1. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Dzisiaj w całym Kościele przeżywamy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W historii naszego kraju są wydarzenia, które sprawiły, że wielu rodaków znalazło ojczyznę poza jego granicami. Poznali nową rzeczywistość, zasymilowali się z tamtejszą kulturą i tradycją, a dziś pracą i zaangażowaniem budują dobrobyt nowych ojczyzn. Niech ta myśl towarzyszy naszym modlitwom i otwartości na tych, którzy wśród nas pragną odnaleźć swoją nową ojczyznę.

2. Światowy Dzień Turystyki

W poniedziałek Światowy Dzień Turystyki. Wielu z nas w czasie wakacji i urlopów przemierzało różne szlaki, także zagraniczne, odkrywało piękno stworzenia, miejsca szczególnie naznaczone Boża obecnością. Z okazji tego dnia warto promować miejsca związane z duchowością chrześcijańską, które mogą stanowić ukojenie dla zabieganych ludzi.

3. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 27 września – św. Wincenty a Paulo (1581-1660), prezbiter, patron dzieł miłosierdzia;

We wtorek, 28 września – św. Wacław (ok. 907-929 lub 935), męczennik, król i patron Czech, zginął za wiarę z rąk brata;

W środę, 29 września – święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, szczególni posłańcy od Boga. Bóg posyła swoich aniołów, by troszczyli się o nas, strzegli nas i chronili w ważnych momentach życia. Oni są przejawem miłości i codziennej obecności Boga w naszej codzienności. Warto polecać się ich opiece nie tylko w latach dziecięcych, ale i w dorosłym życiu.

W czwartek, 30 września – św. Hieronim (ok. 347-420), prezbiter i doktor Kościoła, tłumacz Pisma Świętego na język łaciński;

W piątek, 1 października – św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, karmelitanka, patronka misji katolickich;

W sobotę, 2 października, święci Aniołowie Stróżowie, opiekunowie niebiescy dani nam przez Boga. Bóg każdemu z nas daje Anioła, by go strzegł i wspomagał na drogach życia. Jak często odmawiamy modlitwę z dzieciństwa?

4. Przygotowania do sakramentów świętych

Rodziców dzieci pierwszokomunijnych (szczególnie dzieci z klasy III), którzy pragną zapisać dziecko na roczne przygotowanie do przyjęcia sakramentów Spowiedzi i Komunii Świętej Siostra Helena zaprasza, wraz z dzieckiem, na indywidualne spotkanie w wybrany piątek września o godz. 19:00, bądź w innym terminie wcześniej z Siostrą ustalonym. Numer telefonu do Siostry: 722 057 478. Zapisy trwają do końca września. Na spotkanie prosimy przynieść wypełnioną deklarację (można pobrać ze strony internetowej parafii) oraz metrykę chrztu, jeśli dziecko było chrzczone w innej parafii, aniżeli na Stołczynie. Pierwsze, obowiązkowe spotkanie z Rodzicami, w niedzielę, 3 października br. po Mszy Św. południowej, w kościele.

Młodzież, która pragnie przyjąć sakrament bierzmowania jest zobowiązana do uczestniczenia w niedzielnej Mszy Św. (najlepiej o godz. 10:30), do odbywania pierwszopiątkowej spowiedzi oraz do systematycznego uczęszczania na katechezę szkolną.

5. Nabożeństwa różańcowe

W piątek rozpoczyna się październik, miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Maryja w objawieniach często zachęcała, abyśmy odmawiali różaniec. Idąc za Jej wezwaniem, zachęcamy do codziennego wspólnego rozważania tajemnic różańcowych. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła prosimy o odmawianie różańca w domach.

Nabożeństwa różańcowe – w tygodniu – po wieczornej Mszy Św., w niedziele – po porannej Mszy Św.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci – w środy i piątki o godz. 16:45.

Przypomnijmy: za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół może nas obdarzyć.

W następną niedzielę, 3 października, podczas wszystkich Mszy Św. błogosławieństwo nowych różańców, o godz. 12:00 także dla dzieci pierwszokomunijnych.

6. Pierwszy piątek miesiąca

W piątek od godz. 17:30 okazja do spowiedzi świętej, nabożeństwo pierwszopiątkowe i wieczorna Eucharystia o godz. 18:00. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty, zapraszamy zwłaszcza dzieci pierwszokomunijne.

7. Odwiedziny chorych

W sobotę od godz. 9:00 odbędą się odwiedziny chorych i seniorów w naszej parafii. Prosimy powiadomić naszych podopiecznych.

Przy tej okazji chcemy wyrazić wdzięczność wszystkim pochylającym się nad ludźmi chorymi i nie w pełni sprawnymi. Dziękujemy za samarytańską posługę, często praktykowaną w cichości i pokorze, a tak bardzo potrzebną. Niech miłosierny Bóg darzy was swoją opieką i błogosławieństwem.

8. Nabożeństwo pierwszych sobót (6)

W sobotę o godz. 17:00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Tym, którzy będą je z wiarą praktykować Maryja obiecała zbawienie, przez co przyczyniamy się do ocalenia wielu ludzi od potępienia i zapowiadanych przez Maryję katastrof cywilizacyjnych. Serdecznie zapraszamy.

To ostatnie nabożeństwo w tym roku kalendarzowym.

9. Nowe kropielnice

Dzisiejsze ofiary złożone na tacę są przeznaczone są na wsparcie zakupu dwóch nowych kropielnic (aspersoriów), które zamontowane na obydwu filarach podtrzymujących chór naszego kościoła, od lipca br., służą naszej pobożności. Aspersoria w kształcie muszli wykonane zostały przez włoską odlewnię artystyczną.

Moi Drodzy, to dzięki Waszemu wsparciu i pomocy osobistej nasza świątynia coraz bardziej pięknieje. Niech Bóg wynagrodzi Wam Waszą hojność i otwartość oraz gotowość niesienia pomocy w naszym kościele.

10. Niedzielne praktyki religijne

Dzisiaj, na polecenie Episkopatu Polski, we wszystkich kościołach w Polsce, prowadzone są badania niedzielnych praktyk religijnych; odbywa się liczenie wiernych. Statystyce podlegają będą dwie kategorie obecności w kościele: liczba uczestniczących w niedzielnych Mszach Św. (dominicantes) – oraz ilość wiernych przystępujących do Komunii Św. (communicantes).

11. Prasa katolicka

Siostry Uczennice Krzyża polecają książkę pt. „Cud Kardynała Wyszyńskiego”. Jest to wywiad–świadectwo Siostry Nulli ze Wspólnoty naszych Sióstr, której wstawiennictwo bł. Prymasa Wyszyńskiego ocaliło życie. Siostra pochodzi z Przybiernowa, mieszkała także w naszej parafii.

Tradycyjnie do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

Proponowane publikacje do nabycia przy wyjściu z kościoła i w zakrystii.

12. Życzenia i pozdrowienia

Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

„Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi,
miłości, która wszystkich jednoczy
i nadziei, która nigdy nie zawodzi.
Można stracić wszystko, byle nie to!”
(bł. Prymas Stefan Wyszyński)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz