Życie ciągle stawia przed nami nowe wyzwania. Są one okazją do głębszej refleksji nad wartościami i zasadami, którymi się kierujemy. Wielki Post wzywa każdego z nas do zrewidowania życia, postawienia sobie pytania, czy naprawdę idziemy śladem Bożych drogowskazów. Żyć to stawać się człowiekiem, a dla wierzących – stawać się chrześcijaninem. To proces, który dokonuje się w nas nieustannie. Na tej drodze wpatrujmy się w Jezusa, który podczas rozmowy z Nikodemem mówi jasno i konkretnie: trzeba się na nowo narodzić, aby żyć.

1. Rekolekcje parafialne

 • Dzisiaj rozpoczynamy wielkopostne rekolekcje parafialne, na które zapraszamy dorosłych i młodzież.
 • Rekolekcje będą trwały do środy włącznie, w dzisiejszą niedzielę nauki rekolekcyjne w czasie wszystkich Mszy Św., w tygodniu – codziennie o godz. 18:00; a poprowadzi je O Ryszard Kiełbasa CSsR (redemptorysta)..
 • Przygotujmy się do spowiedzi świętej. Okazja do spowiedzi – codziennie przed i w czasie nabożeństw. Pamiętajmy, że pełne uczestnictwo w rekolekcjach, spowiedź, Komunia Święta, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego pozwalają nam uzyskać odpust zupełny. Wykorzystajmy szansę, jaką daje nam Kościół.

2. Nabożeństwa wielkopostne

Nabożeństwa związane rozważaniem Męki Pańskiej:

 • Droga Krzyżowa w piątki – dla dzieci o godz. 16:30, dla dorosłych o godz. 17:30. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej dla dorosłych zbiórka ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.
 • Gorzkie Żale odprawiać będziemy w niedziele Wielkiego Postu bezpośrednio po porannej Mszy Św.

3. Odpusty w okresie wielkopostnym

 • W piątki Wielkiego Postu za pobożne odmówienie modlitwy Oto ja, o dobry Jezu po Komunii Św. przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego można zyskać odpust zupełny (w inne dni roku – odpust cząstkowy).
 • Odpust zupełny można tak że uzyskać za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (ten odpust można uzyskać codziennie, także poza Wielkim Postem).
 • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali.
 • Za odprawienie, przynajmniej trzydniowych rekolekcji wielkopostnych.

4. Uroczystość św. Józefa

 • W piątek 19 marca będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień możemy nazwać dniem mężczyzn. Otoczmy modlitwą wszystkich walecznych mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków. Tego dnia prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Podczas wieczornej Mszy Świętej otrzymają szczególne błogosławieństwo. Zapewne będą otoczeni miłością i życzliwością najbliższych, których również serdecznie zapraszamy na Eucharystię.
 • Jako przygotowanie do uroczystości Św. Józefa, do czwartku uczestniczymy w nowennie do św. Józefa.

5. Wielkanocne dzieło Caritas

Polecamy palmy, świece wielkanocne, baranki paschalne, kartki świąteczne. Poprzez nabywanie naszych propozycji tworzymy fundusz Parafialnego Zespołu Caritas, by przyjść z konkretną pomocą ubogim w naszej wspólnocie.

6. Podziekowania

 • Pragnę podziękować za ofiary złożone w minionych tygodniach. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem Waszą hojność.
 • Dziękujemy za pierwsze wpłaty na konto Remont Kościoła. Dotychczas 14 osób wpłaciło kwotę 2.350 zł. Przy wyjściu z kościoła prosimy wziąć wizytówkę z numerem konta, na które prosimy wpłacać ofiary, które stanowić będą obowiązkowy wkład własny przy pozyskiwaniu środków finansowych.
 • Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.

7. Prasa katolicka

 • Z okazji trwającego Roku Św. Józefa polecamy specjalne, okolicznościowe wydanie – Gość Niedzielny Extra, które w całości jest poświęcone jest św. Józefowi. Na 100 stronach znajdziemy informacje o opiekunie Pana Jezusa, miejsce objawień, gdzie św. Józef przemówił, modlitwy i nabożeństwa. Cena egzemplarza 9 zł.
 • Zachęcamy do lektury cotygodniowej prasy, do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia
życzymy obfitości łask Bożych
i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.
Miłej i błogosławionej niedzieli.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

W tym roku jest niemożliwe, by jak dotychczas zorganizować rekolekcje w szkole czy parafii. Powstała w Polsce inicjatywa, by w roku szkolnym 2020/202L przygotować cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych on-line dla trzech grup wiekowych: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Rekolekcje będą emitowane w TVP 3 w następujących terminach:

Rekolekcje dla dzieci – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3
W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, dobrą propozycją są rekolekcje dla dzieci, które poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu ,,Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.

Rekolekcje dla młodzieży – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3
Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia – to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia, pomocą mogą być rekolekcje dla młodzieży.Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim.

Rekolekcje dla dorosłych – 26-28 marca (piątek-niedziela}, godz. 20:30, TVP3
Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak. Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież)odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut.

Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) oraz w mediach społecznościowych:
Dla dzieci: https://www.facebook.com/ziarnotvp/
Dla młodzieży: https://www.facebook.com/StudioRabanTVP/
Dla dorosłych: https://www.facebook.com/ziemianiebotvp/

Zapraszamy do udziału w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, która odbędzie się w piątek, 26 marca 2021 r. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w jedności duchowej poprzez transmisję internetową z Kaplicy Cudownego Obrazu, która będzie na stronie: https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/.