Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.
Człowiek jako jedyny spośród wszystkich stworzeń został obdarzony przez Boga rozumem. Posiada też zdolność wypowiadania się. Słowa są po to, aby chwalić Boga i głosić Jego wielkość. Jak również po to, aby budować wspólnotę pomiędzy ludźmi i wyrażać siebie. Usta przemawiają z obfitości serca. Tak więc karmimy innych tym, czym sami żyjemy. Stąd z naszych ust może płynąć mądrość bądź głupota, kultura lub jej brak, bojaźń Boża albo bezbożność. Aby zachować jasny umysł i czyste serce, odzyskać ostry wzrok i usunąć belki grzechów, potrzebujemy stanięcia w prawdzie, uznania swojej ułomności i oczyszczenia.
1. TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU
Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach.
Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
2. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego.
W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.
3. ŚRODA POPIELCOWA
W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu.
To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia.
Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem.
Msze Święte w środę, z obrzędem posypania głów popiołem, o godz. 10:30 i o godz. 18:00.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.
Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
Tradycyjnie prosimy o przynoszenie ubiegłorocznych palm wielkanocnych i składania ich przy bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Popiół na Środę Popielcową jest przygotowany z ich spopielenia.
4. NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE
Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne.
Droga Krzyżowa w piątki – dla dzieci o godz. 16:45, dla dorosłych o godz. 17:30. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej dla dorosłych zbiórka ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.
Nabożeństwo Gorzkich Żali odprawiać będziemy w niedziele Wielkiego Postu bezpośrednio po Mszy Św. o godz. 10:30.
5. OGŁOSZENIE SIÓSTR ZAKONNYCH
Siostry Uczennice Krzyża zapraszają w najbliższą sobotę, 5 marca na godz. 18:45 na wspólne nieszpory i katechezę wprowadzającą w Wielki Post. Po niej możliwość trwania przed Najświętszym Sakramentem do godz. 22:00. Szczegóły ogłoszenia na stronie internetowej podanej na plakacie w gablocie parafialnej.
6. W ŁĄCZNOŚCI Z NARODEM UKRAINY
W duchowej jedności z narodem i państwem Ukrainy, poruszeni bezpośrednimi działaniami wojennymi, za którymi idzie śmierć i cierpienie wielu rodzin, podejmując spontanicznie różne inicjatywy pomocowe, szczególnie poprzez Caritas, Księża Biskupi Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, zgromadzeni pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, wzywają do szerokiego otwarcia każdego serca na nowych biednych oraz do ufnej modlitwy o pokój i miłosierdzie Boże dla cierpiących ofiar wojny oraz o nawrócenie dla sprawców cierpień.
W związku z tym Ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga prosi, aby w każdej parafii jeszcze dzisiaj lub w najbliższych dniach została odprawiona Msza Święta w intencji: „O pokój Boży w sercach ludzi i o powrót Pokoju na Ukrainie i pośród narodów Europy i świata”, a także, aby w tej intencji były organizowane w kościołach modlitwy różańcowe, adoracje Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz by trwało wołanie do Boga podczas śpiewanych na kolanach „Suplikacji”.
Matce Bożej Królowej Pokoju zawierzajmy losy Ukrainy i Polski oraz Europy i całego świata.
7. PIERWSZY TYDZIEŃ MIESIĄCA
W tym tygodniu przypada pierwsza środa, pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W środę – zmiana tajemnic Żywego Różańca, po Mszach Świetych
W czwartek – modlitwy o uświęcenie kapłanów i nowe powołania o godz. 18:00
W piątek – od godz. 17:30; spowiedź święta, Droga Krzyżowa. Eucharystia o godz. 18:00, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa
W sobotę – odwiedziny chorych i seniorów od godz. 9:00.
8. KALENDARZ LITURGICZNY
W tym tygodniu patronuje nam:
W piątek, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi.
9. PODZIEKOWANIA Z CARITAS
Z okazji 30-lecia Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej nasz Parafialny Zespół Caritas otrzymał serdeczne podziękowania za owocne, pełne poświęcenia i wieloletnie zaangażowanie w niesieniu pomocy potrzebującym.
Gratulujemy wszystkim Parafianom zaangażowanym w to Szczególne Dzieło, co zawsze dokonuje się na płaszczyźnie woluntariatu, za udział w tak szlachetnym projekcie, na przestrzeni tak wielu lat; serdeczne Bóg zapłać.
10. KADZIDŁO MIRRY
Od tygodnia, w niedziele i uroczystości, w czasie celebracji liturgicznych w naszym kościele czujemy naturalne kadzidło mirry. Mirra to wonna żywica, którą spala się w czasie liturgii. Ciało Pana Jezusa, przed złożeniem do grobu, było namaszczone mieszaniną mirry i aloesu. Mamy nadzieję, że poczucie tego kadzidła w naszej świątyni pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do Pana Boga.
11. PODZIĘKOWANIA, PROŚBA, ŻYCZENIA
W minionym tygodniu zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie. Słowa wdzięczności wypowiadam wobec Rodzin, które przyjęły kapłana z tegoroczną kolędą.Jeśli wizyta kolędowa nie mogła odbyć się dotychczas, prosimy o kontakt, odwiedzimy Państwa w czasie wspólnie uzgodnionym.
Rozpoczęliśmy prace związane z budową nowego konfesjonału do naszego kościoła. Dziękuję kolejnym Parafianom, którzy dokonali wpłaty na ten cel; wdzięczne Bóg zapłać. Ofiary prosimy składać w kościele lub na parafialne konto bankowe, z dopiskiem „Konfesjonał”.
Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
„Jezus uczył nas,
że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się Bożą bronią:
modlitwą i postem.
Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny”.
(napisał Papież Franciszek, również w języku ukraińskim i rosyjskim)
ks. Stanisław Drewicz, proboszcz