyczyni się do bezpiecznego używania wody święconej, w duchu pobożności osobistej.

„Samo przyjęcie Chrztu Św. nie czyni kogoś chrześcijaninem na całe życie,
a urodzenie się z polskim obywatelstwem nie przesądza o byciu Polakiem.
Trzeba nim się stawać wciąż. Wolny wybór.”
(Paweł Zdun)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

KOMUNIKATY I INFORMACJE KURII METROPOLITALNEJ

Zapraszamy na Dożynki Archidiecezjalne, które odbędą się w niedzielę, 29 sierpnia, w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu. Do udziału w tej uroczystości zapraszamy wszystkich Księży Duszpasterzy z wiernymi wraz z wieńcami dożynkowymi, wykonanymi przez gospodarzy, którzy modlą się zarówno w kościołach parafialnych, jak i filialnych. Zaproszone są wszystkie społeczności, każdy, kto spożywa chleb codzienny, niezależnie od miejsca zamieszkania, a szczególnie rolnicy, działkowcy, sadownicy, gospodarze, pszczelarze, przedstawiciele sołectw, Koła Gospodyń Wiejskich i zespołów folklorystycznych w strojach regionalnych. Wszyscy są zaproszeni do uczestnictwa w prezentacji wieńców dożynkowych, która rozpocznie się o godz. 13.30. Delegacje z wieńcami prosimy o przygotowanie wypowiedzi na temat dziękczynienia za tegoroczne zbiory, wieńca i parafii. Wszyscy prezentujący wieńce dożynkowe otrzymają cenne upominki okolicznościowe. Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony rozpocznie się o godz. 15.00. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miast i wiosek, aby wspólnie dziękować Bogu za pracę rolników i chleb oraz prosić o błogosławieństwo dla wszystkich pracujących na roli oraz o urodzaj na polskiej ziemi.

Odpowiadając na apel papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by „modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu”, Konferencja Episkopatu Polski zwraca się do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce z prośbą o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu. W związku z powyższym, niedziela 5 września br. została ogłoszona w Polsce „Dniem Solidarności z Afgańczykami”. Będzie to dzień modlitwy i praktycznego miłosierdzia wyrażającego się w zbiórce ofiar na rzecz potrzebujących. Caritas w Polsce została zobowiązana do zorganizowania pomocy dla ofiar konfliktu przybywających do Polski, jak również dla Afgańczyków chroniących się w krajach sąsiadujących z ich terytorium. Na prośbę Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi w każdym kościele w naszej archidiecezji w czasie modlitwy powszechnej będziemy modlić się o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków oraz o rozwiązanie innych trudnych kryzysów uchodźczych w Europie i na świecie. W niedzielę 5 września 2021 r., po wszystkich Mszach Świętych, zostanie przeprowadzona przykościelna zbiórka do puszek przez wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas.

Zapraszamy do udziału w III Archidiecezjalnej Pielgrzymce Dzieci do Sanktuarium Dzieci Fatimskich, na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie, pod hasłem: „Eucharystia to Jezus Chrystus Żywy i Prawdziwy”, która odbędzie się w sobotę, 11 września br. Mszy Świętej o godz. 11.00 będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman. Zapraszamy do udziału dzieci wraz z rodzicami oraz wszystkich czcicieli Dzieci Fatimskich.

Zapraszamy na centralne obchody Święta Podwyższenia Krzyża Świętego we wtorek, 14 września br., które odbędą się w Katedrze pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Modlitwa rozpocznie się liturgią Mszy Świętej o godz. 18.00. Po liturgii nastąpi Droga Krzyżowa i adoracja Krzyża z możliwością indywidualnego podejścia do Krzyża oraz uczczenie Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Modlitwa ta będzie stanowić III Stację przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, obchodzonego w 2033 r.

Przygotowanie modlitwy „Misje u Stóp Krzyża” jako kontynuacji duchowego przygotowania do 900-lecia misji rechrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu – w Szczecinie: dekanat Niebuszewo, Pogodno oraz w dekanacie Police w 2021 roku:

 1. Pw. Najświętszego Odkupiciela – 8.09.-10.09.
 2. Pw. Świętego Krzyża – 11.09.-15.09.
 3. Pw. Św. Jana Bosko – 16.09.-22.09.
 4. Pw. Św. Ottona – 23.09.-28.09.
 5. Pw. NMP Matki Kościoła, Bezrzecze – 29.09-1.10.
 6. Pw. Świętej Trójcy, Krzekowo – 2.10.-6.10.
 7. Pw. Chrystusa Króla, Dołuje – 7.10-13.10.
 8. Pw. MB Królowej Świata, Dobra Szczecińska – 14.10-20.10.
 9. Pw. MB Szkaplerznej, Wołczkowo – 21.10.-26.10.
 10. Pw. Św. Brata Alberta, Głębokie – 27.10.-1.11.
 11. Pw. MB Bolesnej, Osów – 2.11.-8.11.
 12. Wniebowzięcia NMP, Pilchowo – 9.11.-12.11.
 13. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Tanowo – 13.11.-15.11.
 14. Wniebowzięcia NMP, Nowe Warpno – 16.11.-19.11.
 15. Podwyższenia Krzyża, Trzebież – 20.11.-23.11.
 16. Św. Ap. Piotra i Pawła, Jasienica – 24.11.-26.11.
 17. Niepokalanego Poczęcia NMP, Police – 27.11.-3.12.
 18. Św. Kazimierza, Police – 4.12.-10.12.