1. 54 Tydzień Środków Społecznego Przekazu

Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Hasłem tegorocznego orędzia papieskiego są słowa: „Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci (Wj 10, 2). Życie staje się historią”. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Media mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młode pokolenie.

Przypomnijmy: ogłoszenia duszpasterskie, intencje Mszy Świętych umieszczone są na tablicy ogłoszeń duszpasterskich przed kościołem, a także na stronie internetowej parafii: www.parafiastolczyn.pl

2. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 21 września – św. Mateusz Apostoł i Ewangelista (†około 60), Pan Jezus dokonał w nim cudu nawrócenia, stał się Chrystusowym uczniem i autorem jednej z Ewangelii. Przez jego pośrednictwo módlmy się o to, abyśmy jak on, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim.

W środę, 23 września – św. Ojciec Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk, wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej. Przed Mszą Świętą spotykamy się na środowej Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawianej o godz. 18:00, aby wypraszać potrzebne nam łaski.

3. Spotkanie Rodziców dzieci komunijnych

Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie z Rodzicami dzieci z klasy III i IV w sprawie przygotowania do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej w tym roku szkolnym. Prosimy, by Rodzice przynieśli wypełnioną deklarację (deklarację można pobrać w zakrystii, lub u Siostry Heleny na katechezie w szkole). Rodzice dzieci z klasy IV nie są zobowiązani ponownie takiej deklaracji składać. Zapisy dzieci – do końca września br.

4. Młodzież przed bierzmowaniem

Młodzież klasy siódmej i ósmej zapraszamy w przyszłą niedzielę, 27 września, na Mszę Świętą o godz. 10:30 oraz na spotkanie organizacyjne w kościele, rozpoczynające tegoroczne przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania. Cykl przygotowawczy trwa dwa lata. Bierzmowanie przyjmujemy w klasie ósmej.

5. Wsparcie dla świątyni

Za tydzień czwarta niedziela miesiąca. Ofiary złożone na tacę w tym miesiącu będą wspierać sfinansowanie nowego oświetlenia przy figurze Niepokalanego Serca Matki Bożej. Wyrażam wdzięczność za wszelkie ofiary składane w naszym kościele, także poprzez parafialne konto bankowe. Dziękuję Drogim Parafianom, praktykującym w naszym kościele, a także Gościom uczestniczącym w naszych liturgiach. Dziękuję także za ofiary składane, przy wyjściu z kościoła, wspierające projekt ukwiecania najważniejszych miejsc w naszym kościele. Dziękuję za zaufanie, serdeczne Bóg zapłać.

6. Intencje mszalne

Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych. Msze Świętą można zamówić w dowolnej intencji, bowiem modlitwa za żywych i umarłych jest uczynkiem miłosierdzia co do duszy. Zazwyczaj zamawiamy Msze w. za naszych zmarłych. Czynimy to przy okazji rocznicy śmierci, urodzin zmarłego itp. Pamiętajmy również o żywych. Można także zamówić Msze Św. w intencjach rodziny, konkretnej osoby lub sprawy. Dobrym zwyczajem jest podarować taki duchowy prezent na urodziny, imieniny, na dowolny jubileusz, czy też przed operacją dla swoich bliskich lub po prostu za siebie.

Życzymy błogosławionej niedzieli oraz dobrego tygodnia!

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

7. Komunikaty Kurii Metropolitalnej

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie zaprasza na spotkanie otwarte w sprawie Pieczy Zastępczej. Spotkanie odbędzie się w auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124, w czwartek, dnia 24 września 2020 r. o godz. 17:00. Spotkanie jest organizowane dla wszystkich zainteresowanych kwestią pomocy dzieciom oraz chcącym zaczerpnąć informacji dotyczącej Pieczy Zastępczej.

Zapraszamy na XI Triduum ku czci Świętych Aniołów do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Zbliżamy się do wspomnienia św. Archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała, które przypada 29 września. W dniach 25, 26 i 27 września (o godz.18.00: Msza Święta, kazanie i modlitwy do św. Aniołów) gromadzimy się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie, aby uczcić Boga za wstawiennictwem Św. Aniołów. Chcemy dziękować naszemu Ojcu w niebie za opiekę Św. Aniołów i uczyć się od nich miłości Boga. Chcemy za ich przyczyną troszczyć się o Królestwo Boże i Kościół, oraz rozwijać osobistą przyjaźń z Aniołami.

Archidiecezjalne Dni Młodych i Dzień Skupienia Służby Liturgicznej odbędą się 3 i 4 października w Chojnie. Zapisy są dostępne na stronie www.zapisy.ichtis.info. Młodzież zapraszamy szczególnie w sobotę, 3 października, na koncert chrześcijańskiego rapera TAU, spotkania modlitewne i uroczystą Eucharystię. Prosimy, aby młodzież przywiozła ze sobą prowiant na wieczorny posiłek (dla uczestników będzie przygotowana ciepła herbata). Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 15:00 i trwać będzie do ok. godz. 21:30.

Środowisko Szkoły Ewangelizacji w Szczecinie organizuje kurs pt. „Nowe Życie”. Kurs zawiera odmienny w formie, żywy i prosty przekaz Dobrej Nowiny skierowany do współczesnego człowieka. Adresowany jest zarówno do osób, które chcą doświadczyć miłości Boga, jak i do tych, które nie wierzą, że jest to możliwe. Kurs poprowadzi Ks. Krzysztof Kralka SAC – Dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Lublinie, Ks. Tomasz Romantowski – Środowisko Szkoły Ewangelizacji w Szczecinie. Termin: 9-11 października 2020 r. Miejsce: parafia pw. św. Jana Bosko. Więcej informacji na stronie: www.sneszczecin.pl

Wspólnota Lew Judy zaprasza na Seminarium Odnowy Wiary, które odbywają się we wtorki o godz. 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie Co tydzień Msza Święta i spotkanie, aby poprzez 8 tygodni przygotować się do przeżycia odnowienia sakramentu Chrztu Świętego, sakramentu bierzmowania i Eucharystii.

Rozpoczęły się internetowe   Rekolekcje„ODDANIE33”, przygotowujące do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. Tę drogę duchową polecali i osobiście praktykowali wszyscy papieże XX wieku. Organizatorami są: Wojownicy Maryi, Fundacja Tota Tua oraz Redakcja „Miłujcie się!”. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie. Załączamy baner informacyjny. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.oddanie33.pl. Zapraszamy do włączenia się w inicjatywę „ODDANIE33”.

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 25-26 września br., zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi. Przypominamy, że pielgrzymka jest aktualna i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału.

Polecamy film pt. „Zieja”. To film o niezwykłym kapłanie, kapelanie wojskowym podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. oraz naczelnym kapelanie Szarych Szeregów w czasie Powstania Warszawskiego i współzałożycielu KOR-u, inwigilowanym przez służbę bezpieczeństwa PRL. Ks. Zieja swoje życie oparł na wierności Ewangelii. Wyrażała to jego dewiza życiowa: „nie zabijaj nigdy nikogo”. Film został zrealizowany przez Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Trwa rekrutacja na studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku akademickim 2020/2021 zapraszamy na tradycyjne kierunki: Teologia (jednolite studia magisterskie), specjalność nauczycielska – specjalność skierowana do osób, które chcą pracować jako katecheci i nauczyciele religii w szkołach, Familiologia (studia pierwszego stopnia), specjalności: asystent rodziny i profilaktyka społeczna, Familiologia (studia drugiego stopnia), specjalności: poradnictwo psychospołeczne, rodzinne i mediacja. W roku akademickim 2020/2021 w ramach kierunku teologia pojawia się nowa specjalność: specjalność skierowana dla osób, które chciałby poznać teologię i jednocześnie zdobyć wiedzę i umiejętności do liderowania oraz prowadzenia grup, wspólnot i stowarzyszeń w Kościele, Studia podyplomowe Kierownictwo duchowe (2 semestry) – skierowane do osób, które zajmują się lub są zainteresowane duchowością oraz prowadzeniem osób w procesie rozwoju duchowego, Studia podyplomowe Ochrona małoletnich w Kościele katolickim (2 semestry) – studia pozwalające na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji pomocnych w pracy z młodzieżą oraz w różnych formach działania na rzecz ochrony osób małoletnich w Kościele i społeczeństwie. Szczegółowe informacje na stronie facebookowej Wydziału Teologicznego oraz stronie internetowej www.teo.usz.edu.pl

Jesienią ubiegłego roku powstała 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, która dała się już poznać z niesienia pomocy potrzebującym, organizacjom pozarządowym i gminom w walce z pandemią. Zachęcamy wszystkich do wstępowania w szeregi tej formacji. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej nie koliduje z nauką czy pracą zawodową. Chętnych zapraszamy do najbliższej miejscu zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień.