Dziś Nowy Rok – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która kończy oktawę Narodzenia Pańskiego.

Błogosławieństwo wywodzi się od Boga i towarzyszy światu od stworzenia. Dar ten przechodzi na ludzi, którzy błogosławią swoich potomków i bliskich. Błogosławieństwo to pragnienie dobra. Dlatego takie życzenia składa nam Kościół w Nowy Rok słowami samego Boga. Księga Liczb kieruje naszą uwagę w stronę Bożej opatrzności. A kolejne wezwania akcentują dary Boże. Są wśród nich: pomyślność i bezpieczeństwo, litość i miłosierdzie oraz niosąca pokój obecność Boga. Treść błogosławieństwa odwołuje się do symboliki pełnej światła twarzy, która jest zwrócona ku słuchającym. To światło zabłysło w pełni w narodzeniu Syna Bożego.

1. NOWY ROK PAŃSKI 2022

Od 1967 roku w dniu dzisiejszym Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju. Błagamy dziś Pana Boga przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki o pokój w naszych rodzinach, społecznościach i na całym świecie. Papież kieruje z tej okazji doroczne Orędzie.

Msze Święte odprawiamy według porządku niedzielnego; zapraszamy na godz. 8:30. 10:30, 12:00.

Dziś można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie w kościele hymnu O Stworzycielu Duchu, przyjdź, by uprosić łaski, światła i Bożej mocy na Nowy Rok.

W uroczystość noworoczną mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej i powstrzymanie się od prac niekoniecznych (święto nakazane).

Dziś, podczas każdej Mszy Świętej, przed Najświętszym Sakramentem, ze śpiewem hymnu Ciebie, Boga, wysławiamy przepraszamy Pana Boga za popełnione grzechy, dziękujemy za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo w nowym roku.

Dzisiaj przypada pierwsza sobota miesiąca. Odwiedziny naszych chorych i seniorów odbędą się w następną sobotę, 8 stycznia. Prosimy o powiadomienie naszych podopiecznych.

2. UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

W czwartek, 6 stycznia, przypada doroczna uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli.

Msze Święte z obrzędem pobłogosławienia wody, kredy i kadzidła odprawimy jak w każdą niedzielę; zapraszamy na godz. 8:30, 10:30 lub 12:00.

3. WIZYTA DUSZPASTERSKA, KOLĘDA

Przed nami czas dorocznej kolędy. Podobnie jak w poprzednim roku chciałbym odwiedzić Parafian z noworoczną kolędą, jednak sytuacja epidemiczna jest tak dynamiczna, że trudno przewidzieć jak będzie w styczniu 2022 roku. Dlatego oczekujmy na rozwój sytuacji; wówczas podejmiemy odpowiednią decyzję.

4. ŚWIECA PRZED TABERNAKULUM

Przypomnijmy: przy tabernakulum płonie świeca pełniąca funkcję lampki wiecznej. Przez tydzień, w dzień i w nocy, płonie jeden wkład olejowy. Każda świeca zawiera osobistą intencję Ofiarodawcy zanoszoną w sercu. Polecamy ten szczególny rodzaj modlitwy przed Panem Eucharystycznym.

Wczoraj do ciebie już nie należy.
Jutro niepewne.
Tylko dziś jest twoje.
Nie marnuj swojego <dziś>.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz