Perspektywa wieczności jest niezwykła dla człowieka. „Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51) – usłyszeliśmy dzisiaj. Tak więc, nakarmieni przy ołtarzu Eucharystii, umocnieni słowem Chrystusa, odważnie kroczmy w codzienności, która jest drogą ku celowi, jaki wyznaczył nam Bóg.

Sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń, dla wielu z nas jest to także czas abstynencji od alkoholu, by dać świadectwo życia w wolności i wspierać tych, którzy pragną żyć w trzeźwości. Nie zapominajmy o tym, jak wielką moc ma nasze codzienne świadectwo, ponieważ naszym celem jest spotkanie z Bogiem w wieczności.

Wybierających się na wypoczynek zachęcamy do wcześniejszego poszukania kościoła, w którym możemy uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej. W tym celu możemy wykorzystać możliwości internetu. Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej www.kiedymsza.pl

1. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronuje nam:

W poniedziałek, 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica, patronka Europy, filozof;

We wtorek, 10 sierpnia – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik;

W środę, 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka klarysek;

W sobotę, 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), prezbiter, franciszkanin, męczennik obozu Auschwitz-Birkenau.

2. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Za tydzień, w niedzielę uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII w 1950 roku przypieczętował dogmatem prawdę obecną w Kościele już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa.

Msze Święte odprawimy, jak w każdą niedzielę. Zapraszamy na godz. 8:30, 10:30 i 12:00.

W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż, dlatego przynosimy je przed ołtarz. Chcemy w ten sposób uwielbić Boga i podziękować Mu za to, że troszczy się o nas. Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy Świętej.

Świętowanie rozpoczniemy Mszą Świętą wigilijną w sobotę o godz. 18:00.

3. Rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku

15 sierpnia przypadnie 101. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej Ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi.

4. Obłuczyny zakonne

W sobotę, 14 sierpnia nasz parafianin Wojciech Piszczyk otrzyma habit zakonny w Zakonie Księży Dominikanów w Warszawie. Polecajmy w modlitwach naszego ministranta i lektora, niech wytrwa w powołaniu kapłańskim i zakonym rozpoczynając nowicjat, czyli nowy okres życia we wspólnocie zakonnej.

5. Nowe aspersoria (kropielnice)

Kilka tygodni temu zamontowaliśmy 2 nowe kropielnice (aspersoria), które zostały przytwierdzone na obydwu filarach pod chórem. Aspersoria w kształcie muszli, wykonane zostały przez włoską odlewnię artystyczną.

Niech nasza inwestycja przyczyni się do bezpiecznego używania wody święconej, w duchu pobożności osobistej.

6. Zniesienie dyspensy

Ponawiamy ważne ogłoszenie: od 20 czerwca br., we wszystkich diecezjach w Polsce zostały zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, które obowiązywały w związku z pandemią.

„Najcenniejszą ze wszystkich wolności jest samo życie”.
(gubernator Texasu Greg Abbott i gubernator Georgii, Brian Kemp)