Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.

1. NMP WSPOMOŻYCIELKI WIERNYCH

Dnia 24 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z Apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci.

2. MODLITWY ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH

Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

3. NABOŻEŃSTWA MAJOWE

Trwają nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej. W naszym kościele odprawiamy je:

 • w tygodniu – po Mszy Św. wieczornej,
 • w niedziele – po pierwszej Mszy Św. porannej.

Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej Matki, Maryi.

4. DZIEŃ MATKI

 • We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na wspólną Eucharystię i nabożeństwo majowe na godz. 18:00.
 • Przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze Mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu. Dla zmarłych Mam będziemy wymadlać łaskę nieba.

5. ROCZNICA ŚMIERCI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO

W czwartek, 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką beatyfikację.

6. NOWENNA PRZED ZESŁANIEM DUCHA ŚW.

 • W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki.
 • Do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.
 • Do tej wspólnej, codziennej modlitwy w kościele zapraszamy szczególnie młodzież pragnącą przyjąć sakrament bierzmowania.
 • Warto też pamiętać, to niemal ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną – mamy krótki już czas –  do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, do niedzieli 7 czerwca br.

7. KALENDARZ LITURGICZNY

W tym tygodniu patronują nam:

 • we wtorek, 26 maja – św. Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.
 • w piątek, 29 maja – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży.

8. NOWE TABERNAKULUM

 • Z radością ponawiamy informację, iż mamy w naszym kościele nowe tabernakulum. Uroczyste poświęcenie  odbędzie się w dniu odpustu parafialnego, w sobotę 20 czerwca br. Wówczas rozświetli się stała iluminacja wokół tabernakulum.
 • Firma, która wykonała zlecenie oczekuje na spłatę naszego zadłużenia. Dziękujemy za wszelkie ofiary dotychczas złożone na ten cel i prosimy, w ramach swoich możliwości, o kolejne wpłaty, które przyjmujemy w zakrystii lub poprzez parafialne konto internetowe. (Bank Pekao S.A. 46 1240 1864 1111 0000 2206 1283).
 • Dziękujemy wszystkim, za to, że w poczuciu odpowiedzialności za naszą wspólnotę parafialną, według swoich możliwości, dokonują Państwo dobrowolnych wpłat przeznaczonych na tacę, także za pośrednictwem konta parafialnego. Serdeczne Bóg zapłać.

Pięknego majowego tygodnia!

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz