Rozpoczynamy świętowanie WIELKIEGO TYGODNIA. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc.

Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

Dziś przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

1. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO PALM

W czasie dzisiejszych Mszy Św. błogosławimy palmy.

Miejmy świadomość – palmy przechowuje się nie tak, jak przechowuje się amulety, czy w celach terapeutycznych lub magicznych, (by oddalać złe duchy , czy odwrócić ich działanie), gdyż to mogłoby stanowić formę zabobonu. Palmę przechowuje się na świadectwo wiary w Chrystusa, Króla mesjańskiego, i Jego paschalnego zwycięstwa.

2. WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. O godz. 10:00 w katedrze będzie sprawowana Msza Święta Krzyżma, której będzie przewodniczyć Ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dziega.

Triduum Paschalne w parafii rozpoczniemy w Wielki Czwartek MSZĄ WIECZERZY PAŃSKIEJ o godz. 18:00.

Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji.

Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Adoracja w naszej świątyni potrwa przez pół godziny po wieczornej liturgii.

W tym roku, 14 kwietnia, przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

3. WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od spożywaniu potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Rodzice winni zatroszczyć się o to, aby dzieci, które nie są jeszcze związane obowiązkiem postu, były wprowadzane w ducha pokuty. Zaleca się przedłużenie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

O godz. 8:30 rozpoczniemy adorację oraz wspólne celebrowanie Jutrzni i Godziny Czytań, modlitw z Liturgii Godzin.

O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

W Wielki Piątek – Droga Krzyżowa o godz. 17:30 połączona z rozpoczęciem Nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego.

Zachęcamy do indywidualnego odprawiania Drogi Krzyżowej – kto może, to w kościele – w różnych godzinach, w czasie całego Triduum.

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18:00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.

Zachęcamy wiernych do indywidualnego uczczenia krzyża misyjnego przed kościołem oraz krzyża w naszych domach rodzinnych.

Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim przez pół godziny po wieczornej liturgii.

Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

4. WIELKA SOBOTA, WIGILIA PASCHALNA

Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim.

O godz. 8:30 rozpoczniemy adorację oraz wspólne celebrowanie Jutrzni i Godziny Czytań, modlitw z Liturgii Godzin.

O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego z Nowenną przed świętem Miłosierdzia Bożego.

W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW na stół wielkanocny odbędzie się w kościele– co godzinę – od godz. 10:00 do 13:00.

Ofiary złożone podczas święcenia przeznaczone będą dla Parafian znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

W Wielką Sobotę, przychodząc święcić pokarmy pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. 

W sobotni wieczór rozpoczynamy WIGILIĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO. Jest to najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej celebracji.

LITURGIĘ WIGILII PASCHALNEJ rozpoczniemy o godz. 18:00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.

W sobotę prosimy o przyniesienie świec.

W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy Mu obfitość Bożych darów.

5. ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

W NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ Msza Św. o Świcie z procesją rezurekcyjną o godz. 8:00, kolejne Msze Św. – odprawimy o godz. 10:30 i 12:00.

W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY Msze Św., jak w każdą niedzielę – o godz. 8:30, 10:30 i 12:00.

6. SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

W Wielkim Tygodniu okazja do spowiedzi świętej:
Do środy – przed wieczorną Mszą Świętą,
Od czwartku – bezpośrednio po nabożeństwach.

Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa; zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty.

7. NOWY KONFESJONAŁ

Od Wielkiego Czwartku będzie w naszym kościele nowy konfesjonał. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają to dzieło, naszą wdzięczność wypowiadamy ofiarodawcom i budowniczym; serdeczne Bóg zapłać.

Nie uzbieraliśmy jeszcze pełnej kwoty, stąd prośba, by wesprzeć to szczególne Miejsce Miłosierdzia Bożego. Ofiary prosimy składać w kościele lub wpłacać na parafialne konto bankowe, z dopiskiem „Konfesjonał”.

8. WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS

Polecamy palmy i świece wielkanocne, baranki paschalne i kartki świąteczne. Poprzez nabywanie naszych propozycji tworzymy fundusz Parafialnego Zespołu Caritas, by wesprzeć, gdzie należy.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

„Trzy wieczne pomniki miłości:
żłóbek, krzyż i ołtarz.”
(św. Józef Sebastian Pelczar)