Czas Wielkiego Postu to czas naszej metanoi, która oznacza przemianę życia, podjęcie nowych wyzwań, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co naprawdę istotne.

1. Niedziela Eucharystyczna

 • Dzisiaj pierwsza niedziela lutego, która gromadzi nas wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. „Obecność Chrystusa w monstrancji jest przypomnieniem świętości Ołtarza, gdzie sprawuje się Najświętsza Eucharystia”. Tradycyjnie modlić się będziemy w intencjach Kościoła oraz polecimy nasze intencje osobiste.
 • W trwającym Roku Św. Józefa, jako przygotowanie do uroczystości Świętego Józefa, uczestniczyć będziemy w nowennie do św. Józefa, którą rozpoczniemy 10 marca. Dzisiaj, przed Najświętszym Sakramentem odmówimy „Litanię do św. Józefa”, zwieńczoną „Modlitwą do św. Józefa” papieża Leona XIII: „Do Ciebie, św. Józefie, uciekamy się w naszej niedoli.

2. Nabożeństwa Wielkopostne

Nabożeństwa związane rozważaniem Męki Pańskiej:

 • Droga Krzyżowa w piątki – dla dzieci o godz. 16:30, dla dorosłych o godz. 17:30. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej dla dorosłych zbiórka ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.
 • Gorzkie Żale odprawiać będziemy w niedziele Wielkiego Postu bezpośrednio po porannej Mszy Św.

3. Odpusty w okresie wielkopostnym

 • W piątki Wielkiego Postu za pobożne odmówienie modlitwy Oto ja, o dobry Jezu po Komunii Św. przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego można zyskać odpust zupełny (w inne dni roku – odpust cząstkowy).
 • Odpust zupełny można tak że uzyskać za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (ten odpust można uzyskać codziennie, także poza Wielkim Postem).
 • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali.
 • Za odprawienie, przynajmniej trzydniowych rekolekcji wielkopostnych.

4. Rekolekcje wielkopostne

Od następnej niedzieli rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych, które potrwają do środy 17 marca br.. Rekolekcje poprowadzi o Ryszard Kiełbasa CSsR (redemptorysta). Otoczmy modlitwą Ojca Rekolekcjonistę i tak zaplanujmy czas, byśmy mogli przygotować się do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych.

5. Wielkanocne dzieło Caritas

Polecamy świece wielkanocne, chleb Caritas, baranki czekoladowe, kartki świąteczne i skarbonki miłosierdzia. Polecamy także Torby Miłosierdzia z nadrukiem listy artykułów żywnościowych, które można ofiarować podopiecznym w parafii. Poprzez nabywanie naszych propozycji tworzymy fundusz Parafialnego Zespołu Caritas, by przyjść z konkretną pomocą ubogim w naszej wspólnocie.

6. Podziekowania

 • Pragnę podziękować za ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie naszej świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem Waszą hojność.
 • Dziękujemy za pierwsze wpłaty na konto Remont Kościoła.
 • Dziękuję za ofiary duchowe i materialne. Serdeczne Bóg zapłać.

7. Prasa katolicka

 • Z okazji trwającego Roku Św. Józefa redakcja Gościa Niedzielnego przygotowała specjalne, okolicznościowe wydanie – Gość Niedzielny Extra, które w całości jest poświęcone jest św. Józefowi, opiekunowi Świętej Rodziny. Na 100 stronach znajdziemy informacje o opiekunie Pana Jezusa, miejsce objawień, gdzie św. Józef przemówił (choć w Biblii milczy), modlitwy i nabożeństwa. Cena egzemplarza 9 zł.
 • Zachęcamy do lektury cotygodniowej prasy. Do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

Eduardo, przyjaciel Włoch, w piątki Wielkiego Postu
przychodził do kaplicy, gdzie mieszkałem.
Pracował wówczas w banku.
Nie szedł z kolegami na obiad, ale modlił się w kaplicy,
a zaoszczędzone pieniądze przeznaczał na biednych.
Połączenie postu, modlitwy i jałmużny!
(ks. Dariusz Kowalczyk, jezuita)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

W tym roku jest niemożliwe, by jak dotychczas zorganizować rekolekcje w szkole czy parafii. Powstała w Polsce inicjatywa, by w roku szkolnym 2020/202L przygotować cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych on-line dla trzech grup wiekowych: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Rekolekcje będą emitowane w TVP 3 w następujących terminach:

Rekolekcje dla dzieci – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3

W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, dobrą propozycją są rekolekcje dla dzieci, które poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu ,,Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.

Rekolekcje dla młodzieży – 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3

Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia – to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia, pomocą mogą być rekolekcje dla młodzieży.Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego ,,Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem ,,Paxem” Bukowskim.

Rekolekcje dla dorosłych – 26-28 marca (piątek-niedziela}, godz. 20:30, TVP3

Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak.

Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież)odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut.

Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) oraz w mediach społecznościowych:

Dla dzieci: https://www.facebook.com/ziarnotvp/

Dla młodzieży: https ://www.facebook.com/StudioRabanTVP/

Dla dorosłych: https ://www.facebook.com/ziemianiebotvp/

Zapraszamy do udziału w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, która odbędzie się w piątek, 26 marca 2021 r. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w jedności duchowej poprzez transmisję internetową z Kaplicy Cudownego Obrazu, która będzie na stronie: https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/.

W grudniu 2020 r. rozpoczął się Rok św. Jakuba. Bazylika Archikatedralna w Szczecinie jest jednym z 48 wyznaczonych w Polsce kościołów stacyjnych, w których można zyskać odpusty związane z obchodami Roku Świętego Jakuba – do 31 grudnia 2021 r. Zapraszamy do korzystania z łaski odpustu oraz wspólnej modlitwy każdego 25 dnia miesiąca za Szczecin, wszystkie urzędy i całą Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską. Będziemy prosić również o łaskę patronatu św. Jakuba nad Szczecinem.