W Chrystusie istnieje jedność – jest Bogiem-człowiekiem. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia czysto ludzkie emocje i zachowania, pochyla się nad każdym człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Taki również jest Bóg: pochyla się nad każdą ludzką biedą, doskonale rozumie naszą sytuację. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu. Teraz i zawsze.

1. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

  • Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.
  • Zachęcamy do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej wspólnoty.

2. Święty Walenty

Wspominamy dzisiaj św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.

3. Środa Popielcowa

  • Dzisiejsza niedziela jest ostatnią przed Wielkim Postem. W najbliższą środę, 17 lutego, rozpoczynamy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu.
  • Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem w środę o godz. 10:30 i o 18:00.
  • W środę, przyjmując popiół, wkraczamy w czas ustanowiony dla wewnętrznego oczyszczenia. Ten znak pokuty, wyrosły z tradycji biblijnej i aż do naszych cza sów zachowany w zwyczaju Kościoła, oznacza sytuację człowieka grzesznego, który wyznając na zewnątrz swoją winę wobec Pana, ujawnia gotowość wewnętrznego nawrócenia, powodowany nadzieją, że Pan będzie dla niego łaskawy. Tym znakiem rozpoczyna on drogę nawrócenia, której metą będzie sprawowanie sakramentu pokuty w dniach przed Paschą (List o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych).
  • Godnym polecenia jest zwyczaj zabierania poświęconego popiołu i posypywania nim głów członkom rodziny, którzy nie mogą przyjść do kościoła.
  • W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, abstynencja oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, która obowiązuje od 14 roku do końca życia. Post ilościowy (trzy posiłki: raz do syta i dwa razy mniej obowiązuje w przedziale wieku od 18 do 60 lat. W Środę Popielcową nie spożywa się alkoholu.
  • Rodzice winni zatroszczyć się o to, aby dzieci, które nie są jeszcze związane obowiązkiem postu, były wprowadzane w ducha pokuty.
  • Przypominamy – Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.
  • Razem z Wielkim Postem rozpoczyna się okres przystępowania do Spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

4. Nabożeństwa Wielkopostne

Nabożeństwa związane rozważaniem Męki Pańskiej:

  • Droga Krzyżowa w piątki – dla dzieci o godz. 16:30, dla dorosłych o godz. 17:30. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej dla dorosłych zbiórka ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.
  • Gorzkie Żale odprawiać będziemy w niedziele Wielkiego Postu bezpośrednio po porannej Mszy Św.
  • W piątki Wielkiego Postu za pobożne odmówienie modlitwy „Oto ja, o dobry Jezu” po Komunii Św. przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego można zyskać odpust zupełny (w inne dni roku można zyskać odpust cząstkowy). Odpust zupełny można tak że uzyskać za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (ten odpust można uzyskać codziennie, także poza Wielkim Postem).
  • W każdą niedzielę Wielkiego Postu za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji wielkopostnych także można uzyskać odpust zupełny.

5. Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego: „Dziś jako lud Boży jesteśmy wezwani,by wziąć na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy. (…) Zachęcam cały święty wierny lud Boży do modlitwy pokutnej i postu, zgodnie z poleceniem Pana, które rozbudza nasze sumienia, naszą solidarność i nasze zaangażowanie na rzecz kultury ochrony, oraz mówienia nigdy więcej wszelkim rodzajom i formom nadużyć” (Franciszek, „List do Ludu Bożego”).

6. Palmy wielkanocne

Tradycyjnie prosimy: przy bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa przyjmujemy ubiegłoroczne palmy wielkanocne. Popiół na Środę Popielcową będzie przygotowany z ich spopielenia.

7. Świeczniki wotywne

W nawach bocznych naszego kościoła, przy obrazach Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Serca Pana Jezusa są świeczniki wotywne, na których rozświetlone świeczki, niosą osobistą intencją ofiarodawcy. Zachęcamy do stosowania dobrze nam znanej praktyki religijnej z innych kościołów i sanktuariów.

8. Podziekowania

  • Pragnę podziękować za ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie naszej świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem Waszą hojność.
  • Dziękujemy za pierwsze wpłaty na konto „Remont Kościoła”.
  • Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.

Drodzy Goście, Drodzy Parafianie, ponawiamy ważne ogłoszenie:
będziemy wdzięczni jeśli przychodząc do naszego kościoła

założysz maskę ochronną lub inna osłonę twarzy
i zdezynfekujesz dłonie w przedsionku naszego kościoła. Dziękujemy!

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

W tym roku jest niemożliwe, by jak dotychczas zorganizować rekolekcje w szkole czy parafii. Powstała w Polsce inicjatywa, by w roku szkolnym 2020/202L przygotować cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych on-line dla trzech grup wiekowych: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Rekolekcje będą emitowane w TVP 3 w następujących terminach:
Rekolekcje dla dzieci – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3
W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, dobrą propozycją są rekolekcje dla dzieci, które poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu ,,Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.
Rekolekcje dla młodzieży – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3
Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia – to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia, pomocą mogą być rekolekcje dla młodzieży.Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego ,,Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem ,,Paxem” Bukowskim.
Rekolekcje dla dorosłych – 26-28 marca (piątek-niedziela}, godz. 20:30, TVP3
Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak.
Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież) odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut. Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) oraz w mediach społecznościowych:
Dla dzieci: https://www.facebook.com/ziarnotvp/
Dla młodzieży: https ://www.facebook.com/StudioRabanTVP/
Dla dorosłych: https ://www.facebook.com/ziemianiebotvp/

Zapraszamy do udziału w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, która odbędzie się w piątek, 26 marca 2021 r. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w jedności duchowej poprzez transmisję internetową z Kaplicy Cudownego Obrazu, która będzie na stronie: https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/.

W grudniu 2020 r. rozpoczął się Rok św. Jakuba. Bazylika Archikatedralna w Szczecinie jest jednym z 48 wyznaczonych w Polsce kościołów stacyjnych, w których można zyskać odpusty związane z obchodami Roku Świętego Jakuba – do 31 grudnia 2021 r. Zapraszamy do korzystania z łaski odpustu oraz wspólnej modlitwy każdego 25 dnia miesiąca za Szczecin, wszystkie urzędy i całą Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską. Będziemy prosić również o łaskę patronatu św. Jakuba nad Szczecinem.

Sekretariat Różańca Pompejańskiego przy Domu Pielgrzyma „Totus Tuus” w Szczecinie ( ul. Rydla 63) – Każdy czas jest dobry, aby przybliżyć Miłosierdzie Boże dla wielu. Pan Jezus od początku przyjścia na świat, z miłości do nas, stał się darem odkupienia. Wdzięczni Jezusowi za wcielenie i Ofiarę Krzyża, wraz z Maryją oddajmy nasze modlitwy za naszych Rodaków, aby łaska Boża przemieniała serca i umacniała w wierze i miłości. Pragnijmy, aby wielu ludzi w obecnym czasie znalazło pokój serca, ufność oraz drogę powrotu do wiary i Kościoła. Temat kolejnej nowenny pompejańskiej: „Maryjo, prosimy wraz z Aniołami i Świętymi, wesprzyj nas w przebłaganiu Boga za grzechy i wyproś Miłosierdzie Boże dla Polaków”. Termin nowenny: od 11 stycznia do 5 marca 2021 r. Dodatkowe informacje o nowennie pompejańskiej można przeczytać na: www.nowennazaojczyzne.pl