Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
1. Nowe zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii
- W związku z pogłębieniem stanu epidemii od soboty, 27 marca br. w uroczystościach religijnych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 20 m2 powierzchni. Po przeliczeniu w naszym kościele może przebywać 19 osób.
- Nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa z wyjątkiem sprawujących funkcje liturgiczne.
- Pod chórem, każdorazowo w wejściu do kościoła, prosimy dezynfekować dłonie.
- Na zewnątrz, także na placu przykościelnym, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa.
- Powracamy do odbywania spowiedzi w zakrystii; zapraszamy przed lub po nabożeństwach.
- Sprawy związane z urzędowaniem w Biurze Parafialnym proszę uzgadniać telefoniczne.
2. Błogosławieństwo palm
W czasie dzisiejszych Mszy Św. błogosławimy palmy. Miejmy świadomość – palmy przechowuje się nie tak, jak przechowuje się amulety, czy w celach terapeutycznych lub magicznych, (by oddalać złe duchy , czy odwrócić ich działanie), gdyż to mogłoby stanowić formę zabobonu. Palmę przechowuje się na świadectwo wiary w Chrystusa, Króla mesjańskiego, i Jego paschalnego zwycięstwa.
3. Sprawowanie Liturgii Wielkiego Tygodnia
W Wielkim Tygodniu codzienne celebry o godz. 18:00. Także liturgie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz liturgia Wigilii Paschalnej i w tym roku, wyjątkowo, o godz. 18:00.
4. Program adoracji wielkotygodniowych
- Wielki Czwartek – pół godziny po wieczornej liturgii
- Wielki Piątek – od godz. 11:00 do 17:30
- Wielka Sobota – od godz. 10:00 do 18:00.
5. Wielki Czwartek
- Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.
- O godz. 10:00 w Bazylice Katedralnej będzie sprawowana Msza Święta Krzyżma, której będzie przewodniczył Ks. Arcybiskup Andrzej Dziega Metropolita Szczecińsko-Kamieński.
- Uroczysta liturgia Wieczerzy Pańskiej w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 18:00.
6. Wielki Piątek
Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa.
- W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od spożywaniu potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Rodzice winni zatroszczyć się o to, aby dzieci, które nie są jeszcze związane obowiązkiem postu, były wprowadzane w ducha pokuty. Zaleca się przedłużenie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
- W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane w Wielki Piątek przy adoracji krzyża przeznaczane są rok rocznie na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie i kościołów w Ziemi Świętej.
- W Wielki Piątek rozpoczynamy nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego, którą połączymy z Drogą Krzyżową odprawioną o godz. 17:30. Zachęcamy do indywidualnego odprawiania Drogi Krzyżowej – kto może, to w kościele – w różnych godzinach, w czasie całego Triduum.
- Uroczysta liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 18:00.
7. Wielka Sobota, święcenie pokarmów wielkanocnych
- Wielka Sobota jest dniem, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych.
- W Wielką Sobotę błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych odbędzie się na placu przed kościołem – co godzinę – od godz. 10:00 do 13:00. Ofiary złożone podczas święcenia przeznaczone będą dla Parafian znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
- W Wielką Sobotę, przychodząc święcić pokarmy pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia.
8. Porządek Mszy Św. w czasie Świąt Wielkanocnych
- W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.
- Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 18:00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.
- W sobotę prosimy o przyniesienie świec.
- W Wielkanocną Niedzielę Msza Św. o Świcie o godz. 8:00, kolejne Msze Św. – o godz. 10:30 i 12:00.
- W Poniedziałek Wielkanocny Msze Św., jak w każdą niedzielę – o godz. 8:30, 10:30 i 12:00.
9. Spowiedź Święta
W Wielkim Tygodniu okazja do spowiedzi świętej:
- do środy – przed wieczorną Mszą Świętą,
- od czwartku – bezpośrednio po nabożeństwach.
Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty.
10. Wielkanocne Dzieło Caritas
Polecamy palmy, świece wielkanocne, baranki paschalne, kartki świąteczne i torby miłosierdzia. Poprzez nabywanie naszych propozycji tworzymy fundusz Parafialnego Zespołu Caritas, by przyjść z konkretną pomocą ubogim w naszej wspólnocie.
11. Podziękowania
- Pragnę podziękować za ofiary złożone w naszym kościele. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem Waszą hojność.
- Dziękujemy za pierwsze wpłaty na konto Remont Kościoła. Dotychczas 18 osób wpłaciło kwotę 3.300 zł. Przy wyjściu z kościoła prosimy wziąć wizytówkę z numerem konta (PKO BP Szczecin 69 1020 4795 0000 9202 0449 7921), na które prosimy wpłacać ofiary, które stanowić będą obowiązkowy wkład własny przy pozyskiwaniu środków finansowych.
- Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.
12. Prasa katolicka
- Zachęcamy do lektury cotygodniowej prasy; do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.
- Z okazji trwającego Roku Św. Józefa polecamy specjalne, okolicznościowe wydanie – Gość Niedzielny Extra, które w całości jest poświęcone jest św. Józefowi. Na 100 stronach znajdziemy informacje o opiekunie Pana Jezusa, miejsce objawień, gdzie św. Józef przemówił, modlitwy i nabożeństwa. Cena egzemplarza 9 zł.
Błogosławieństwo znakiem Krzyża św.:
Przez ten znak Krzyża świętego (znaczymy kciukiem znak krzyża na czole)
+ niech nas Bóg chroni (+ na ustach)
+ od nieprzyjaciela i wszelkiego złego. (+ na sercu)
W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego (żegnamy się tradycyjnym znakiem +)
ks. Stanisław Drewicz, proboszcz
Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej
Liturgie Triduum Paschalnego w Katedrze będą przebiegać według następującego porządku:
Wielki Czwartek: godz. 10.00 – Msza Święta Krzyżma, połączona z ponowieniem przyrzeczeń kapłańskich, godz. 19.00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
Wielki Piątek: godz. 9.00 – Jutrznia, godz. 19.00 – Liturgia Wielkiego Piątku
Wielka Sobota: godz. 9.00 – Jutrznia, godz. 21.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.
Transmisje z Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych w szczecińskich mediach
TVP Szczecin
Wielki Czwartek: godz. 18.00 – Transmisja liturgii z Jasnej Góry, godz. 19.00 – Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z Katedry Niep. Poczęcia NMP w Koszalinie
Wielki Piątek: godz. 19.00 – Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z Archikatedry św. Jakuba w Szczecinie
Wielka Sobota: godz. 21.00 – Transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej z Archikatedry św. Jakuba w Szczecinie
Niedziela Wielkanocna: godz. 10.30 – Transmisja Mszy św. z Archikatedry św. Jakuba w Szczecinie
Radio Plus Szczecin
Wielki Czwartek: godz. 19.00 – Transmisja Mszy św. Wieczerzy Pańskiej z Archikatedry św. Jakuba w Szczecinie
Wielki Piątek: godz. 19.00 – Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z Archikatedry św. Jakuba w Szczecinie
Wielka Sobota: godz. 21.00 – Transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej z Archikatedry św. Jakuba w Szczecinie
Niedziela Wielkanocna: godz. 12.00 – Transmisja Mszy św. z Archikatedry św. Jakuba w Szczecinie
Poniedziałek Wielkanocny: godz. 12.00 – Transmisja Mszy św. z Archikatedry św. Jakuba w Szczecinie.