1. DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU

Jezus nie przeminął wraz ze swoją epoką. Zmartwychwstały żyje również w naszych czasach. Jego zbawczą moc otrzymujemy w sakramentach, w słowie Bożym, w liturgii. Możemy uczyć się odkrywać to na co dzień. Czasami potrzebujemy trochę czasu i musimy włożyć pewien wysiłek, żeby usłyszeć i poznać Chrystusa. Trzeba czasu i wysiłku, by z osoby towarzyszącej, obserwującej Go stać się Jego uczniem. Dziś Dzień Środków Społecznego Przekazu. Módlmy się za tych, którzy są odpowiedzialni za przekaz prawdy i faktów.

2. PRZYGOTOWANIE DO PIERWSZEJ KOMUNII I BIERZMOWANIA

Rodziców dzieci pierwszokomunijnych (klasa III), którzy pragną zapisać dziecko na roczne przygotowanie do przyjęcia sakramentów Spowiedzi i Komunii Świętej Siostra Helena zaprasza, wraz z dzieckiem, na indywidualne spotkanie w wybrany piątek września o godz. 19:00, bądź w innym terminie wcześniej z Siostrą ustalonym. Numer telefonu do Siostry: 722 057 478. Zapisy trwają do końca września. Na spotkanie prosimy przynieść wypełnioną deklarację (można pobrać ze strony internetowej parafii) oraz metrykę chrztu, jeśli dziecko było chrzczone w innej parafii, aniżeli na Stołczynie. Pierwsze, obowiązkowe spotkanie z Rodzicami, w niedzielę, 3 października br. po Mszy Św. południowej, w kościele.

Młodzież, która pragnie przyjąć sakrament bierzmowania jest zobowiązana do uczestniczenia w niedzielnej Mszy Św. (najlepiej o godz. 10:30), do odbywania pierwszopiątkowej spowiedzi oraz do systematycznego uczęszczania na katechezę szkolną.

3. KALENDARZ LITURGICZNY

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 20 września – święci męczennicy Andrzej Kim Taegon (1821-1846), prezbiter, Paweł Chong Hasang (1795-1839) i Towarzysze, pierwsi męczennicy koreańscy;

We wtorek, 21 września – św. Mateusz (†ok. 60), apostoł i ewangelista;

W czwartek, 23 września – św. Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, stygmatyk, mistyk, czciciel Eucharystii i Matki Bożej, niezwykły charyzmatyk.

4. MODLITWY EKSPIJACYJNE

W związku z dokonanym w Święto Matki Bożej Bolesnej, świętokradczym atakiem na Krzyż oraz Kapłana, co miało miejsce w parafii pw. Św. Józefa w Szczecinie-Pomorzanach, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga prosi gorąco, aby we wszystkich parafiach i świątyniach katolickich w Szczecinie przeprowadzono modlitwę ekspiacyjną, połączoną z modlitwą o nawrócenie i opamiętanie sprawcy profanacji oraz o powrót do zdrowia pobitego Kapłana, który wskutek ataku musiał przejść operację.

W piątek, 17 września br. oraz w najbliższą niedzielę, 19 września br., przynajmniej po jednej Mszy Świętej należy w intencji podanej wyżej rozważyć różańcową tajemnicę ukrzyżowania Pana Jezusa, odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz odśpiewać „Suplikację”. Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga, zjednoczony ze wszystkimi w tej modlitwie, wszystkim biorącym w niej udział błogosławi.

5. NOWE KROPIELNICE

W kościele mamy zamontowane 2 nowe kropielnice, tzw. aspersoria, które znajdują się na obydwu filarach pod chórem. Aspersoria w kształcie muszli, wykonane przez włoską odlewnię artystyczną służą nam od lipca br.

W przyszłą niedzielę ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na ten cel. To dzięki Waszemu wsparciu i pomocy osobistej nasza świątynia coraz bardziej zachwyca. Niech Bóg wynagrodzi Wam, Drodzy, Waszą hojność i otwartość oraz gotowość niesienia pomocy w naszej wspólnocie.

6. PRASA KATOLICKA

Zachęcamy do nabycia bogatych w treści publikacji.

Siostry zakonne rozprowadzają książkę pt. „Cud Kardynała Wyszyńskiego”. Jest to wywiad-świadectwo Siostry Nulli ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, której wstawiennictwo Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego ocaliło życie. Siostra pochodzi z Przybiernowa, mieszkała także w naszej parafii.

Redakcja „Gościa Niedzielnego” poleca specjalną edycję „Gościa Extra” poświęconą błogosławionym Prymasowi Wyszyńskiemu i Matce Elżbiecie Czackiej. Można tu przeczytać o tym jaką rolę odegrał Prymas w czasie Soboru Watykańskiego II Przedstawione zostały również miejsca związane z życiem i działalnością nowych błogosławionych, a także założone przez nich wspólnoty i zakłady – Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Zakład dla Niewidomych w Laskach, a także powołany Instytut Prymasa Wyszyńskiego, zwany potocznie Siostrami „Ósemkami”.

Tradycyjnie do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

Publikacje do nabycia przy wyjściu z kościoła i w zakrystii.

7. ŻYCZENIA I POZDROWIENIA

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

„Matko Czacka, która kijkiem szukasz sobie drogi
I masz w oczach niewidzących Niebios spokój błogi
I wśród głodu, nędzy, zbrodni wciąż uśmiech panieński,
Której modłów chętnie słucha Jezus Nazareński,
Między Polską a Chrystusem, Ty Arko Przymierza
Włącz nas wszystkich, i mnie także, do Twego pacierza”.
(Jan Lechoń, 1942)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz