Przeżywamy dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocny.

W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Uroczystość jest dopełnieniem Wielkanocy. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (por. Ga 5,22-23), z których będą czerpać ci, których spotkamy w życiu codziennym.

Dziś za uroczyste odśpiewanie hymnu O stworzycielu, Duchu, przyjdź oraz po wypełnieniu pozostałych warunków możemy zyskać odpust zupełny.

Od poniedziałku rozpoczyna się ponownie Okres Zwykły.

1. Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

W poniedziałek, 24 maja (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), będziemy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, Głównej Patronki Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. To także Główna Patronka naszej Archidiecezji. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele

Zapraszamy na uroczystą Mszę Św. na godz. 18:00.

To również dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach z racji ukrytego wspomnienia Maryi Wspomożycielki Wiernych.

2. Dzień Matki

W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki matkom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. zapraszamy na spotkanie z Pierwszą Matką – Matką Bożą, w czasie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wieczornej Mszy Świętej; w sposób szczególny będziemy otaczać modlitwą wszystkie matki i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości wobec każdego człowieka, dzięki której człowiek nigdy nie pogubi się we współczesnym świecie. Mszę zakończy szczególne błogosławieństwo dla matek.

3. Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, jedynego pośrednika u Ojca. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej Archidiecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa. Tę intencję będziemy polecać w czasie wieczornego nabożeństwa o godz. 18:00.

4. Maryjny maj

Przez cały miesiąc maj odprawiamy nabożeństwa majowe w łączności z papieżem Franciszkiem w intencji ustania pandemii, w łączności z sanktuariami maryjnymi na całym świecie. Nabożeństwa odprawiamy:

w tygodniu – po Mszy Św. wieczornej,

w niedziele – na zakończenie pierwszej Mszy Św. porannej.

5. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

w środę  26 maja – św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter, wychowawca młodzieży, opiekun ludzi chorych, założyciel wspólnoty duchownych, zwanych oratorianami, w Polsce – filipinami

w sobotę, 29 maja – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), dziewica, wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwane urszulankami szarymi.

6. Przypomnienie i zachęta

Przypominamy o obowiązku przystąpienia do wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej do niedzieli 30 maja, do uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Duchu Święty, przyjdź, prosimy, Twojej łaski nam trzeba!
Niech w nauce postąpimy, objawionej nam z nieba.
Niech ją pojmiem z łatwością, utrzymamy z stałością;
A jej światłem ożywieni, w dobrem będziem utwierdzeni.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

 

KOMUNIKATY I INFORMACJE KURII METROPOLITALNEJ

Papież Franciszek prosi, aby w miesiącu maju cały Kościół przyzywał wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w intencji zakończenia pandemii, a w sposób szczególny zachęca nas wszystkich do gorliwej modlitwy za tych, których pandemia dotknęła najbardziej. Modlitwa ta jest sprawowana codziennie, w największych Sanktuariach Maryjnych świata, począwszy od 1 maja, a zakończy się 31 maja br. w Watykanie.

Lista sanktuariów i intencja codziennej modlitwy:

Bazylika watykańska, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, Watykan, Za zranioną ludzkość

1. maja – Matki Bożej w Walsingham, Anglia,Za zmarłych
2. maja –
Jezusa Zbawiciela i Matki Bożej w Elele, Nigeria,Za tych, którzy nie mogli pożegnać swoich zmarłych
3. maja –
Matki Bożej Częstochowskiej, Polska,Za zakażonych i chorych
4. maja – Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazaret, Izrael,Za kobiety w ciąży i mające się urodzić dzieci
5. maja – Matki Bożej Różańcowej w Namyang, Korea Południowa,Za dzieci i małoletnich
6. maja – Matki Bożej w Aparecidzie w Sao Paulo, Brazylia,Za młodzież
7. maja – Matki Bożej Pokoju i Dobrej Drogi w Antipolo, Filipiny,Za rodziny
8. maja – Matki Bożej w Lujan, Argentyna,Za pracowników środków przekazu
9. maja – Domek Loretański w Loretto, Włochy,Za osoby starsze
10. maja – Matki Bożej w Knock, Irlandia,Za osoby niepełnosprawne
11. maja – Matki Bożej Ubogich w Banneux, Belgia, Za ubogich, bezdomnych i osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej
12. maja – Matki Boskiej Afrykańskiej w Algier, Algieria, Za osoby samotne i za tych, którzy utracili nadzieję
13. maja – Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, Portugalia, Za więźniów
14. maja – Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Velankanni, Indie,Za naukowców i instytuty badań medycznych
15. maja – Matki Bożej, Królowej Pokoju w Medjugorje, Bośnia i Hercegowina,Za migrantów
16. maja – Katedra Matki Bożej w Sydney, Australia, Za ofiary przemocy i handlu ludźmi
17. maja – Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Waszyngton, USA,Za kierujących państwami i organizacjami międzynarodowymi
18. maja – Matki Bożej w Lourdes, Francja,Za lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarki
19. maja – Najświętszej Marii Panny w Efezie, Turcja,Za narody pogrążone w wojnie i o pokój w świecie
20. maja – Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre, Kuba,Za farmaceutów i pracowników służby zdrowia
21. maja – Matki Bożej w Nagasaki, Japonia,Za pracowników pomocy społecznej
22. maja – Matki Bożej z Montserrat, Hiszpania,Za wolontariuszy
23. maja – Matki Bożej Przylądkaw Trois-Rivières, Kanada,Za funkcjonariuszy służb porządkowych, wojska i strażaków
24. maja – Miejsce nieznane,Za tych, którzy zapewniają usługi podstawowe
25. maja – Matki Bożej w Ta’Pinu, Malta,Za nauczycieli, uczniów i wychowawców
26. maja – Matki Bożej z Guadelupe, Meksyk,Za pracowników i przedsiębiorców
27. maja – Matki Bożej w Zarwanicy, Ukraina,Za bezrobotnych
28. maja – Matki Bożej w Altötting, Niemcy,Za papieża, biskupów, kapłanów i diakonów
29. maja – Królowej Libanu w Harissie, Liban,Za osoby konsekrowane
30. maja – Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, Włochy,Za Kościół
31. maja – Ogrody Watykańskie, Watykan,W intencji ustąpienia pandemii i odrodzenia się życia społecznego i gospodarczego.

Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej z okazji 25. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i 15. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie, która odbędzie się w sobotę, 15 maja br., o godz. 11.00.

Zapraszamy członków wspólnot, stowarzyszeń, grup modlitewnych i ruchów kościelnych na Archidiecezjalny Dzień Jedności Wspólnot przeżywany w naszej Archidiecezji w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, tj. poniedziałek, 24 maja br. Modlitwa odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Msza Święta, a po liturgii nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Ojczyzny, zakończona Apelem Maryjnym. Zapraszamy delegacje zrzeszeń katolickich do wspólnej modlitwy, która będzie stanowić wyraz jedności i rozpocznie Tydzień Ewangelizacji. 

Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału we Mszy Świętej w intencji śp. Księdza Biskupa Jana Gałeckiego, w 30. dniu po śmierci. Odbędzie się ona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Wejmana w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie w czwartek, 27 maja br. o godz. 18.00.

W związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzoną 3 czerwca br. zapraszamy do udziału w celebracji Uroczystości w Śródmieściu Szczecina, która będzie przebiegać według następującego porządku: godz. 9.00 – Msza Święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Wejmana; godz. 10.00 – rozpoczęcie procesji eucharystycznej z Bazyliki św. Jana Chrzciciela do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi; ok. godz. 12.00 – po zakończeniu procesji zostanie odprawiona Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Zapraszamy do udziału w uroczystości wszystkich wiernych, duchowieństwo, osoby konsekrowane, delegacje zakładów pracy, szkół, uczelni, rzemiosła, wspólnot i stowarzyszeń ze sztandarami.

Zapraszamy wszystkich do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w piątek, 11 czerwca br., gdzie będą miały miejsce szczecińskie obchody Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlitwa będzie przebiegała według następującego porządku: o godz. 18.00 odbędzie się Nabożeństwo czerwcowe z procesją eucharystyczną wokół Sanktuarium, po nim nastąpi Akt poświęcenia Polski Sercu Jezusowemu, a o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza Święta odpustowa. 

1 kwietnia br. ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, jest to największe przedsięwzięcie statystyczne odbywające się co 10 lat. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany ustawowo do wypełnienia formularza spisowego. Podstawową i obowiązkową metodą przekazania informacji jest tzw. samospis przy użyciu aplikacji internetowej dostępnej od 1 kwietnia br. na stronie https://spis.gov.pl/. Opcjonalną metodą, szczególnie polecaną dla osób, które nie mają możliwości wypełnienia formularza w aplikacji internetowej, jest dokonanie spisu telefonicznie dzwoniąc na infolinię NSP – pod nr tel. 22 279 99 99, gdzie należy wybrać opcję „Spisz się przez telefon”. Z osobami, które z różnych przyczyn nie dokonają samospisu, po 4 maja skontaktuje się rachmistrz telefoniczny, wówczas musimy udzielić informacji, nie mamy możliwości odmowy. Z tego względu warto spisać się samemu przez Internet lub Infolinię telefoniczną w dogodnym dla nas terminie, dodatkowo są to metody preferowane zważywszy na panującą sytuację epidemiologiczną, gdyż w ten sposób ograniczymy konieczność bezpośrednich odwiedzin rachmistrza spisowego w gospodarstwie domowym. Ponadto osoby, które dokonają samospisu mogą wziąć udział w loterii w której do wygrania są wartościowe nagrody. W razie pytań prosimy o kontakt z p. Eweliną Konarską-Michalczyk, adres e-mail: e.konarska-michalczyk@stat.gov.pl, nr tel. 501-060-921. 

W parafiach nadmorskich w okresie wakacyjnym, zgodnie z dotychczasową tradycją naszej Archidiecezji, będzie się odbywać skupienie modlitewne pt. „Misje u Stóp Krzyża. Krzyż z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i Księgą Próśb i Podziękowań zostaną przywiezione do każdej parafii od dnia 2 lipca br.

Program „Misji u Stóp Krzyża” w parafiach nadmorskich w 2021 r.:

02.07 – 07.07 Świnoujście, pw. Bł. Michała Kozala
08.07 – 12.07 Świnoujście, pw. Św. Stanisława i Bonifacego BM
13.07 – 16.07 Świnoujście, pw. NMP Gwiazdy Morza
17.07 – 21.07 Świnoujście, pw. Chrystusa Króla
22.07 – 26.07 Międzyzdroje
27.07 – 29.07 Wisełka
30.07 – 02.08 Międzywodzie
03.08 – 06.08 Dziwnów
07.08 – 10.08 Dziwnówek
11.08 – 13.08 Łukęcin
14.08 – 16.08 Trzęsacz
17.08 – 20.08 Rewal
21.08 – 25.08 Niechorze
26.08 – 30.08 Mrzeżyno

„Misje u Stóp Krzyża” odbędą się ponownie, po 11. latach, w Rejonie Szczecińskim jako kontynuacja duchowego przygotowania do 900-lecia misji rechrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Program „Misji u Stóp Krzyża” w Szczecinie:
dekanat Niebuszewo, Pogodno oraz w dekanacie Police w 2021 roku:

08.09 – 10.09 Parafia pw. Najświętszego Odkupiciela
11.09 – 15.09 Parafia pw. Świętego Krzyża
16.09 – 22.09 Parafia pw. Św. Jana Bosko
23.09 – 28.09 Parafia pw. Św. Ottona
29.09 – 01.10 Parafia pw. NMP Matki Kościoła, Bezrzecze
02.10 – 06.10 Parafia pw. Świętej Trójcy, Krzekowo
07.10 – 13.10 Parafia pw. Chrystusa Króla, Dołuje
14.10 – 20.10 Parafia pw. MB Królowej Świata, Dobra Szczecińska
21.10 – 26.10 Parafia pw. MB Szkaplerznej, Wołczkowo
27.10 – 01.11 Parafia pw. Św. Brata Alberta, Głębokie
02.11 – 08.11 Parafia pw. MB Bolesnej, Osów
09.11 – 12.11 Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Pilchowo
13.11 – 15.11 Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Tanowo
16.11 – 19.11 Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Nowe Warpno
20.11 – 23.11 Parafia pw. Podwyższenia Krzyża, Trzebież
24.11 – 26.11 Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Jasienica
27.11 – 03.12 Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Police
04.12 – 10.12 Parafia pw. Św. Kazimierza, Police.