Jak miło brzmią w naszych uszach słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (Mk 6,31). Abyśmy mogli podejmować wyzwania związane z powołaniem, potrzebujemy czasu na odpoczynek, ale także na zaakcentowanie spraw duchowych, dzięki którym otaczający nas świat – dzieło Boga – nabiera wyjątkowego blasku. Uczyńmy wszystko, by nie zagubić duchowego wymiaru swojego życia. Bóg nam błogosławi w czasie wypoczynku, lecz zadbajmy także o odpowiednie miejsce i czas dla Niego w swoim życiu.

Wszystkich wybierających się na letni wypoczynek zachęcamy do wcześniejszego poszukania kościoła, w którym możemy uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej. W tym celu możemy wykorzystać możliwości internetu. Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej www.kiedymsza.pl

Kiedy w czasie wędrówek będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych. W języku biznesowym używa się określenia dress code dla nazwania pewnego kanonu stroju i wyglądu. Warto pomyśleć, że taki dress code obowiązuje także w kościele, a jego podstawą jest godność miejsca, do którego wchodzimy.

Pamiętajmy także, aby wstąpić na chwilę rozmowy z Jezusem czekającym na nas w tabernakulum, kiedy będziemy przechodzić obok kościołów.

1. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

W czwartek, 22 lipca – św. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów, zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu, jedna z kobiet towarzyszących Jezusowi i apostołom, uwolniona przez Pana z mocy złych duchów. Magdalena była przy Jego śmierci Jezusa i pierwsza ujrzała Go po zmartwychwstaniu. Jej kult w całym Kościele zachodnim rozpowszechnił się od XII wieku. Od początku patronuje też Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta Siostra Faustyna, a szczególnie dziewczętom i kobietom potrzebującym moralnego odrodzenia, wychowaniem których zajmują się siostry.

W piątek, 23 lipca – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, patronka Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem. Święty Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy.

W sobotę, 24 lipca – św. Kinga (1234-1292), dziewica, córka króla węgierskiego Beli IV, żona księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; św. Jan Paweł II kanonizował ją w 1999 roku.

W niedzielę, 25 lipca – św. Krzysztof (†około 250), męczennik, jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, m.in. chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, marynarzy, pielgrzymów, kierowców i podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy, orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu.
Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów odbędzie się przed kościołem: w najbliższą sobotę – po Mszy Św. wieczornej i w niedzielę – po każdej Mszy Św.

2. Światła, które rozświetlamy w kościele

Przy tabernakulum płonie świeca pełniąca funkcję lampki wiecznej. Przez tydzień, w dzień i w nocy płonie jeden wkład olejowy. Każda świeca może zawierać osobistą intencję zanoszoną w sercu przez ofiarodawcę.

Także przy ołtarzach bocznych Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Najśw. Serca Pana Jezusa mamy możliwość złożenia intencji duchowej poprzez rozświetlenie lampki żywego płomienia. Polecamy ten szczególny rodzaj modlitwy przed Najświętszym Sakramentem i obrazami w naszym kościele.

3. Koniec dyspensy

Ponawiamy ważne ogłoszenie: od 20 czerwca br., we wszystkich diecezjach, zostały zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, które obowiązywały w związku z pandemią.

4. Zaproszenie na rekolekcje

Siostra Katarzyna ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na rekolekcje dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych od 29 sierpnia do 9 września br. w Domu Rekolekcyjnym p.w. Św. Józefa w Białogórze. Kontakt: Siostra Katarzyna, tel. 503 481 637.

„Wczoraj do ciebie nie należy.
Jutro niepewne.
Tylko dziś jest twoje”.