1. Dzień Papieski

W dzisiejszą niedzielę kolejny raz w naszym kraju obchodzimy Dzień Papieski. Swoimi ofiarami wspieramy dziś Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Głównym celem fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Z tych środków m.in. fundowane są stypendia dla uzdolnionej, a pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży. Polecamy tę zbiórkę życzliwości Parafian.

2. Dzień Edukacji Narodowej

W środę, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy nauczycieli i wychowawców naszą życzliwością, a przede gorącą modlitwą. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18:00 w intencji nauczycieli, wychowawców, katechetów i wszystkich pracowników oświaty z naszej parafii. Szczególnie będziemy ich polecać również podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

3. Dzień Dziecka Utraconego

W czwartek, 15 października, w liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Jezusa, obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Ma on nam przypominać, że często rodzice, którzy odprowadzili swoje dziecko do bram wieczności, nie zawsze oczekują jakiegoś specjalnego pocieszenia, ale potrzebują naszej modlitwy, która pomoże im przetrwać niezwykle trudny czas.

4. Różaniec październikowy

Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła. 

 • Nabożeństwa różańcowe – w tygodniu – po wieczornej Mszy Św., w niedziele – po porannej Mszy Św.
 • Nabożeństwo różańcowe dla dzieci – w środy i czwartki o godz. 16:45.
 • Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół nas obdarza.
 • W niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, w czwartki – tajemnice światła.
 • Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o odmawianie różańca w domach. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).

5. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

 • We wtorek, 13 października – bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych, przeważnie żeńskich.
 • W czwartek, 15 października – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica, zakonnica i doktor Kościoła, która zreformowała zakon karmelitański; była wielką mistyczką.
 • W piątek, 16 października – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.
 • W sobotę, 17 października – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła.

6. Czuwanie modlitewne „W trosce o Kościół”

 • Ponawiamy ważne ogłoszenie: z soboty na niedzielę, z 17 na 18 października, od godz. 18:00 wieczorem do 7:00 rano w niedzielę będziemy modlić się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmawiając różaniec. Będziemy modlić się na głos, bez przerwy, przez całą noc. Będzie to całononocna modlitwa zatytuowana „W trosce o Kościół”. Organizacyjną troską otoczą nas świeccy katolicy spod Poznania.
 • Pod chórem, przy wyjściu z kościoła jest lista – prosimy wpisywać się, o jakiej porze bedą Państwo na tej modlitwie.

7. Świeca przed tabernakulum

Przy tabernakulum płonie świeca pełniąca funkcję lampki wiecznej. Przez tydzień, w dzień i w nocy płonie wkład olejowy. Każda świeca może zawierać osobistą intencję zanoszoną w sercu przez Ofiarodawcę. Polecamy ten szczególny rodzaj modlitwy przed Panem Eucharystycznym.

Błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia!

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

8. Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

W związku z bolesnym faktem naruszenia nietykalności miejsca świętego – kościoła parafialnego pw. Świętego Krzyża w Szczecinie w nocy z czwartku na piątek, do intencji dzisiejszych Suplikacji dodajmy wszyscy przebłaganie Dobrego Boga za ten bezbożny czyn oraz prośbę o nawrócenie sprawców i wykonawców tego czynu, a także o to, abyśmy wszyscy w naszym pokoleniu mogli z wiarą stanąć u stóp Krzyża przy Bolesnej Matce Chrystusa razem z umiłowanym uczniem Pańskim i z Marią Magdaleną. 

Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej w intencji śp. Księdza Arcybiskupa Mariana Przykuckiego, pierwszego Metropolity Szczecińsko- Kamieńskiego, z okazji przypadającej 16 października jedenastej rocznicy śmierci. Msza Święta zostanie odprawiona w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie w niedzielę, 18 października br., o godz. 12.00. 

Porządek obchodów Dnia Dziecka Utraconego w Szczecinie: środa, 14 października 2020 r., godz. 14.15 – 14.45 – Modlitwa Pożegnania Dzieci Utraconych w kaplicy bocznej na Cmentarzu Centralnym (Ku Słońcu 125A), godz. 18.00 – comiesięczna Msza Święta w intencji Rodziców po stracie w kościele Parafii pw. Świętej Rodziny (ul. Królowej Korony Polskiej 28 w Szczecinie), a po niej o godz. 19.15 – otwarte spotkanie dla Rodziców w siedzibie Fundacji Donum Vitae (al. Wojska Polskiego 96/3 w Szczecinie). Czwartek, 15 października 2020 r., godz. 9.00 – Pogrzeb Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim (Grobowiec Dzieci Utraconych, ul. Bronowicka), godz. 15.00 – Modlitwa Różańcowa przy Pomniku Dzieci utraconych na Cmentarzu Centralnym (ul. Ku Słońcu, kwatera 80 F – wejście od strony ul. Witkiewicza).

W dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 22 października, Trybunał Konstytucyjny zbada niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zorganizowało dziewięciodniową Nowennę za przyczyną św. Jana Pawła II w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Modlitwa rozpocznie się 13 października br. i zakończy 21 października br. Zapisać można się poprzez formularz na stronie www.-pro-life.pl/nowenna lub telefonicznie: 12 423 25 56 Codziennie w dniach 13–21 października br. do godz. 9:00 będziemy zamieszczać rozważania nowenny w wydarzeniu na pro lu Stowarzyszenia w serwisie Facebook. www.facebook.com/psozc

Diecezjalny Zarząd Akcji Katolickiej zaprasza wszystkie Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej działające w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na doroczne spotkanie, które odbędzie się pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi w dniu 22 października br., w kościele św. Jana Pawła II przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie. O godz. 18.00 będzie odmówiony różaniec w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Augusta Hlonda, a o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza Święta.

Zapraszamy delegacje parafialne do udziału w Procesji ze świętymi z relikwiami świętych i błogosławionych w sobotę, 31 października. Procesja wyruszy o godz. 19.00 z Jasnych Błoni, od figury św. Jana Pawła II i będzie zmierzać do Katedry. Ok. godz. 20.00, po zakończeniu procesji, zostanie odprawiona w Katedrze Msza Święta z Uroczystości Wszystkich Świętych.

Uprzejmie informujemy, że Kurs pt. „Nowe Życie” planowany w dniach 9-11 października br. został przeniesiony na inny termin.

Rozpoczęły się internetowe Rekolekcje„ODDANIE33”, przygotowujące do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. Tę drogę duchową polecali i osobiście praktykowali wszyscy papieże XX wieku. Organizatorami są: Wojownicy Maryi, Fundacja Tota Tua oraz Redakcja „Miłujcie się!”. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie. Załączamy baner informacyjny. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.oddanie33.pl.

Informujemy o otwarciu Kaplicy Adoracji „Ogród Wdzięczności” w budynku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Adoracja w ciszy będzie trwała tutaj 7 dni w tygodniu w godzinach od 6.00 do 23.00. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.ogrodwdziecznosci.pl 

W obronie niepodległości Ojczyzny Polacy wielokrotnie przelewali krew. Dziś także potrzeba krwi! Regionalne Centra Krwiodawstwa alarmują: BRAKUJE KRWI. Włączamy się w ten apel i zachęcamy do honorowego oddania krwi. W niedzielę, 18 października br., o godz. 10.00 przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, w którym będzie można bezpiecznie oddać krew. Zapraszamy osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 roku. Chętnych prosimy, aby zgłosili się dzwoniąc (lub wysyłając SMS) pod numery telefonów: ks. Robert 510 444 898 lub ks. Jarosław 606 141 446.