Świętowanie niedzieli to świętowanie obecności Jezusa Zmartwychwstałego wśród nas. Oddał życie, aby nas zbawić, abyśmy mieli życie. Jego ofiara wymaga naszej odpowiedzi, dlatego zachęcajmy się nawzajem do autentycznego życia wiarą na co dzień. Tak żyły pierwsze wspólnoty. Trwajmy w radości Wielkiej Nocy.

1. Dzień Pierwszej Komunii Świętej

W dzisiejszą niedzielę, 9 maja, przeżywmy uroczystość Pierwszej Komunii. O godz. 12:00 zgromadzą się dzieci z klasy IV, a o godz. 13:30 – dzieci z klasy III.

Dzieciom życzymy z całego serca, aby przyjaźń z Jezusem trwała zawsze, a żywy przykład wiary oraz wsparcie rodziców i najbliższych pomagało im wzrastać w wierze.

Biały Tydzień – codziennie o godz. 18:00. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami i gośćmi.

Osoby nie związane z uroczystościami komunijnymi prosimy, by wyjątkowo w dzisiejszą niedzielę, uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. o innej porze.

Przypominamy iż można uzyskać odpust zupełny w dniu Pierwszej Komunii za przystąpienie do Komunii Świętej lub pobożny udział w uroczystości.

Przypominamy także o obowiązku przystąpienia do wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej do niedzieli 30 maja, do uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

2. Maryjny maj

Przez cały miesiąc maj odprawiamy nabożeństwa majowe w łączności z papieżem Franciszkiem w intencji ustania pandemii, w łączności z sanktuariami maryjnymi na całym świecie.

Nabożeństwa majowe odprawiamy:
w tygodniu – po Mszy Św. wieczornej,
w niedziele – na zakończenie pierwszej Mszy Św. porannej.

3. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

W czwartek – 13 maja – Matka Boża Fatimska; 13 października 1917 r. Maryja powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec. To dzień 40.j rocznicy zamachu na Jana Pawła II w 1981 r.

W piątek, 14 maja – św. Maciej, apostoł, wybrany przez apostołów do ich grona, zajął miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla sióstr i braci.

4. Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego

W piątek rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcamy do modlitwy w intencji dzieci komunijnych oraz młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Codziennie, w czasie wieczornych nabożeństw odmawiać będziemy szczególne modlitwy.

5. Podziękowania

Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone na tacę, do skarbonek, na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.

Dziękujemy za kolejne wpłaty na konto Remont Kościoła. 31 osób wpłaciło kwotę 5.250 zł. Przy wyjściu z kościoła polecamy wizytówkę z numerem konta (PKO BP Szczecin 69 1020 4795 0000 9202 0449 7921), na które prosimy o wpłaty, stanowiące obowiązkowy wkład własny przy pozyskiwaniu środków finansowych. Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.

Najpiękniejszym prezentem, który możemy dostać jest człowiek, który jest.
Który daje swoją obecność. Który odbiera telefon, dotrzymuje słowa.
Każda miłość zaczyna się od obecności i do obecności się sprowadza.
(S. Krystiana ZSNM)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

KOMUNIKATY I INFORMACJE KURII METROPOLITALNEJ

Papież Franciszek prosi, aby w miesiącu maju cały Kościół przyzywał wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w intencji zakończenia pandemii, a w sposób szczególny zachęca nas wszystkich do gorliwej modlitwy za tych, których pandemia dotknęła najbardziej. Modlitwa ta jest sprawowana codziennie, w największych Sanktuariach Maryjnych świata, począwszy od 1 maja, a zakończy się 31 maja br. w Watykanie.

Lista sanktuariów i intencja codziennej modlitwy:

Bazylika watykańska (Matka Boża Wspomożenie wiernych), Watykan, Za zranioną ludzkość

1. maja – Matki Bożej w Walsingham, Anglia, Za zmarłych

2. maja – Jezusa Zbawiciela i Matki Bożej w Elele, Nigeria, Za tych, którzy nie mogli pożegnać swoich zmarłych

3. maja – Matki Bożej Częstochowskiej, Polska, Za zakażonych i chorych

4. maja – Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazaret, Izrael, Za kobiety w ciąży i mające się urodzić dzieci

5. maja – Matki Bożej Różańcowej w Namyang, Korea Południowa, Za dzieci i małoletnich

6. maja – Matki Bożej w Aparecidzie w Sao Paulo, Brazylia, Za młodzież

7. maja – Matki Bożej Pokoju i Dobrej Drogi w Antipolo, Filipiny, Za rodziny

8. maja – Matki Bożej w Lujan, Argentyna, Za pracowników środków przekazu

9. maja – Domek Loretański w Loretto, Włochy, Za osoby starsze

10. maja – Matki Bożej w Knock, Irlandia, Za osoby niepełnosprawne

11. maja – Matki Bożej Ubogich w Banneux, Belgia, Za ubogich, bezdomnych i osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej

12. maja – Matki Boskiej Afrykańskiej w Algier, Algieria, Za osoby samotne i za tych, którzy utracili nadzieję

13. maja – Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, Portugalia, Za więźniów

14. maja – Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Velankanni, Indie, Za naukowców i instytuty badań medycznych

15. maja – Matki Bożej, Królowej Pokoju w Medjugorje, Bośnia i Hercegowina, Za migrantów

16. maja – Katedra Matki Bożej w Sydney, Australia, Za ofiary przemocy i handlu ludźmi

17. maja – Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Waszyngton, USA, Za kierujących państwami i organizacjami międzynarodowymi

18. maja – Matki Bożej w Lourdes, Francja, Za lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarki

19. maja – Najświętszej Marii Panny w Efezie, Turcja, Za narody pogrążone w wojnie i o pokój w świecie

20. maja – Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre, Kuba, Za farmaceutów i pracowników służby zdrowia

21. maja – Matki Bożej w Nagasaki, Japonia, Za pracowników pomocy społecznej

22. maja – Matki Bożej z Montserrat, Hiszpania, Za wolontariuszy

23. maja – Matki Bożej Przylądka  w Trois-Rivières, Kanada, Za funkcjonariuszy służb porządkowych, wojska i strażaków

24. maja – Miejsce nieznane, Za tych, którzy zapewniają usługi podstawowe

25. maja – Matki Bożej w Ta’Pinu, Malta, Za nauczycieli, uczniów i wychowawców

26. maja – Matki Bożej z Guadelupe, Meksyk, Za pracowników i przedsiębiorców

27. maja – Matki Bożej w Zarwanicy, Ukraina, Za bezrobotnych

28. maja – Matki Bożej w Altötting, Niemcy, Za papieża, biskupów, kapłanów i diakonów

29. maja – Królowej Libanu w Harissie, Liban, Za osoby konsekrowane

30. maja – Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, Włochy, Za Kościół

31. maja – Ogrody Watykańskie, Watykan, W intencji ustąpienia pandemii i odrodzenia się życia społecznego i gospodarczego.

Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej z okazji 25. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i 15. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie, która odbędzie się w sobotę, 15 maja br., o godz. 11.00.

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga 16 maja br. obchodzi swoje imieniny. Polecajmy modlitwom Dostojnego Solenizanta.

Zapraszamy członków wspólnot, stowarzyszeń, grup modlitewnych i ruchów kościelnych na Archidiecezjalny Dzień Jedności Wspólnot przeżywany w naszej Archidiecezji w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, tj. poniedziałek, 24 maja br. Modlitwa odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Msza Święta, a po liturgii nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Ojczyzny, zakończona Apelem Maryjnym. Zapraszamy delegacje zrzeszeń katolickich do wspólnej modlitwy, która będzie stanowić wyraz jedności i rozpocznie Tydzień Ewangelizacji. 

Na podstawie Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., od 1 kwietnia br. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzony będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jest to największe i najważniejsze przedsięwzięcie statystyczne, które odbywa się raz na 10 lat. Wyniki spisu umożliwiają najpełniejszą analizę i ocenę zróżnicowania terytorialnego oraz przemian demograficznych i społecznych ludności Polski. Aby badanie przyniosło oczekiwane efekty ważne jest uświadomienie społeczeństwu jak istotny jest rzetelny udział każdego mieszkańca kraju w wypełnieniu obowiązku spisowego.

Urząd Statystyczny w Szczecinie zwraca się z prośbą do Wielebnego Księdza Proboszcza o wsparcie działań promocyjnych poprzez uwzględnienie w ogłoszeniach parafialnych, zwłaszcza w okresie Świąt Wielkanocnych. Pomoże to uświadomić parafian o obowiązku spisowym oraz wskazać najbezpieczniejszą obecnie metodę udziału w NSP tj. samospis internetowy oraz spis telefoniczny. Będziemy także wdzięczni za rozpropagowanie informacji o spisie powszechnym przy użyciu innych kanałów przeznaczonych do kontaktu z parafianami.

1 kwietnia br. ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, jest to największe przedsięwzięcie statystyczne odbywające się co 10 lat. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany ustawowo do wypełnienia formularza spisowego. Podstawową i obowiązkową metodą przekazania informacji jest tzw. samospis przy użyciu aplikacji internetowej dostępnej od 1 kwietnia br. na stronie https://spis.gov.pl/. Opcjonalną metodą, szczególnie polecaną dla osób, które nie mają możliwości wypełnienia formularza w aplikacji internetowej, jest dokonanie spisu telefonicznie dzwoniąc na infolinię NSP – pod nr tel. 22 279 99 99, gdzie należy wybrać opcję „Spisz się przez telefon”. Z osobami, które z różnych przyczyn nie dokonają samospisu, po 4 maja skontaktuje się rachmistrz telefoniczny, wówczas musimy udzielić informacji, nie mamy możliwości odmowy. Z tego względu warto spisać się samemu przez Internet lub Infolinię telefoniczną w dogodnym dla nas terminie, dodatkowo są to metody preferowane zważywszy na panującą sytuację epidemiologiczną, gdyż w ten sposób ograniczymy konieczność bezpośrednich odwiedzin rachmistrza spisowego w gospodarstwie domowym. Ponadto osoby, które dokonają samospisu mogą wziąć udział w loterii w której do wygrania są wartościowe nagrody.

W razie pytań prosimy o kontakt z p. Eweliną Konarską-Michalczyk, adres e-mail: e.konarska-michalczyk@stat.gov.pl, nr tel. 501-060-921. 

W parafiach nadmorskich w okresie wakacyjnym, zgodnie z dotychczasową tradycją naszej Archidiecezji, będzie się odbywać skupienie modlitewne pt. „Misje u Stóp Krzyża. Krzyż z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i Księgą Próśb i Podziękowań zostaną przywiezione do każdej parafii od dnia 2 lipca br. 

Program „Misji u Stóp Krzyża” w parafiach nadmorskich w 2021 r.:

2.07 – 7.07 Świnoujście, pw. Bł. Michała Kozala
8.07 – 12.07 Świnoujście, pw. Św. Stanisława i Bonifacego BM
13.07 – 16.07 Świnoujście, pw. NMP Gwiazdy Morza
17.07 – 21.07 Świnoujście, pw. Chrystusa Króla
22.07 – 26.07 Międzyzdroje
27.07 – 29.07 Wisełka
30.07 – 2.08 Międzywodzie
3.08 – 6.08 Dziwnów
7.08 – 10.08 Dziwnówek
11.08 – 13.08 Łukęcin
14.08 – 16.08 Trzęsacz
17.08 – 20.08 Rewal
21.08 – 25.08 Niechorze
26.08 – 30.08 Mrzeżyno