W okresie wakacyjnym, urlopów, odpoczynku gromadzimy się na Eucharystii, by ze źródła, jakim jest Bóg, zaczerpnąć siły i przyjąć wszelkie dary i łaski dla nas przygotowane. Niezależnie od różnych sytuacji, które pojawiają się na drodze naszej wiary, odkrywamy, że Bóg nigdy nie zmienia swojego wyboru i zawsze przerzuca mosty między sobą a naszym życiem, posyła do nas proroków, abyśmy przez odnawianie przymierza zawsze byli Jego wybranym narodem.

1. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 12 lipca – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, męczennik;

We wtorek, 13 lipca – święci pustelnicy Andrzej Świerad (†ok. 1030) i Benedykt (†ok. 1033), wiedli pustelnicze życie na terenie Węgier;

W czwartek, 15 lipca – św. Bonawentura (ok. 1217-1274), biskup i doktor Kościoła;

W piątek, 16 lipca – Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel. Wspomnienie NMP z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej – o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa.

Dziś wielu z nas nosi medaliki, czy szkaplerzne, pamiętajmy jednak – nie jest to amulet, który chroni nas od złego. Zadbajmy także i o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Pamiętajmy o słowach Chrystusa: „kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, do tego i Ja przyznam się przed Ojcem moim” (Mt 10,32).

2. Światło przed tabernakulum i obrazami

Przy tabernakulum płonie świeca pełniąca funkcję lampki wiecznej. Przez tydzień, w dzień i w nocy płonie jeden wkład olejowy. Każda świeca może zawierać osobistą intencję zanoszoną w sercu przez ofiarodawcę.

Także przy ołtarzach Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Najśw. Serca Pana Jezusa mamy możliwość złożenia intencji duchowej poprze rozświetlenie lampki żywego płomienia. Polecamy ten szczególny rodzaj modlitwy przed Najświętszym Sakramentem i obrazami w naszym kościele.

3. Koniec dyspensy

Ponawiamy ważne ogłoszenie: od 20 czerwca br., we wszystkich diecezjach, zostały zniesione dyspensy, które obowiązywały w związku z pandemią. Dekret Księdza Arcybiskupa  Metropolity Andrzeja Dzięgi dotyczący naszej Archidiecezji publikujemy na tablicy ogłoszeń duszpasterskich oraz na parafialnej stronie internetowej (www.parafiastolczyn.pl).

4. Ogłoszenia Sióstr zakonnych

Siostra Katarzyna serdecznie zaprasza osoby niepełnosprawne ,chore i samotne, a także wszystkich chętnych na DZIEŃ SKUPIENIA 17 lipca br. w Domu Sióstr Uczennic Krzyża (Stołczyn, ul. Kościelna 4) Program spotkania:9:30 Przyjazd uczestników, 10.00 Modlitwa w Kaplicy Sióstr (Liturgia Godzin, Konferencja ,Adoracja, okazja do spowiedzi), 12:30 Eucharystia, zakończenie spotkania – Koronka do Miłosierdzia Bożego. Kontakt: Siostra Katarzyna, tel. 503 481 637.

Siostra Katarzyna serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na REKOLEKCJE dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych od 29 sierpnia do 9 września br. Miejsce pobytu: Dom Rekolekcyjny p.w. Św. Józefa w Białogórze. Szczegółowych informacji udziela s. Katarzyna ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Kontakt: Siostra Katarzyna, tel. 503 481 637.

5. Podziękowania

Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary składane w naszym kościele – na tacę i do skarbonek – na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Dziękujemy za ofiary wspierające nas poprzez konto bankowe.

Dziękujemy za kolejne wpłaty na konto Remont Kościoła. Przy wyjściu z kościoła polecamy wizytówkę z numerem konta, na które prosimy o wpłaty, stanowiące obowiązkowy wkład własny przy pozyskiwaniu środków finansowych. Do tej pory wpłacono 7.050 zł.

Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem Waszą hojność. Serdeczne Bóg zapłać.

5. Czas wakacji i urlopów

Nadszedł czas wakacji i urlopów. Zadbajmy o to, by nie był to jedynie czas odpoczynku, lecz także umocnienia naszej wiary. W czasie zwiedzania Ojczyzny i innych krajów odwiedzajmy miejsca szczególnie przez Boga umiłowane, wybrane, naznaczone Jego obecnością.

W czasie letnich wędrówek po ojczyźnie często dostrzegamy tych, dla których jest to okres wytężonej pracy na przykład na roli, na różnych budowach. Módlmy się, żeby w tym czasie Bóg szczególnie błogosławił im w pracy.

„Zbawiam świat i siebie (…) jeśli robię na świecie coś lepiej, jaśniej, coś na rzecz poprawy duchowej czy materialnej bliźniego, gdy zmniejszam na świecie współczynnik okrucieństwa przez dobroć, życzliwość, przez dodanie ludziom otuchy, przetarcie drogi do Boga, do ludzkich serc” (ks. Janusz Pasierb, Czas otwarty, s. 34).

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

KOMUNIKATY I INFORMACJE KURII METROPOLITALNEJ

Wydawnictwo KAdruk i Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Lucjan Bąbolewski zapraszają na spotkanie z Ks. prałatem Aleksandrem Ziejewskim oraz prezentację publikacji „Z Ziemi Sandomierskiej nad Odrę i Bałtyk. Księga pamiątkowa na 70-lecie Ks. Aleksandra Ziejewskiego”, w piątek, 16 lipca br., o godz. 17:00 w Książnicy Pomorskiej przy ul. Podgórnej 15/16 (Sala im. Zbigniewa Herberta) w Szczecinie. Zapraszamy Księży i wiernych świeckich do udziału w tej uroczystości.

Uprzejmie informujemy, że w tym roku po raz 37. wyruszy z naszej Archidiecezji Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z: Pustkowa, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Stepnicy, Szczecina, Stargardu, Choszczna i Bierzwnika. Uroczysta inauguracja Pielgrzymki odbędzie się 29 lipca, podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Pełna informacja o pielgrzymce znajduje się na plakacie, stronie internetowej: www.szczecinska.pl oraz profilu: facebook.com/szczecinskapielgrzymka. Zapraszamy wszystkich do udziału w pielgrzymowaniu na Jasną Górę.

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga informuje wszystkich zainteresowanych Duszpasterzy naszej Archidiecezji oraz współpracowników pastoralnych (katechetów, moderatorów, animatorów, etc.), że tegoroczne Wydarzenie Ewangelizacyjne pod nazwą „Przystanek Jezus” odbędzie się na terenie naszej Archidiecezji, przede wszystkim na terenie parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach, w terminie od 26 lipca do 1 sierpnia br. Koordynatorem tego wydarzenia ze strony kościelnej jest Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, który objął je swoim patronatem. Bezpośrednim organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Tymoteusza” z siedzibą w Porszewicach (woj. łódzkie), które reprezentuje Mateusz Warda (tel. 508 495 141). Tradycyjnie w tym wydarzeniu jest zaangażowany także Ksiądz Biskup Edward Dajczak, Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski, który w dniach 26-28 lipca br. poprowadzi rekolekcje dla ewangelizatorów. Koordynatorem wydarzenia ze strony naszej Archidiecezji jest Ks. Piotr Skiba, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. Informując o powyższym Ksiądz Arcybiskup prosi wszystkich o otwartość wobec tego wydarzenia i otoczenie go modlitwą. Do każdego wiernego należy decyzja, czy i w jakim zakresie włączy się w „Przystanek Jezus”. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie https://www.przystanekjezus.pl/wez-udzial-w-ewangelizacji-na-pj-2021/9333/

Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce ze Stargardu do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie, która odbędzie się 15 sierpnia br. Pielgrzymka wyruszy o godz. 4.15 z kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie i zakończy się ok. godz. 13.00 w Sanktuarium uroczystą Mszą Świętą.

Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce ze Szczecina do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, która odbędzie się w dniach od 23 do 25 sierpnia br. Inauguracja pielgrzymki nastąpi w poniedziałek podczas Mszy Świętej o godz. 7.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki znajdują się na portalu społecznościowym: www.facebook.com/mysliborska/.

Uprzejmie informujemy, że w ramach duchowego przygotowania do Beatyfikacji Sługi Bożego, Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, która odbędzie się w niedzielę, 12 września br., nasza Archidiecezja rozpoczyna Diecezjalną Nowennę o liczne i trwałe owoce tej Beatyfikacji. Przez kolejnych dziewięć tygodni w Kobylance będzie trwała modlitwa, z błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, do której wszyscy są zaproszeni. Koordynatorem Nowenny Diecezjalnej w naszej Archidiecezji jest Ks. Paweł Żurawiński SDB (tel. 693.518.242). Nowennę będą stanowić modlitwy w kolejne soboty i niedziele lipca oraz sierpnia. Nowenna ta będzie stanowić także przygotowanie duchowe naszej Archidiecezji do Uroczystości ustanowienia, pierwszego w Polsce, Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Kobylance, która odbędzie się w kościele i na placu przykościelnym w sobotę, 18 września br., o godz. 16.00. Uroczystość ta, połączona z konsekracją kościoła, zostanie poprzedzona rekolekcjami, które odbędą się w dniach 14-16 września br. Szczegółowe informacje są stronie: http://salezjanie-kobylanka.blogspot.com. Już teraz Organizatorzy tej uroczystości zapraszają do udziału Księży z wiernymi naszej Archidiecezji.

Jednocześnie informujemy, że bezpośrednim duchowym przygotowaniem do Uroczystości Beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia będzie Parafialna Nowenna o liczne i trwałe owoce tej Beatyfikacji, którą rozpoczniemy w piątek, 3 września br., a zakończymy w sobotę, 11 września br.

Zapraszamy wszystkie parafie, mieszkańców miast i miasteczek, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, gospodarzy wraz z kapłanami do udziału w modlitwie dziękczynnej za chleb codzienny i plony na polskiej ziemi podczas Dożynek Archidiecezjalnych, które odbędą się we współorganizacji z Gminą Stare Czarnowo i Zakładem Doświadczalnym Instytutu Zootechniki PIB, w parafii pw. NSPJ w Kołbaczu, w niedzielę, 29 sierpnia br.

W związku z 900 rocznicą misji ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu Polskie Radio Szczecin rozpoczęło cykl debat dotyczących relacji polsko-niemieckich pod wspólnym tytułem „Kolokwia Ottoniańskie”. Patronem debat jest Biskup Bambergu – Patron Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Kolejne audycje będziemy polecać w tym miejscu.

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w ramach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W ofercie Wydziału są kierunki: FAMILIOLOGIA – studia pierwszego i drugiego stopnia oraz TEOLOGIA. Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Teologicznego i profilu facebookowym.

W parafiach nadmorskich w okresie wakacyjnym, zgodnie z dotychczasową tradycją naszej Archidiecezji, będzie się odbywać skupienie modlitewne pt. „Misje u Stóp Krzyża. Krzyż z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i Księgą Próśb i Podziękowań zostaną przywiezione do każdej parafii od dnia 2 lipca br. 

Program „Misji u Stóp Krzyża” w parafiach nadmorskich w 2021 roku:

02.07 – 07.07  Świnoujście, pw. Bł. Michała Kozala
08.07 – 12.07  Świnoujście, pw. Św. Stanisława i Bonifacego BM
13.07 – 16.07  Świnoujście, pw. NMP Gwiazdy Morza
17.07 – 21.07  Świnoujście, pw. Chrystusa Króla
22.07 – 26.07  Międzyzdroje
27.07 – 29.07  Wisełka
30.07 – 02.08  Międzywodzie
03.08 – 06.08  Dziwnów
07.08 – 10.08  Dziwnówek
11.08 – 13.08  Łukęcin
14.08 – 16.08  Trzęsacz
17.08 – 20.08  Rewal
21.08 – 25.08  Niechorze
26.08 – 30.08  Mrzeżyno

„Misje u Stóp Krzyża” odbędą się ponownie, po 11. latach, w Rejonie Szczecińskim jako kontynuacja duchowego przygotowania do 900-lecia misji rechrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Program „Misji u Stóp Krzyża” w Szczecinie: dekanat Niebuszewo, Pogodno oraz w dekanacie Police w 2021 roku:

08.09 – 10.09  pw. Najświętszego Odkupiciela
11.09 – 15.09  pw. Świętego Krzyża
16.09 – 22.09  pw. Św. Jana Bosko
23.09 – 28.09  pw. Św. Ottona
29.09 – 01.10  pw. NMP Matki Kościoła, Bezrzecze
02.10 – 06.10  pw. Świętej Trójcy, Krzekowo
07.10 – 13.10  pw. Chrystusa Króla, Dołuje
14.10 – 20.10  pw. MB Królowej Świata, Dobra Szczecińska
21.10 – 26.10  pw. MB Szkaplerznej, Wołczkowo
27.10 – 01.11  pw. Św. Brata Alberta, Głębokie
02.11 – 08.11  pw. MB Bolesnej, Osów
09.11 – 12.11  pw. Wniebowzięcia NMP, Pilchowo
13.11 – 15.11  pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Tanowo
16.11 – 19.11  pw. Wniebowzięcia NMP, Nowe Warpno
20.11 – 23.11  pw. Podwyższenia Krzyża, Trzebież
24.11 – 26.11  pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Jasienica
27.11 – 03.12  pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Police
04.12 – 10.12  pw. Św. Kazimierza, Police