W centrum liturgii Drugiej Niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne.

1. Niedziela „Ad Gentes”

Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pragniemy pamiętać, że obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1.883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Będzie można wesprzeć ich dzieło ofiarą do puszek przy wyjściu z kościoła.

2. Modlitwy do św. Józefa

Jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi. Po każdej Mszy Świętej będziemy odmawiali modlitwę do św. Józefa i polecali jego wstawiennictwu sprawy naszych rodzin. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych sprawach naszych rodzin.

3. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.

4. Nabożeństwa Wielkopostne

Nabożeństwa związane rozważaniem Męki Pańskiej:

 • Droga Krzyżowa w piątki – dla dzieci o godz. 16:30, dla dorosłych o godz. 17:30. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej dla dorosłych zbiórka ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.
 • Gorzkie Żale odprawiać będziemy w niedziele Wielkiego Postu bezpośrednio po porannej Mszy Św.

5. Odpusty wielkopostne

 • W piątki Wielkiego Postu za pobożne odmówienie modlitwy Oto ja, o dobry Jezu po Komunii Św. przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego można zyskać odpust zupełny (w inne dni roku – odpust cząstkowy).
 • Odpust zupełny można tak że uzyskać za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (ten odpust można uzyskać codziennie, także poza Wielkim Postem).
 • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali.
 • Za odprawienie, przynajmniej trzydniowych rekolekcji wielkopostnych.

6. W pierwszym tygodniu miesiąca

 • W środę, po wieczornym nabożeństwie, zmiana tajemnic Żywego Różańca. Czcicieli Matki Bożej zapraszamy na godz. 18:00, na Mszę Św. roratnią i zmianę tajemnic.
 • W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Zapraszamy na szczególne modlitwy w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
 • W piątek o godz. 17:30 nabożeństwo pierwszopiątkowe z okazją do spowiedzi świętej; o godz. 18:00 wieczorna Eucharystia. Na progu Adwentu zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Zapraszamy również do rozpoczęcia lub kontynuowania nabożeństwa dziewięciu pierwszych piątków.
 • W sobotę od godz. 9:00 odwiedziny chorych, seniorów i samotnych. Prosimy o powiadomienie i przygotowanie naszych podopiecznych.

7. Kalendarz liturgiczny

W tygodniu patronuje nam:

 • w czwartek, 4 marca – św. Kazimierz (1458-1484), królewicz, pobożny czciciel Niepokalanej i Najświętszego Sakramentu, główny patron Litwy.

8. Rekolekcje wielkopostne

Ponawiamy informację: wielkopostne rekolekcje parafialne rozpoczną się od 4 Niedzieli Wielkiego Postu, tj. od niedzieli 14 marca br. i potrwają do środy 17 marca br.. Otoczmy modlitwą Ojca rekolekcjonistę i zaplanujmy czas,, by cała rodzina mogła przygotować się do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych.

9. Podziekowania

 • Pragnę podziękować za ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie naszej świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem Waszą hojność.
 • Dziękujemy za pierwsze wpłaty na konto Remont Kościoła.
 • Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.

Drodzy Goście, Drodzy Parafianie!
będziemy wdzięczni jeśli przychodząc do naszego kościoła
założysz maskę ochronną i zdezynfekujesz dłonie
w przedsionku naszego kościoła. Dziękujemy!

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Szczecin, 1 marca 2021 r.
Godz. 16:30 – Złożenie kwiatów w hołdzie Żołnierzom AK, WIN, NSZ pod Tablicą Pamiątkową znajdującą się na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Małopolskiej 47.
Godz. 17:00 – Złożenie kwiatów w Kaplicy Armii Krajowej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła.
Godz. 17:30 – Apel Pamięci. Złożenie kwiatów pod Tablicą Upamiętniającą Żołnierzy AK, NSZ, WIN, BOA rozstrzelanych w piwnicy Aresztu Śledczego, Skwer Narodowych Sił Zbrojnych przy ul. Kaszubskiej 28.
Godz. 18:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji podziemia niepodległościowego w Kościele Garnizonowym pw. Św. Wojciecha przy placu Zwycięstwa 1.Złożenie kwiatów pod Tablicą upamiętniającą Oficerów i Żołnierzy NSZ w Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Obchody są organizowane przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie przy patronacie Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Link do wydarzenia:https://www.facebook.com/permalink.phpstory_fbid=4183194998413171&id=836108273121877

W tym roku jest niemożliwe, by jak dotychczas zorganizować rekolekcje w szkole czy parafii. Powstała w Polsce inicjatywa, by w roku szkolnym 2020/202L przygotować cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych on-line dla trzech grup wiekowych: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Rekolekcje będą emitowane w TVP 3 w następujących terminach:
Rekolekcje dla dzieci – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3
W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, dobrą propozycją są rekolekcje dla dzieci, które poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu ,,Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.
Rekolekcje dla młodzieży – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3
Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia – to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia, pomocą mogą być rekolekcje dla młodzieży.Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego ,,Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem ,,Paxem” Bukowskim.
Rekolekcje dla dorosłych – 26-28 marca (piątek-niedziela}, godz. 20:30, TVP3
Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak.
Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież)odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut.
Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) oraz w mediach społecznościowych:
Dla dzieci: https://www.facebook.com/ziarnotvp/
Dla młodzieży: https ://www.facebook.com/StudioRabanTVP/
Dla dorosłych: https ://www.facebook.com/ziemianiebotvp/

Zapraszamy do udziału w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, która odbędzie się w piątek, 26 marca 2021 r. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w jedności duchowej poprzez transmisję internetową z Kaplicy Cudownego Obrazu, która będzie na stronie: https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/.

W grudniu 2020 r. rozpoczął się Rok św. Jakuba. Bazylika Archikatedralna w Szczecinie jest jednym z 48 wyznaczonych w Polsce kościołów stacyjnych, w których można zyskać odpusty związane z obchodami Roku Świętego Jakuba – do 31 grudnia 2021 r. Zapraszamy do korzystania z łaski odpustu oraz wspólnej modlitwy każdego 25 dnia miesiąca za Szczecin, wszystkie urzędy i całą Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską. Będziemy prosić również o łaskę patronatu św. Jakuba nad Szczecinem.

Sekretariat Różańca Pompejańskiego przy Domu Pielgrzyma „Totus Tuus” w Szczecinie ( ul. Rydla 63) – Każdy czas jest dobry, aby przybliżyć Miłosierdzie Boże dla wielu. Pan Jezus od początku przyjścia na świat, z miłości do nas, stał się darem odkupienia. Wdzięczni Jezusowi za wcielenie i Ofiarę Krzyża, wraz z Maryją oddajmy nasze modlitwy za naszych Rodaków, aby łaska Boża przemieniała serca i umacniała w wierze i miłości. Pragnijmy, aby wielu ludzi w obecnym czasie znalazło pokój serca, ufność oraz drogę powrotu do wiary i Kościoła. Temat kolejnej nowenny pompejańskiej: „Maryjo, prosimy wraz z Aniołami i Świętymi, wesprzyj nas w przebłaganiu Boga za grzechy i wyproś Miłosierdzie Boże dla Polaków”. Termin nowenny: od 11 stycznia do 5 marca 2021 r. Dodatkowe informacje o nowennie pompejańskiej można przeczytać na: www.nowennazaojczyzne.pl