1. BEATYFIKACJE NARODOWE

Dziś przeżywamy przeżywamy wielkie święto – beatyfikację Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia oraz beatyfikację Matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Papież Franciszek: „Wyrażam radość z bliskiej już beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Niech duchowy testament Prymasa Tysiąclecia: «Wszystko postawiłem na Maryję» i ufność matki Elżbiety Róży pokładana w Krzyżu Chrystusa będą zawsze mocą waszego narodu.”

2. TYDZIEŃ WYCHOWANIA

Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce Tydzień Wychowania w intencji dzieci, młodzieży i wychowawców. Chodzi o wielkie dzieło kształtowania przyszłych pokoleń, ich świata wartości, postaw życiowych, które będą je wyróżniały w codzienności. Niech to będzie nie tylko czas szczególnej modlitwy, lecz także okazja do refleksji, jakie dajemy świadectwo życia. Nie wolno nam bowiem zapomnieć, że to właśnie świadectwo życia jest wsparciem lub degradacją procesu wychowania, nad którym trudzą się rodzice i wychowawcy.

Ogłoszenie dla Rodziców dzieci pierwszokomunijnych: Rodziców, którzy chcą zapisać dziecko na roczne przygotowanie do przyjęcia sakramentów Spowiedzi i Komunii Świętej Siostra Helena zaprasza, wraz z dzieckiem, na indywidualne spotkanie w wybrany piątek września o godz. 19:00, bądź w innym terminie wcześniej z Siostrą ustalonym. Numer telefonu do Siostry: 722 057 478. Zapisy trwają do końca września. Na spotkanie prosimy przynieść wypełnioną deklarację (można pobrać ze strony internetowej parafii) oraz metrykę chrztu, jeśli dziecko było chrzczone w innej parafii aniżeli na Stołczynie.

3. ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

We wtorek 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż to znak zbawienia – znak mojej wiary. Czy za każdym razem, gdy go czynię, robię to z pełną świadomością? Wobec profanacji krzyża w wielu miejscach świata powinienem się zastanowić nad tym, jakie miejsce w moim życiu zajmuje Chrystusowy krzyż – znak zbawienia i zwycięstwa. Czy w moim domu, miejscu pracy jest dla niego godne miejsce?
O godz. 18:00 Eucharystia. Serdecznie zapraszamy.

4. ROCZNICA NAPAŚCI ZWIĄZKU SOWIECKIEGO NA POLSKĘ

W piątek, 17 września będziemy obchodzić rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. Pamiętajmy o tej tragicznej karcie historii i módlmy się za wszystkich poległych na Wschodzie w obronie naszej Ojczyzny.

5. KALENDARZ LITURGICZNY

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 13 września – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktor Kościoła;
W środę, 15 września – Najświętsza Maryja Panna Bolesna;
W czwartek, 16 września – święci męczennicy Korneliusz (†253), papież, i Cyprian (†258), biskup, gorliwi duszpasterze i obrońcy wiary;
W sobotę, 18 września – św. Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik, patron Polski, dzieci i młodzieży.

6. PRASA KATOLICKA

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej; tradycyjnie do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

Dzisiaj, po Mszach Św. przed kościołem, Siostry zakonne rozprowadzać będą książkę pt. „Cud Kardynała Wyszyńskiego”. Jest to wywiad-świadectwo Siostry Nulli ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, której wstawiennictwo Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego ocaliło życie. Siostra pochodzi z Przybiernowa, mieszkała w naszej parafii, a dzisiaj, podczas uroczystości beatyfikacyjnych poniesie relikwiarz bł. Prymasa Tysiąclecia.

Redakcja „Gościa Niedzielnego” przygotowała specjalną edycję „Gościa Extra” poświęconą Prymasowi Wyszyńskiemu i Matce Czackiej. Można w nim przeczytać o tym, co zawdzięczamy Prymasowi Tysiąclecia jako Kościół w Polsce i naród; o roli, jaką odegrał w czasie Soboru Watykańskiego II, a także o znaczeniu wspólnej beatyfikacji dla Kościoła w Polsce i na świecie. Przedstawione zostały również miejsca związane z życiem i działalnością nowych błogosławionych, a także założone przez nich wspólnoty i zakłady – Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Zakład dla Niewidomych w Laskach, a także powołany Instytut Prymasa Wyszyńskiego, zwany potocznie Siostrami „Ósemkami.” „Gość Extra” do nabycia, także przy wyjściu z kościoła.

„Spraw, Panie, abym mógł
nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
nie tyle szukać miłości, co kochać;
albowiem dając, otrzymujemy;
wybaczając, zyskujemy przebaczenie,
a umierając, rodzimy się do życia wiecznego.”
(św. Franciszek)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz