Żyjemy w czasach ostatecznych, bo nasze życie na tym świecie jest tylko etapem pielgrzymki ku niebieskiej ojczyźnie, gdzie miejsca przygotował nam Bóg. Wobec wydarzeń, które czasem mają cechy apokaliptyczne, w sercu człowieka pojawia się strach i niepokój. Nie możemy jednak zapomnieć, że Chrystus nas odkupił, że jesteśmy wezwani, by przyjąć Jego perspektywę. Świat się zmienia, lecz słowo Boga trwa na wieki. Każdy nasz udział w Eucharystii jest wyrazem naszej czujności, ufności i gotowości na spotkanie z Panem.

1. DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM

W tym roku obejmujemy szczególną modlitwą i wsparciem materialnym prześladowanych chrześcijan w Libanie, w którym przebywa 2,5 mln uchodźców z Syrii, Palestyny i Iraku. Kraj w kryzysie ekonomicznym, tysiące bezdomnych rodzin, ofiar wybuchu w porcie, w kraju, w którym bezrobocie sięga 70%.

Dzisiaj zbiórka do puszek dla prześladowanych w Libanie. Pragniemy przyjść z pomocą prześladowanym za wiarę i żyjącym w skrajnej biedzie chrześcijanom w Libanie.

2. ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

Dziś obchodzimy także V Światowy Dzień Ubogich obchodzony w tym roku pod hasłem „Ubogich zawsze macie u siebie”. W tym dniu nasze myśli, serca i dłonie mają objąć wszystkich potrzebujących i słabych, bezdomnych i migrantów.

W następną niedzielę środki zbierane podczas kwesty zostaną przeznaczone na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce, w tym na utrzymanie Ośrodka Pomocy dla Migrantów i Uchodźców w Szczecinie, który od 2018 roku udzielił wsparcia już ponad 6000 obcokrajowców przebywających na terenie naszej archidiecezji.

3. MODLITWY ZA ZMARŁYCH

Przez cały miesiąc listopad można zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

Odpust dedykujemy duszom w czyśćcu cierpiącym, pod zwykłymi warunkami, (być w stanie łaski uświęcającej, wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, np. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga). Nie można tego odpustu ofiarować za samego siebie.

Modlitwa wypominkowa w listopadzie – w dni powszednie, codziennie o godz. 18:00.

Prosimy o wypisywanie imion zmarłych, których pragniemy polecić modlitwie Kościoła.Wypisane karty prosimy składać do skarbon przy prezbiterium.

4. KALENDARZ LITURGICZNY

W tym tygodniu patronują nam:

W środę, 17 listopada – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, żona Ludwika IV, po śmierci męża poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, znana z niezwykłego miłosierdzia wobec ubogich;

W czwartek, 18 listopada – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, zginęła z rąk carskiego żołnierza w obronie czystości, patronka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc;

W sobotę, 20 listopada – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, powstaniec styczniowy, karmelita, niezwykły spowiednik.

5. ADORACJA I POST O POWOŁANIA

Zgodnie z tradycją duszpasterską naszej Archidiecezji także, w naszej parafii, podejmujemy po raz czwarty wezwanie Chrystusa do szczególnej modlitwy o powołania. „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10,2). Odpowiedzią na to zaproszenie jest modlitwa wstawiennicza i post w intencji powołań kapłańskich i zakonnych pt. „Adoracja i post o powołania”.

Modlitwa ta polega na całodobowej tj. 24-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z postem w dowolnej formie, w intencji: „O nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z rodzin naszej Archidiecezji”.

„Adoracja i post” w naszej parafii rozpocznie się w środę, 17 listopada o godz. 18.00 i będzie trwać do godz. 18.00 następnego dnia,tj. do czwartku, 18 listopada.

Parafią, która podejmie kolejną dobę tej szczególnej modlitwy będzie w naszym dekanacie parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie.

6. ZAKOŃCZENIE ROKU LITURGICZNEGO

W przyszłą niedzielę uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zakończymy rok liturgiczny.

Do 20 listopada przeżywamy doroczną nowennę do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w intencji o łaskę poddania się Jezusowi Chrystusowi Królowi w życiu osobistym i społecznym w naszej Ojczyźnie.

Jakże często nie doceniamy potęgi uśmiechu,
dobrego słowa,
prostej umiejętności słuchania,
szczerego komplementu,
czy najmniejszego przejawu troski.
A przecież te drobne gesty mogą odmienić czyjeś życie.