1. TYDZIEŃ WYCHOWANIA KATOLICKIEGO
Dzisiaj rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W tym czasie w kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci, jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Podczas Eucharystii każdego dnia nadchodzącego tygodnia, przez wstawiennictwo Świętego Stanisława Kostki, będziemy prosili Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła.

2. ŚWIETO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO
W poniedziałek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża.
Zapraszamy na centralne obchody Święta Podwyższenia Krzyża w poniedziałek, 14 września, które odbędą się w Katedrze pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Modlitwa rozpocznie się liturgią Mszy Świętej o godz. 18.00. Po liturgii nastąpi Diecezjalna Droga Krzyżowa i adoracja Krzyża z możliwością indywidualnego podejścia do Krzyża. Modlitwa ta będzie stanowić II Stację przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, obchodzonego w 2033 r. 

3. KALENDARZ LITURGICZNY
W tym tygodniu:
We wtorek, 15 września – wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
W środę, 16 września – św. Korneliusz (zm. ok. 253), papież i Cyprian, (210-258), biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską.
W piątek, 18 września – św. Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik ze zgromadzenia jezuitów, patron Polski, polskiej młodzieży i nowicjuszy.

4. SPOTKANIE RODZICÓW DZIECI KOMUNIJNYCH
W następną niedzielę, 20 września, po Mszy Świętej o godz.12.00 odbędzie się spotkanie z Rodzicami dzieci z kl. III i IV w sprawie przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w tym roku szkolnym. Prosimy, by Rodzice przynieśli wypełnioną deklarację, którą można pobrać w zakrystii, bądź u Siostry Heleny na katechezie w szkole. Rodzice dzieci z kl.IV nie są zobowiązani ponownie takiej deklaracji składać. Zapisy dzieci – do końca września br.

5. SCHOLA DZIECIĘCA
Od dzisiejszej niedzieli wznawiamy spotkania scholi dziecięcej. W tym roku do śpiewania zapraszamy nie tylko dzieci, zapraszamy także Rodziców. Pierwsze spotkanie dzisiaj, 13 września, o godz 11:00 w Domu Sióstr zakonnych.

6. ZBIÓRKA NA ZIEMIĘ ŚWIĘTĄ
Z powodu pandemii Stolica Apostolska przesunęła terminy zbiórek ofiar na Ziemię Świętą, które tradycyjnie były zbierane przy Grobie Pański w Wielki Piątek. Na polecenie Ks. Arcybiskupa Metropolity ofiary na Ziemię Świętą, jako ofiary do puszek, zbieramy dziś przy wyjściu z kościoła.

7. PODZIĘKOWANA
Wyrażam wdzięczność za wszelkie ofiary składane w naszym kościele, także poprzez parafialne konto bankowe. Dziękuję Drogim Parafianom, praktykującym w naszym kościele, a także Gościom uczestniczącym w naszych liturgiach. Dziękuję także za ofiary składane, przy wyjściu z kościoła, wspierające projekt ukwiecania najważniejszych miejsc w naszym kościele. Dziękuję za zaufanie, serdeczne Bóg zapłać.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

8. KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ
Dzisiaj, po Mszach Świętych, mamy możliwość składania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop LGBT”, którego celem jest ochrona przed propagandą LGBT na ulicach naszych miast. Polscy biskupi wielokrotnie zwracali uwagę na zagrożenia wynikające z ideologii gender oraz praktyk przeciwnych naturze i godności człowieka. Komunikat z ostatniej Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie mówi, że ludzki szacunek dla osób identyfikujących się jako LGBT nie może oznaczać bezkrytycznej akceptacji ich postulatów. Przedstawiony tu projekt ustawy podyktowany jest troską o zachowanie ładu moralnego w polskich rodzinach, o bezpieczeństwo i zdrowy rozwój polskich dzieci i młodzieży. Jest także przejawem szacunku wobec Ojczyzny, wartości duchowych i patriotycznych, których pogłębienie jest możliwe, gdy Kraj opiera się na zdrowym i naturalnym prawie Bożym. Stąd zachęta do wszystkich o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej. Przy składaniu podpisu należy podać swój numer PESEL-u lub przygotować dowód osobisty.

Wspólnota Lew Judy zaprasza na Seminarium Odnowy Wiary, które odbywają się we wtorki o godz. 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie. Co tydzień Msza Święta i spotkanie, aby poprzez 8 tygodni przygotować się do przeżycia odnowienia sakramentu Chrztu Świętego, sakramentu bierzmowania i Eucharystii.

Rozpoczęły się internetowe   Rekolekcje„ODDANIE33”, przygotowujące do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. Tę drogę duchową polecali i osobiście praktykowali wszyscy papieże XX wieku. Organizatorami są: Wojownicy Maryi, Fundacja Tota Tua oraz Redakcja „Miłujcie się!”. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie. Załączamy baner informacyjny. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.oddanie33.pl. Zapraszamy do włączenia się w inicjatywę „ODDANIE33”.

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie odbędzie się Koronacja Figury Matki Bożej Cierpiącej, która znajdowała się w autokarze podczas tragicznego wypadku pielgrzymów naszej Archidiecezji pod Grenoble we Francji. Uroczystość odbędzie się 15 września br. o godz. 17.00 pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi.

W tym roku nasza Archidiecezja przewodniczy VIII Pielgrzymce Mężczyzn do kolebki chrześcijaństwa i polskości w Międzyrzeczu pod hasłem: „Nowe czasy…, nowe zadania”, która odbędzie się w sobotę, 19 września br. Do udziału w Pielgrzymce zapraszamy wszystkich mężczyzn z naszej Archidiecezji, a szczególnie mężczyzn zrzeszonych w grupach, wspólnotach, duszpasterstwach lub męskich organizacjach, m.in. mężczyzn pielgrzymów rowerzystów, motocyklistów; mężczyzn należących do Bractwa Św. Józefa, Rycerzy Kolumba, Męskiego Różańca, Wojowników Maryi i innych grup. Zgłoszenia grup zorganizowanych są przyjmowane telefonicznie: 95 720 14 75 oraz 724 909 060. Pozostałe informacje na plakacie w gablocie ogłoszeń duszpasterskich.

Ksiądz Kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie zaprasza na VII Archidiecezjalną Pielgrzymkę Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ i czcicieli Bożego Serca w sobotę, 19 września br.

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 25-26 września br., zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi. Przypominamy, że pielgrzymka jest aktualna i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału.

Na ekrany kin wszedł film pt. „Zieja”. To film o niezwykłym kapłanie, kapelanie wojskowym podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. oraz naczelnym kapelanie Szarych Szeregów w czasie Powstania Warszawskiego i współzałożycielu KOR-u, inwigilowanym przez służbę bezpieczeństwa PRL. Ks. Zieja swoje życie oparł na wierności Ewangelii. Wyrażała to jego dewiza życiowa: „nie zabijaj nigdy nikogo”. Film został zrealizowany przez Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Trwa rekrutacja na studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku akademickim 2020/2021 zapraszamy na tradycyjne kierunki: Teologia (jednolite studia magisterskie), specjalność nauczycielska – specjalność skierowana do osób, które chcą pracować jako katecheci i nauczyciele religii w szkołach, Familiologia (studia pierwszego stopnia), specjalności: asystent rodziny i profilaktyka społeczna, Familiologia (studia drugiego stopnia), specjalności: poradnictwo psychospołeczne, rodzinne i mediacja. W roku akademickim 2020/2021 w ramach kierunku teologia pojawia się nowa specjalność: specjalność skierowana dla osób, które chciałby poznać teologię i jednocześnie zdobyć wiedzę i umiejętności do liderowania oraz prowadzenia grup, wspólnot i stowarzyszeń w Kościele, Studia podyplomowe Kierownictwo duchowe (2 semestry) – skierowane do osób, które zajmują się lub są zainteresowane duchowością oraz prowadzeniem osób w procesie rozwoju duchowego, Studia podyplomowe Ochrona małoletnich w Kościele katolickim (2 semestry) – studia pozwalające na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji pomocnych w pracy z młodzieżą oraz w różnych formach działania na rzecz ochrony osób małoletnich w Kościele i społeczeństwie. Szczegółowe informacje na stronie facebookowej Wydziału Teologicznego oraz stronie internetowej www.teo.usz.edu.pl

Jesienią ubiegłego roku powstała 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, która dała się już poznać z niesienia pomocy potrzebującym, organizacjom pozarządowym i gminom w walce z pandemią. Zachęcamy wszystkich do wstępowania w szeregi tej formacji. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej nie koliduje z nauką czy pracą zawodową. Chętnych zapraszamy do najbliższej miejscu zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień.