1. Jesteśmy w strefie żółtej, nowe zasady bezpieczeństwa

 • Od soboty, 17 października w uroczystościach religijnych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni. Po przeliczeniu w naszym kościele parafialnym jednorazowo mogą przebywać 92 osoby.
 • Nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, z wyjątkiem sprawujących w danym momencie funkcje liturgiczne.
 • Konferencja Episkopatu Polski zachęca do przyjmowania Komunii Św. na rękę. Chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne. Dlatego w naszym kościele udzielamy Komunii Św. według sposobu oczekiwanego przez przystępującego do ołtarza.
 • Powracamy do odbywania spowiedzi w zakrystii; zapraszamy przed lub po nabożeństwach.
 • Sprawy związane z urzędowaniem w Biurze Parafialnym proszę uzgadniać telefoniczne – nr tel. 601 76 28 25.

2. Tydzień Misyjny

 • Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich.
 • Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów.
 • Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na Papieskie Dzieła Misyjne.
 • Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii. Pamiętamy, że nieustannie mamy być światłem dla całej ludzkości w pielgrzymce wiary.

3. Podziękowania

 • Dzisiaj, o godz. 7:00 rano zakończyliśmy całonocną modlitwę różańcową w intencji „W trosce o Kościół”. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się we wspólne odmawianie różańca.
 • Dzisiaj także, w dniu 18 października przypada (wyparte przez dzisiejszą niedzielę) święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

4. Nabożeństwo różańcowe

Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec.

 • W tygodniu w naszym kościele o godz. 18:00 wieczorna Eucharystia, a po niej nabożeństwo różańcowe.
 • Nabożeństwa różańcowe w niedziele – po porannej Mszy Św.
 • Nabożeństwo dla dzieci – w środy i czwartki o godz. 16:45.

Wszystkich parafian zapraszamy na tę szczególną modlitwę.

5. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

 • We wtorek, 20 października – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany z niezwykłej pracowitości i wielkiego miłosierdzia, patron uczelni katolickich.
 • W czwartek, 22 października – św. Jan Paweł II (1920-2005), papież Polak, wielki nauczyciel wiary i bezgranicznego zawierzenia Chrystusowi i Jego Najświętszej Matce. Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Wyświęcony na prezbitera w Krakowie, kontynuował studia teologiczne w Rzymie. Po powrocie do kraju pełnił różne obowiązki duszpasterskie i akademickie. Mianowany biskupem pomocni- czym archidiecezji krakowskiej, w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. 16 października 1978 roku wybrany na papieża, przyjął imię Jan Paweł II. Jako gorliwy pasterz otaczał szczególną troską rodziny, młodzież i ludzi chorych. Odbył liczne podróże apostolskie do najdalszych za- kątków świata. Szczególnym owocem jego posługi papieskiej jest m.in.: bogate magisterium, promulgacja Katechizmu Kościoła Katolickiego, Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich. Zmarł w Rzymie 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego (II Niedziela Wielkanocy).
 • To także 72. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski w latach 1926-1948. Jego wielką troską był naród i Kościół nie tylko w Ojczyźnie, ale także rodacy na emigracji. Aby na wychodźstwie nie ginęły polskie dusze, powołał specjalne zgromadzenie zakonne: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Przez wstawiennictwo sługi Bożego będziemy prosić Boga, aby i dziś Polacy poszukujących lepszego bytu za granicą nie zapominali o wierze ojców i o własnej Ojczyźnie.

6. Wypominki

Zbliża się czas listopadowej modlitwy za zmarłych. Wychodząc ze świątyni, prosimy o zabranie kart wypominkowych.

7. Wsparcie dla świątyni

Za tydzień czwarta niedziela miesiąca. Ofiary złożone na tacę w tym miesiącu będą wspierać nabycie trybularza (jest to kadzielnica, naczynie liturgiczne służące do okadzania w czasie obrzędów liturgicznych. Stanowi go metalowa szkatuła umocowana na łańcuszkach i zamykana przykrywką, w którym umieszcza się metalowy koszyczek wypełniony rozżarzonymi bryłkami węgla drzewnego, na które sypie się ziarenka kadzidła). Ofiarodawcom niedzielnym i Parafianom, którzy wpłacają ofiary na parafialne konto bankowe dziękujemy za wsparcie. Ks. proboszcz dziękuje za zaufanie. Serdeczne Bóg zapłać.

 • Błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia!

  ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

  Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

  Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej w intencji śp. Księdza Arcybiskupa Mariana Przykuckiego, pierwszego Metropolity Szczecińsko- Kamieńskiego, z okazji przypadającej 16 października jedenastej rocznicy śmierci. Msza Święta zostanie odprawiona w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie dzisiaj, 18 października br., o godz. 12.00.

  W dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 22 października, Trybunał Konstytucyjny zbada niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zorganizowało dziewięciodniową Nowennę za przyczyną św. Jana Pawła II w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Modlitwa od 13 października do 21 października. Codziennie do 21 października do godz. 9:00 będziemy zamieszczać rozważania nowenny w wydarzeniu na profilu Stowarzyszenia w serwisie Facebook. www.facebook.com/psozc

  Diecezjalny Zarząd Akcji Katolickiej zaprasza wszystkie Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej działające w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na doroczne spotkanie, które odbędzie się pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi w dniu 22 października br., w kościele św. Jana Pawła II przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie. O godz. 18.00 będzie odmówiony różaniec w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Augusta Hlonda, a o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza Święta.

  Zapraszamy delegacje parafialne do udziału w Procesji ze świętymi z relikwiami świętych i błogosławionych w sobotę, 31 października. Procesja wyruszy o godz. 19.00 z Jasnych Błoni, od figury św. Jana Pawła II i będzie zmierzać do Katedry. Ok. godz. 20.00, po zakończeniu procesji, zostanie odprawiona w Katedrze Msza Święta z Uroczystości Wszystkich Świętych.

  W Uroczystość Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zostaną odprawione Msze Święte według następującego porządku: w Kaplicy Głównej przy ul. Ku Słońcu o godz. 9.00, 12.00 i 15.00; a na Cmentarzu Nowym przy ul. Bronowickiej o godz. 15.00. Mszy Świętej o godz. 12.00 będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga, a homilię wygłosi Ksiądz Biskup Henryk Wejman. Po zakończeniu Mszy Świętej z Kaplicy Głównej wyruszy procesja modlitewna za zmarłych. 

  We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, 2 listopada br., o godz. 15.00 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity. Po Mszy Świętej odbędzie się modlitwa przy grobowcu kapłańskim. W tym dniu w Bazylice Archikatedralnej Mszę Świętą o godz. 12.00 odprawi Ksiądz Arcybiskup Metropolita, a o godz. 18.00 Ksiądz Biskup Henryk Wejman.

  Informujemy, że na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w dniach od 30 października do 1 listopada br. będą przyjmowali wypominki za zmarłych, które wierni mogą składać w miejscach oznaczonych tablicami z napisem Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne. Zmarli wymienieni w wypominkach, będą powierzani Bogu w modlitwach, które będą odbywać się 1 listopada w Kaplicy Głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie oraz przez cały miesiąc listopad w Kościele Seminaryjnym.

  Informujemy o otwarciu Kaplicy Adoracji „Ogród Wdzięczności” w budynku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Adoracja w ciszy trwa tutaj 7 dni w tygodniu w godzinach od 6.00 do 23.00. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.ogrodwdziecznosci.pl

  W obronie niepodległości Ojczyzny Polacy wielokrotnie przelewali krew. Dziś także potrzeba krwi! Regionalne Centra Krwiodawstwa alarmują: BRAKUJE KRWI. Włączamy się w ten apel i zachęcamy do honorowego oddania krwi. W niedzielę, 18 października br., o godz. 10.00 przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, w którym będzie można bezpiecznie oddać krew. Zapraszamy osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 roku. Chętnych prosimy, aby zgłosili się dzwoniąc (lub wysyłając SMS) pod numery telefonów: ks. Robert 510 444 898 lub ks. Jarosław 606 141 446.