1. Niedziela Eucharystyczna

Dzisiaj pierwsza niedziela października, która gromadzi nas wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. „Obecność Chrystusa w monstrancji jest przypomnieniem świętości Ołtarza, gdzie sprawuje się Najświętsza Eucharystia”. Tradycyjnie modlić się będziemy w intencjach Kościoła oraz polecimy nasze intencje osobiste.

2. Miesiąc modlitwy różańcowej

W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Biorąc do rąk różaniec, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki Maryi, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcamy do udziału w codziennej Mszy Świętej i październikowym nabożeństwie.

 • Nabożeństwa różańcowe – w tygodniu – po wieczornej Mszy Św., w niedziele – po porannej Mszy Św.
 • Nabożeństwo różańcowe dla dzieci – w środy i czwartki o godz. 16:45.
 • Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół nas obdarza.
 • W niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, w czwartki – tajemnice światła.
 • Dzisiaj podczas wszystkich Mszy Św. błogosławieństwo nowych różańców.
 • Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o odmawianie różańca w domach. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).

3. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

 • W poniedziałek, 5 października – św. Faustyna Kowalska (1905- 1938), znana na całym świecie polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka nazywana „sekretarką Bożego miłosierdzia”. Przez jej wstawiennictwo prośmy o miłosierdzie Boże dla nas i dla całego świata. My, Polacy, bądźmy przykładem naśladowania duchowości i pobożności Świętej Siostry Faustyny.
 • W środę, 7 października – Najświętsza Maryja Panna Różańcowa.

4. XX Dzień papieski

W przyszłą niedzielę, 11 października będziemy przeżywali kolejny Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.

5. Czuwanie modlitewne „W trosce o Kościół”

W naszej parafii będzie miała miejsce niecodzienna modlitwa – będzie to całononocna modlitwa na różańcu zatytuowana „W trosce o Kościół”. Organizacyjną troską otoczą nas świeccy katolicy spod Poznania.

 • W nocy z 17 na 18 października, tj. z soboty na niedzielę, od godz. 18:00 w sobotę wieczorem do 7:00 rano w niedzielę będziemy odmawiać różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Będziemy modlić się na głos, bez przerwy, przez całą noc.
 • W następną niedzielę udostępnimy listę – prosimy wpisywać się, o jakiej porze bedą Państwo na tej modlitwie w naszym kościele.

6. Świętopietrze

W związku z pandemią COVID-19 decyzją papieża Franciszka tegoroczna zbiórka na potrzeby Stolicy Apostolskiej, tzw. świętopietrze, została przeniesiona na całym świecie na dzisiejszą niedzielę, w dniu poświęconym św. Franciszkowi z Asyżu. Dotychczas zbiórka maiła miejsce w dniu świętych Apostołów Piotra i Pawła, 26 czerwca. Dziś, przy wyjściu z kościoła zbiórka na cele papieskie.

7. Intencje mszalne

 • Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych. Msze Świętą można zamówić w dowolnej intencji, bowiem modlitwa za żywych i umarłych jest uczynkiem miłosierdzia co do duszy.
 • Zazwyczaj zamawiamy Msze w. za naszych zmarłych. Czynimy to przy okazji rocznicy śmierci, urodzin zmarłego itp. Pamiętajmy również o żywych.
 • Można także zamówić Msze Św. w intencjach rodziny, konkretnej osoby lub sprawy. Dobrym zwyczajem jest podarować taki duchowy prezent na urodziny, imieniny, na dowolny jubileusz, czy też przed operacją dla swoich bliskich lub po prostu za siebie.
 • Prosimy, by rezerwować oczekiwane terminy z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

8. Świeca przed tabernakulum

Przy tabernakulum płonie świeca pełniąca funkcję lampki wiecznej. Przez tydzień, w dzień i w nocy płonie wkład olejowy. Każda świeca może zawierać osobistą intencję zanoszoną w sercu przez Ofiarodawcę. Polecamy ten szczególny rodzaj modlitwy przed Panem Eucharystycznym.

Błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia!

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

9. Komunikaty i informacje Kurii Metropolitalnej

„Różaniec do granic” w tym roku odbędzie się w środę, 7 października br., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Pragniemy stanąć obok siebie wzdłuż polskiej granicy, by wspólnie odmówić różaniec, otaczając modlitewnym łańcuchem całą Polskę, od południa i od północy, od wschodu i od zachodu. Jest to inicjatywa ludzi świeckich. Nasz dekanat Szczecin Żelechowo jest zaproszony do wspólnej modlitwy do parafii w Tanowie, pw. Najśw. Serca Pana Jezusa. Miejsca modlitwy różańcowej nad granicą w naszej okolicy: Nowe Warpno, parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – godz. 15.00 modlitwa różańcowa – miejsce: promenada obok kościoła parafialnego. Tanowo, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – modlitwa różańcowa w kościele parafialnym po Mszy Świętej ok. godz. 19.00. Buk, parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej – godz. 15.00 modlitwa różańcowa: Buk – początek ścieżki rowerowej i przejście graniczne; Rzędziny – przy ścieżce rowerowej; Stolec – przy jeziorze. Dobra Szczecińska, parafia pw. Matki Bożej Królowej Świata – godz. 14.00 – wyjście z kościoła w Dobrej, przejście (przejazd) ul. Szczecińską w stronę granicy (idąc ul. Szczecińską za ok 2 km dochodzimy do krzyżówki; kierujemy się na lewo – drogowskaz na Lubieszyn i za ok. 150 m skręcamy na prawo w drogę leśną i idziemy w stronę granicy polsko-niemieckiej; dochodzimy do słupa granicznego nr 817); godz. 15.00 – modlitwa różańcowa przy słupku granicznym nr 817. Dołuje, parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata – godz. 13.45 w kościele parafialnym Koronka do Miłosierdzia Bożego; godz. 14.00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny; godz. 14.55 – zbiórka przy granicy w Lubieszynie; godz. 15.00 – modlitwa różańcowa. Będargowo, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych – godz. 15.00 modlitwa różańcowa przy granicy w Bobolinie. Kołbaskowo, parafia pw. Świętej Trójcy – godz. 15.00 modlitwa różańcowa – miejsce: przejście graniczne w Rosówku. Gryfino, parafia pw. Narodzenia NMP – godz. 15.00 modlitwa różańcowa przy Strażnicy WOP (przy moście). Pniewo, parafia pw. św. Ojca Pio – kościół filialny w Krajniku o godz. 13.00 Msza Święta; po Mszy Świętej przejście 2,5 km na wały przeciwpowodziowe na Odrze, o godz. 15.00 modlitwa różańcowa.

Spotkania ze stygmatykiem Bratem Elia odbędą się w następujących parafiach; 7 X – Radęcin, par. pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, 9 X – Chojna, par. pw. Najśw. Serca Pana Jezusa, 10 X – Dębno, paraf. pw. Matki Bożej Fatimskiej.

Kurs pt. „Nowe Życie”. Kurs zawiera odmienny w formie, żywy i prosty przekaz Dobrej Nowiny skierowany do współczesnego człowieka. Adresowany jest zarówno do osób, które chcą doświadczyć miłości Boga, jak i do tych, które nie wierzą, że jest to możliwe. Kurs poprowadzi Ks. Krzysztof Kralka SAC – Dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Lublinie, Ks. Tomasz Romantowski – Środowisko Szkoły Ewangelizacji w Szczecinie. Termin: 9-11 października 2020 r. Miejsce: parafia pw. św. Jana Bosko. Więcej informacji na stronie: www.sneszczecin.pl

Zapraszamy wykładowców, pracowników wyższych uczelni, duszpasterzy akademickich i duszpasterzy wyższych uczelni oraz wszystkich studiujących w Szczecinie na uroczystą Mszę Świętą inaugurującą nowy rok akademicki. Zostanie ona odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Wejmana w niedzielę, 11 października br., o godz. 20.00 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Seminarium Odnowy Wiary odbywaj się we wtorki o godz. 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie Co tydzień Msza Święta i spotkanie, aby poprzez 8 tygodni przygotować się do przeżycia odnowienia sakramentu Chrztu Świętego, sakramentu bierzmowania i Eucharystii.

Spotkania ze stygmatykiem Bratem Elia odbędą się w następujących parafiach; 7 X – Radęcin, par. pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, 9 X – Chojna, par. pw. Najśw. Serca Pana Jezusa, 10 X – Dębno, paraf. pw. Matki Bożej Fatimskiej

Rozpoczęły się internetowe Rekolekcje„ODDANIE33”, przygotowujące do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. Tę drogę duchową polecali i osobiście praktykowali wszyscy papieże XX wieku. Organizatorami są: Wojownicy Maryi, Fundacja Tota Tua oraz Redakcja „Miłujcie się!”. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie. Załączamy baner informacyjny. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.oddanie33.pl.

Informujemy o otwarciu Kaplicy Adoracji „Ogród Wdzięczności” w budynku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Adoracja w ciszy będzie trwała tutaj 7 dni w tygodniu w godzinach od 6.00 do 23.00. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.ogrodwdziecznosci.pl

W obronie niepodległości Ojczyzny Polacy wielokrotnie przelewali krew. Dziś także potrzeba krwi! Regionalne Centra Krwiodawstwa alarmują: BRAKUJE KRWI. Włączamy się w ten apel i zachęcamy do honorowego oddania krwi. W niedzielę, 18 października br., o godz. 10.00 przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, w którym będzie można bezpiecznie oddać krew. Zapraszamy osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 roku. Chętnych prosimy, aby zgłosili się dzwoniąc (lub wysyłając SMS) pod numery telefonów: ks. Robert 510 444 898 lub ks. Jarosław 606 141 446.