Każda Msza Święta rozpoczyna się wezwaniem do modlitwy, kierowanym do nas przez celebransa, byśmy do wspólnej intencji dołączyli osobiste, z którymi przyszliśmy. Czy o tym pamiętamy? Czy zabieramy na Eucharystię także osobiste sprawy, by przedstawić je Panu? Jezus może spełnić nasze prośby, przemienić nasze życie, dosłownie dokonać cudu, o ile z pełnym zaufaniem potrafimy złożyć w Jego dłonie to, co czasami określamy jako „niewiele”. Uczmy się od apostołów postawy zawierzenia, z którą złożyli w dłonie Jezusa pięć chlebów i dwie ryby. Jezus nakarmił tłumy. Dokonał cudu. Czy w naszym życiu nie mógłby dokonać takich znaków?
Trwa czas urlopów, wakacji dany nam przez Boga, abyśmy zatroszczyli się o ubogacenie swojej duchowości. Warto rozejrzeć się wokół, by odkryć miejsca szczególnie upodobane przez Boga. Znajdźmy czas na budowanie pięknych relacji z bliskimi. Wakacje to czas żniw, zbiorów różnych plonów. Pamiętajmy o ciężkiej pracy rolników, która często nie jest doceniana, a służy nam wszystkim. Szanujmy ich trud.
Wszystkich wybierających się na letni wypoczynek zachęcamy do wcześniejszego poszukania kościoła, w którym możemy uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej. W tym celu możemy wykorzystać możliwości internetu. Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej www.kiedymsza.pl
Kiedy w czasie wędrówek będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych. W języku biznesowym używa się określenia dress code dla nazwania pewnego kanonu stroju i wyglądu. Warto pomyśleć, że taki dress code obowiązuje także w kościele, a jego podstawą jest godność miejsca, do którego wchodzimy.
Pamiętajmy także, aby wstąpić na chwilę rozmowy z Jezusem czekającym na nas w tabernakulum, kiedy będziemy przechodzić obok kościołów.
1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
Papież Franciszek na dzisiejszą niedzielę, po raz pierwszy, ustanawia Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych i kieruje do nas szczególne Orędzie zatytuowane „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni” (por. Mt 28, 20). Patronami ustanowionego przez papieża Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych stali się święci Anna i Joachim, dziadkowie Pana Jezusa.
2. Dzień św. Krzysztofa
Wspominamy św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po wszystkich Mszach Świętych błogosławieństwo pojazdów przed kościołem. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.
Ofiarą złożoną na tacę wspieramy dziś polskich misjonarzy i misjonarki. Tegoroczne ofiary wspierają projekt zakupienia wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych, nazywanych „Promieniami Miłosierdzia”. Pomoc ta jest szczególnym znakiem solidarności z najsłabszymi w tym trudnym czasie pandemii.
3. Kalendarz liturgiczny
W tym tygodniu patronują nam:
W niedzielę, 25 lipca – św. Krzysztof (†około 250), męczennik, jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, m.in. chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, marynarzy, pielgrzymów, kierowców i podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy, orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach.
W niedzielę, 25 lipca – św. Jakub Apostoł (I w.), syn Zebedeusza i brat Jana Apostoła; urodził się w Betsaidzie; na rozkaz Heroda ścięty mieczem około roku 44, pierwszy męczennik wśród Apostołów; patron Hiszpanii. Odpust w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie.
W poniedziałek, 26 lipca – święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny, dziadkowie Pana Jezusa; to dzień modlitw w intencji rodziców, babć, dziadków, najstarszych Parafian i emerytów.
W czwartek, 29 lipca – św. Marta; była siostrą Marii i Łazarza; w Betanii gościnnie przyjmowała Chrystusa i chętnie Mu usługiwała, a swoimi modlitwami wyjednała wskrzeszenie z martwych swojego brata; patronka gospodyń domowych;
W sobotę, 31 lipca – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, założyciel zakonu jezuitów, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański. Prowadził swobodne życie rycerskie na dworze królewskim; kiedy się nawrócił, skończył studia teologiczne w Paryżu; tu zebrał pierwszych towarzyszy, z którymi później założył w Rzymie Towarzystwo Jezusowe. Działalność tego zakonu przyczyniła się do odnowy Kościoła.
4. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W następną niedzielę, 1 sierpnia będziemy obchodzić 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Modlić się będziemy za tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.
5. Nowe aspersoria (kropielnice)
Aspersorium to w języku potocznym kropielnica – to kamienne lub metalowe naczynie ze święconą wodą, umieszczone na trwale w przedsionku kościoła, czasem także jako zagłębienie w ścianie mające formę naczynia.
Od następnej niedzieli, w naszym kościele, będą nowe aspersoria. Będą zamontowane na obydwu filarach pod chórem. Aspersoria w kształcie muszli, wykonane przez włoską odlewnię artystyczną, wykonane ręcznie z litego odlewu mosiężnego, pokryte brązem, wykończone z dbałością o każdy szczegół.
Niech nasza inwestycja przyczyni się do bezpiecznego używania wody święconej, w duchu pobożności osobistej.
6. Zniesienie dyspensy
Ponawiamy ważne ogłoszenie: od 20 czerwca br., we wszystkich diecezjach zostały zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, które obowiązywały w związku z pandemią.
7. Pomoc dla poszkodowanych ulewami i powodziami
Caritas Polska zachęca do udzielenia pomocy ofiarom powodzi w Europie. Pragniemy przyjść z pomocą w duchu chrześcijańskiej solidarności z tymi, którzy ucierpieli w Polsce, w Holandii, w Niemczech, w Belgii – przypominając o tym, że kiedy my potrzebowaliśmy pomocy po wielkich powodziach w roku 1997, w roku 2005, nasi bracia z tych krajów nieśli nam pomoc bardzo efektywnie i bardzo hojnie.
Jako Kościół Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą w następną niedzielę, 1 sierpnia, poprzez złożenie ofiar do puszek po każdej Mszy Św.
8. Podziekowania
Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę, do skarbonek i na parafialne konta bankowe na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Dziękujemy za wsparcie dla polskich misjonarzy. Niech dobry Bóg swoim błogosławieństwem wynagradza Waszą hojność.
„Jeśli ktoś chce przyjąć Komunię z szacunkiem,
to z szacunkiem przyjmie i na stojąco i na rękę.
A jak ktoś chce obrazić Pana Jezusa,
choćby na klęcząco, choćby upadł na twarz,
jak zechce – grzech nadużycia będzie popełniał”.
(o. Leon Knabit OSB)
ks. Stanisław Drewicz, proboszcz