Od początku września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z Orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). W zbliżającą się rocznicę terrorystycznego zamachu na Word Trade Center w Nowym Jorku, 11 września (przypada w nadchodzący piątek), obejmijmy pamięcią ofiary tej i innych tragedii, których źródłem zawsze jest nienawiść. Prośmy Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a nasza Ojczyzna uniknęła okrucieństwa terroryzmu.

1.  Niedziela Eucharystyczna
Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca, która gromadzi nas wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. „Obecność Chrystusa w monstrancji jest przypomnieniem świętości Ołtarza, gdzie sprawuje się Najświętsza Eucharystia”.

2.  Kalendarz liturgiczny
W tym tygodniu:
– we wtorek, 8 września – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Jerozolimie już w V wieku obchodzono uroczystość poświęcenia bazyliki w miejscu narodzenia się Matki Bożej. W Bizancjum i w Rzymie święto Narodzenia Najśw. Maryi Panny było znane w VII wieku i wkrótce stało się jednym z głównych świąt maryjnych. Narodzenie się Maryi było zapowiedzią narodzenia Jezusa Chrystusa.
– w sobotę, 12 września – wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Święto Imienia Maryi przypomina zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683 przez króla Jana III Sobieskiego i sprzymierzone wojska chrześcijańskie.

3.  Spotkanie Rodziców dzieci komunijnych
W niedzielę, 20 września 2020 r. po Mszy Świętej o godz.12.00 odbędzie się zebranie w sprawie przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w tym roku szkolnym. Zapraszamy na to spotkanie rodziców dzieci z kl.III i IV. Prosimy  przynieść wypełnioną już deklarację, którą można pobrać w zakrystii, bądź u Siostry Heleny na katechezie w szkole. Rodzice dzieci z kl.IV nie są zobowiązani ponownie takiej deklaracji składać. Zapisy dzieci – do końca września br.

4.  Schola dziecięca
Od przyszłej niedzieli wznawiamy spotkania scholi dziecięcej. W tym roku do śpiewania zapraszamy nie tylko dzieci, zapraszamy także Rodziców. Pierwsze spotkanie odbędzie się w przyszłą niedzielę, 13 września, o godz 11:00 w Domu Sióstr zakonnych.

5.  Podziękowania
Wyrażam wdzięczność za wszelkie ofiary składane w naszym kościele, także poprzez parafialne konto bankowe. Dziękuję Drogim Parafianom, praktykującym w naszym kościele, a także Gościom uczestniczącym w naszych liturgiach. Dziękuję za zaufanie, serdeczne Bóg zapłać.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

6.  Komunikaty Kurii Metropolitalnej
W przyszłą niedzielę po Mszach Świętych będzie możliwość składania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop LGBT”, którego celem jest ochrona przed propagandą LGBT na ulicach naszych miast. Polscy biskupi wielokrotnie zwracali uwagę na zagrożenia wynikające z ideologii gender oraz praktyk przeciwnych naturze i godności człowieka. Komunikat z ostatniej Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie mówi, że ludzki szacunek dla osób identyfikujących się jako LGBT nie może oznaczać bezkrytycznej akceptacji ich postulatów. Przedstawiony tu projekt ustawy podyktowany jest troską o zachowanie ładu moralnego w polskich rodzinach, o bezpieczeństwo i zdrowy rozwój polskich dzieci i młodzieży. Jest także przejawem szacunku wobec Ojczyzny, wartości duchowych i patriotycznych, których pogłębienie jest możliwe, gdy Kraj opiera się na zdrowym i naturalnym prawie Bożym. Stąd zachęta do wszystkich o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej.

Wspólnota Lew Judy zaprasza na Seminarium Odnowy Wiary, które będzie odbywać się we wtorki o godz. 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie, od 1 września br. W programie Seminarium –  co tydzień Msza Święta i spotkanie, podczas którego uczestnicy otrzymają materiały formacyjne do codziennej modlitwy, pomocne w pogłębianiu wiary, aby poprzez 8 tygodni przygotować się do przeżycia odnowienia sakramentu Chrztu Świętego, sakramentu bierzmowania i Eucharystii.

W święto Narodzenia NMP, 8 września br., rozpoczną się internetowe Ogólnopolskie 33-dniowe Rekolekcje „ODDANIE33”, przygotowujące do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. Tę drogę duchową polecali i osobiście praktykowali wszyscy papieże XX wieku. Organizatorami są: Wojownicy Maryi, Fundacja Tota Tua oraz Redakcja „Miłujcie się!”. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie. Załączamy baner informacyjny. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.oddanie33.pl. Zapraszamy do włączenia się w inicjatywę „ODDANIE33”.

Zapraszamy do udziału w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Dzieci do Sanktuarium Dzieci Fatimskich, na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie, pod hasłem: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” (por. Mk 10,14), która odbędzie się w sobotę, 12 września br. Mszy Świętej o godz. 10.00 będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman. Zapraszamy do udziału dzieci wraz z rodzicami oraz wszystkich czcicieli Dzieci Fatimskich.

Zapraszamy Członków grup Odnowy w Duchu Świętym wraz ze swoimi Duszpasterzami oraz wszystkich sympatyków do Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w Szczecinie na Zawierzenie Matce Bożej wspólnot Odnowy w Duchu Świętym funkcjonujących na terenie naszej Archidiecezji. Modlitwa odbędzie się w sobotę, 12 września br., we Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Zapraszamy na centralne obchody Święta Podwyższenia Krzyża w poniedziałek, 14 września br., które odbędą się w Katedrze pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Modlitwa rozpocznie się liturgią Mszy Świętej o godz. 18.00. Po liturgii nastąpi Diecezjalna Droga Krzyżowa i adoracja Krzyża z możliwością indywidualnego podejścia do Krzyża. Modlitwa ta będzie stanowić II Stację przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, obchodzonego w 2033 r.

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie odbędzie się Koronacja Figury Matki Bożej Cierpiącej, która znajdowała się w autokarze podczas tragicznego wypadku pielgrzymów naszej Archidiecezji pod Grenoble we Francji. Uroczystość odbędzie się 15 września br. o godz. 17.00 pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi.

W tym roku nasza Archidiecezja przewodniczy VIII Pielgrzymce Mężczyzn do kolebki chrześcijaństwa i polskości w Międzyrzeczu pod hasłem: „Nowe czasy…, nowe zadania”, która odbędzie się w sobotę, 19 września br. Do udziału w Pielgrzymce zapraszamy wszystkich mężczyzn z naszej Archidiecezji, a szczególnie mężczyzn zrzeszonych w grupach, wspólnotach, duszpasterstwach lub męskich organizacjach, m.in. mężczyzn pielgrzymów rowerzystów, motocyklistów; mężczyzn należących do Bractwa Św. Józefa, Rycerzy Kolumba, Męskiego Różańca, Wojowników Maryi i innych grup. Zgłoszenia grup zorganizowanych są przyjmowane telefonicznie: 95 720 14 75 oraz 724 909 060. Pozostałe informacje na plakacie w gablocie ogłoszeń duszpasterskich.

Na ekrany kin wszedł film pt. „Zieja”. To film o niezwykłym kapłanie, kapelanie wojskowym podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. oraz naczelnym kapelanie Szarych Szeregów w czasie Powstania Warszawskiego i współzałożycielu KOR-u, inwigilowanym przez służbę bezpieczeństwa PRL. Ks. Zieja swoje życie oparł na wierności Ewangelii. Wyrażała to jego dewiza życiowa: „nie zabijaj nigdy nikogo”. Film został zrealizowany przez Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Trwa rekrutacja na studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku akademickim 2020/2021 zapraszamy na tradycyjne kierunki: Teologia (jednolite studia magisterskie), specjalność nauczycielska – specjalność skierowana do osób, które chcą pracować jako katecheci i nauczyciele religii w szkołach, Familiologia (studia pierwszego stopnia), specjalności: asystent rodziny i profilaktyka społeczna, Familiologia (studia drugiego stopnia), specjalności: poradnictwo psychospołeczne, rodzinne i mediacja. W roku akademickim 2020/2021 w ramach kierunku teologia pojawia się nowa specjalność: specjalność skierowana dla osób, które chciałby poznać teologię i jednocześnie zdobyć wiedzę i umiejętności do liderowania oraz prowadzenia grup, wspólnot i stowarzyszeń w Kościele, Studia podyplomowe Kierownictwo duchowe (2 semestry) – skierowane do osób, które zajmują się lub są zainteresowane duchowością oraz prowadzeniem osób w procesie rozwoju duchowego, Studia podyplomowe Ochrona małoletnich w Kościele katolickim (2 semestry) – studia pozwalające na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji pomocnych w pracy z młodzieżą oraz w różnych formach działania na rzecz ochrony osób małoletnich w Kościele i społeczeństwie. Szczegółowe informacje na stronie facebookowej Wydziału Teologicznego oraz stronie internetowej www.teo.usz.edu.pl

Jesienią ubiegłego roku powstała 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, która dała się już poznać z niesienia pomocy potrzebującym, organizacjom pozarządowym i gminom w walce z pandemią. Zachęcamy wszystkich do wstępowania w szeregi tej formacji. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej nie koliduje z nauką czy pracą zawodową. Chętnych zapraszamy do najbliższej miejscu zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień.