Wezwanie do nawrócenia jest zachętą do nieustannego odkrywania piękna i głębi Eucharystii. W Wielkim Poście ta droga prowadzi do źródła, którym jest Ewangelia Jezusa Chrystusa. Zbliżamy się do świąt, wkraczamy w czas intensywniejszego rozważania męki naszego Pana. Zasłoniliśmy krzyże w świątyni, by na nowo odsłonić je przed naszymi oczyma w Wielki Piątek. Niechaj ten czas będzie szczególnym czasem wyciszenia i towarzyszenia Jezusowi w Jego cierpieniu i męce.

1. Wielkopostne rekolekcje dla dzieci

W tym roku jest niemożliwe, by jak dotychczas zorganizować rekolekcje w szkole czy parafii. Powstała w Polsce inicjatywa, by w roku szkolnym 2020/2021 przygotować cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych on-line dla trzech grup wiekowych: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Rekolekcje będą emitowane w TVP 3 w następujących terminach:

 • Rekolekcje dla dzieci – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3, które poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu ,,Ziarno”.
 • Rekolekcje dla młodzieży – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3. Cykl trzech spotkań wielkopostnych poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego ,,Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem ,,Paxem” Bukowskim.

2. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

 • W czwartek, 25 marca, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem obchodzimy Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
 • Jesteśmy zaproszeni do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. To piękna inicjatywa towarzyszenia modlitwą przez dziewięć miesięcy dziecku zagrożonemu aborcją, którego imię zna Pan Bóg.
 • Aby wesprzeć działania Funduszu Obrony Życia, który organizuje wiele inicjatyw pro-life, można będzie złożyć na ten cel ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła. Za każdą ofiarę serdecznie dziękujemy.

3. Wspomnienie Dobrego Łotra

W piątek, 26 marca, przypada w Kościele polskim dzień modlitw za więźniów z okazji wspomnienia Św. Dobrego Łotra. Modlitwami wypraszajmy im łaskę zrozumienia ich czynów i nawrócenia, które ma zaowocować przemianą życia.

4. Nabożeństwa Wielkopostne

Nabożeństwa związane rozważaniem Męki Pańskiej:

 • Droga Krzyżowa w piątki – dla dzieci o godz. 16:30, dla dorosłych o godz. 17:30. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej dla dorosłych zbiórka ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.
 • Gorzkie Żale odprawiamy w niedziele Wielkiego Postu bezpośrednio po porannej Mszy Św.

5. Odpusty w okresie wielkopostnym

 • W piątki Wielkiego Postu za pobożne odmówienie modlitwy Oto ja, o dobry Jezu po Komunii Św. przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego można zyskać odpust zupełny (w inne dni roku – odpust cząstkowy).
 • Odpust zupełny można tak że uzyskać za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (ten odpust można uzyskać codziennie, także poza Wielkim Postem).
 • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali.
 • Za odprawienie, przynajmniej trzydniowych rekolekcji wielkopostnych.

6. Wielkanocne Dzieło Caritas

 • Polecamy palmy, świece wielkanocne, baranki paschalne, kartki świąteczne, torby miłosierdzia. Poprzez nabywanie naszych propozycji tworzymy fundusz Parafialnego Zespołu Caritas, by przyjść z konkretną pomocą ubogim w naszej wspólnocie.
 • Za tydzień, w Niedzielę Palmową, będziemy zbierać skarbonki wielkopostne. Prosimy przynieść do kościoła swoje wyrzeczenia w odłożonych oszczędnościach.

7. Podziękowania

 • Pragnę podziękować za ofiary złożone w minionych tygodniach. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem Waszą hojność.
 • Dziękujemy za pierwsze wpłaty na konto Remont Kościoła. Dotychczas 17 osób wpłaciło kwotę 3.100 zł. Przy wyjściu z kościoła prosimy wziąć wizytówkę z numerem konta (PKO BP Szczecin 69 1020 4795 0000 9202 0449 7921), na które prosimy wpłacać ofiary, które stanowić będą obowiązkowy wkład własny przy pozyskiwaniu środków finansowych.
 • Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.

8. Prasa katolicka

 • Z okazji trwającego Roku Św. Józefa polecamy specjalne, okolicznościowe wydanie – Gość Niedzielny Extra, które w całości jest poświęcone jest św. Józefowi. Na 100 stronach znajdziemy informacje o opiekunie Pana Jezusa, miejsce objawień, gdzie św. Józef przemówił, modlitwy i nabożeństwa. Cena egzemplarza 9 zł.
 • Zachęcamy do lektury cotygodniowej prasy, do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

9. Przypomnienie i zachęta

Za tydzień obchodzimy niedzielę Męki Pańskiej, zwaną Niedzielą Palmową, która rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Podczas Mszy Św. dokonamy błogosławieństwa palm.

Wielki Post to doskonała okazja do zweryfikowania własnej postawy
Jezus zaprasza nas na drogę pobożności serca.
Dla Niego chcemy znajdować czas na modlitwę,
rezygnować z czegoś i dzielić się z innymi tym, co posiadamy.
Ku Niemu pragniemy zwracać nasze serce.
Owocnego czasu Wielkiego Postu!

„Zachowuj się nie tak, jakbyś chciał uniknąć zarażenia się wirusem.
Zachowuj się tak, jakbyś go miał i nie chciał go przekazać dalej.” (Graham Mendley)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

W tym roku jest niemożliwe, by jak dotychczas zorganizować rekolekcje w szkole czy parafii. Powstała w Polsce inicjatywa, by w roku szkolnym 2020/202L przygotować cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych on-line dla trzech grup wiekowych: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Rekolekcje będą emitowane w TVP 3 w następujących terminach:
Rekolekcje dla dzieci – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3, https://www.facebook.com/ziarnotvp/
Rekolekcje dla młodzieży – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3, https://www.facebook.com/StudioRabanTVP/

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, będziemy obchodzić Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta z podjęciem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zachęcamy wszystkich wiernych do podjęcia w tym szczególnym dniu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, aby w ten sposób włączyć się w wielkie dzieło obrony życia dzieci nienarodzonych.
Wszelkie informacje na ten temat są dostępne w specjalnej gazecie, wydanej z tej okazji i przekazanej po jednym egzemplarzu do parafii. Pozycję można zamówić w każdej ilości, darmowo, pisząc na adres e-mail: zamowienia@fundacjamalychstopek.pl. Każdy wierny, który tego dnia podejmie duchową adopcję dziecka poczętego, otrzyma specjalnie przygotowany modlitewnik oraz przypinkę stópek (materiały przekazywane do parafii nieodpłatnie, po podaniu liczby osób, które podjęły duchową adopcję).

Nowenna Pompejańska. Dnia 27 lipca 1920 r. Polska została poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusa.  Skutkiem tego, w wielu domach dokonywano osobistego oddania się Sercu Jezusa i doświadczano wielu przemian w życiu swoim i swoich rodzin oraz licznych błogosławieństw. Dnia 11 czerwca 2021 r. w Krakowie, przy udziale biskupów polskich, odbędzie się odnowienie tego poświęcenia. Obecną nowenną pompejańską rozpocznijmy przygotowania, aby Miłość Boża została rozpoznana i doceniona przez wielu. Aby ustąpiły wszelkie lęki i obawy związane z oddaniem się Sercom Jezusa i Maryi. Temat kolejnej nowenny pompejańskiej: „Maryjo, prosimy, aby jak najwięcej z nas Polaków odkryło bogactwo łask związanych z osobistym oddaniem się Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi w 100-lecie poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa.” Termin nowenny: od 25 marca do 17 maja 2021 r. Można temat nowenny dołączyć do swoich codziennych intencji. Dodatkowe informacje o nowennie pompejańskiej można przeczytać na: www.nowennazaojczyzne.pl

Zapraszamy do udziału w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, która odbędzie się w piątek, 26 marca 2021 r. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w jedności duchowej poprzez transmisję internetową z Kaplicy Cudownego Obrazu, która będzie na stronie: https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/.

W roku Świętego Józefa oraz Świętego Jakuba, a także w rozpoczętym dzisiaj Roku Rodziny, zapraszamy na rekolekcje wielkopostne „Na progu Paschy”, które odbędą się w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie w dniach od 29 do 31 marca. Wprowadzeniem do rekolekcji będzie Liturgia Niedzieli Palmowej, 28 marca br. Rekolekcje poprowadzi Ks. dr Lucjan Chronchol, Prefekt Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
Plan rekolekcji:
godz. 19.00 – Msza Święta z homilią
godz. 20.00 – nauka rekolekcyjna i medytacja przed Najświętszym Sakramentem
godz. 21.00 – Apel Maryjny.