Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym w drodze do niebieskiej ojczyzny. Chrystus gromadzi nas na uczcie eucharystycznej, wyjaśnia nam pisma, w sakramentalnych znakach sam staje się pokarmem, byśmy nie ustali w drodze.

W rozpoczynającym się Tygodniu Biblijnym prośmy Pana Jezusa szczególnie o to, aby pozwolił nam jeszcze bardziej ukochać i zrozumieć Pismo Święte. Wygospodarujmy w tym tygodniu nieco więcej czasu, abyśmy mogli sięgać po Biblię.

1. Niedziela Biblijna

III Niedziela Wielkanocna, 18 kwietnia br., jest przeżywana jako Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny (18-24 kwietnia br.). W tym roku jest on obchodzony pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”, a motywem przewodnim są słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35).

Niedziela Biblijna jest także od 2017 r. Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego, którego organizatorem jest „Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II”. Ogólnopolskie uroczystości związane z V Narodowym Czytaniem Pisma Świętego odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie oraz na Jasnej Górze. Przedmiotem lektury będzie Ewangelia według św. Marka.

2. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronuje nam: w piątek 23 kwietnia – św. Wojciech (956-997), biskup i męczennik, główny patron Polski. Główne uroczystości odbędą się w Gnieźnie. W tym dniu podziękujemy Bogu za dzieło ewangelizacji nie tylko naszych rdzennych ziem, którego dokonał św. Wojciech.

3. Przypomnienia

Przypominamy o obowiązku przystąpienia do wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej do niedzieli 30 maja, do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Przy obrazach Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Serca Pana Jezusa znajdują się świeczniki wotywne, na których rozświetlone świeczki, niosą osobistą intencją ofiarodawcy. Zachęcamy do stosowania tak dobrze znanej nam praktyki religijnej z innych kościołów i sanktuariów.

Przy tabernakulum płonie świeca pełniąca funkcję lampki wiecznej. Przez tydzień, w dzień i w nocy, przez cały czas, płonie jeden wkład olejowy. Każda świeca może zawierać osobistą intencję zanoszoną w sercu przez Ofiarodawcę. Polecamy ten szczególny rodzaj modlitwy przed Panem Eucharystycznym.

4. Podziękowania

Pragnę podziękować za ofiary złożone w naszym kościele. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem Waszą hojność.

Dziękujemy za kolejne wpłaty na konto Remont Kościoła. Dotychczas 26 osób wpłaciło kwotę 4.350 zł. Przy wyjściu z kościoła polecamy wizytówkę z numerem konta (PKO BP Szczecin 69 1020 4795 0000 9202 0449 7921), na które prosimy o wpłaty, które stanowią obowiązkowy wkład własny naszej parafii przy pozyskiwaniu środków finansowych.

Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.

Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

Również w tym roku nie może odbyć się doroczny Szczeciński Marsz dla Życia. Jednakże w niedzielę, 18 kwietnia br., w ramach Marszu dla Życia, na Jasnych Błoniach w Szczecinie odbędzie się akcja pt. „USŁYSZ”. Podczas akcji „USŁYSZ” każdy popierający ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, będzie mógł uderzyć w dzwon „Głos Nienarodzonych”, który będzie przy figurze św. Jana Pawła II od godz.12.00 do 21.00. Dzwon „Głos Nienarodzonych” będzie sprowadzony z Podkarpacia. Został on pobłogosławiony przez Ojca Świętego Franciszka w ubiegłym roku w Rzymie i od tej pory jego dźwięk jest świadectwem wartości życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, wyrażonym przez każdego kto uderzy w ten dzwon. Równocześnie w pobliskim kościele pw. Królowej Korony Polskiej będzie możliwość nawiedzenia figury Matki Bożej Brzemiennej z relikwiami św. Jana Pawła II, która rozpoczęła 9-miesięczną peregrynację w szczecińskich parafiach.

Na podstawie Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., od 1 kwietnia br. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzony będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jest to największe i najważniejsze przedsięwzięcie statystyczne, które odbywa się raz na 10 lat. Wyniki spisu umożliwiają najpełniejszą analizę i ocenę zróżnicowania terytorialnego oraz przemian demograficznych i społecznych ludności Polski. Aby badanie przyniosło oczekiwane efekty ważne jest uświadomienie społeczeństwu jak istotny jest rzetelny udział każdego mieszkańca kraju w wypełnieniu obowiązku spisowego.
1 kwietnia br. ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, jest to największe przedsięwzięcie statystyczne odbywające się co 10 lat. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany ustawowo do wypełnienia formularza spisowego. Podstawową i obowiązkową metodą przekazania informacji jest tzw. samospis przy użyciu aplikacji internetowej dostępnej od 1 kwietnia br. na stronie https://spis.gov.pl/. Opcjonalną metodą, szczególnie polecaną dla osób, które nie mają możliwości wypełnienia formularza w aplikacji internetowej, jest dokonanie spisu telefonicznie dzwoniąc na infolinię NSP – pod nr tel. 22 279 99 99, gdzie należy wybrać opcję „Spisz się przez telefon”. Z osobami, które z różnych przyczyn nie dokonają samospisu, po 4 maja skontaktuje się rachmistrz telefoniczny, wówczas musimy udzielić informacji, nie mamy możliwości odmowy. Z tego względu warto spisać się samemu przez Internet lub Infolinię telefoniczną w dogodnym dla nas terminie, dodatkowo są to metody preferowane zważywszy na panującą sytuację epidemiologiczną, gdyż w ten sposób ograniczymy konieczność bezpośrednich odwiedzin rachmistrza spisowego w gospodarstwie domowym. Ponadto osoby, które dokonają samospisu mogą wziąć udział w loterii w której do wygrania są wartościowe nagrody.
W razie pytań prosimy o kontakt z p. Eweliną Konarską-Michalczyk, adres e-mail: e.konarska-michalczyk@stat.gov.pl, nr tel. 501-060-921.