Czas wakacji, urlopów, odpoczynku jest okazją do pogłębiania relacji z Bogiem przez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, celebrowanie niedzieli i spotkania na Eucharystii, na które wcześniej, z powodu zabiegania, musieliśmy znaleźć czas. Teraz możemy go zaplanować, by spotkać Jezusa, który jest naszym bratem podobnym do nas we wszystkim prócz grzechu. Zadbajmy, zwłaszcza w tym czasie, by spotkanie z Jezusem było zawsze spotkaniem godnym Jego miłości.

1. Niedziela Eucharystyczna

Chrystus w czasie Eucharystii uczy nas modlitwy. Wielokrotnie wskazywał, że trzeba na nią znaleźć nie tylko miejsce, lecz także czas, a okres wakacji i urlopów nie zwalnia nas z tego zadania. Uczymy się w tym kościele, jak w sercu i w codzienności budować świątynię, w której będziemy spotykać Boga twarzą w twarz na modlitwie i wsłuchiwać się w Jego słowa.

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę miesiąca gromadzimy się wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. „Obecność Chrystusa w monstrancji jest przypomnieniem świętości Ołtarza, gdzie sprawuje się Najświętsza Eucharystia”. Modlić się będziemy w intencjach Kościoła oraz polecimy nasze intencje osobiste.

2. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

We wtorek, 6 lipca – bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica, patronka dzieł misyjnych w Polsce, założycielka pisma „Echo z Afryki”, animującego ruchy misyjne.

W czwartek, 8 lipca – św. Jan z Dukli (ok. 1414-1484), prezbiter, gorliwy duszpasterz i teolog.

3. Zmiana Tajemnic Różańcowych

W pierwszą środę miesiąca, po nabożeństwie wieczornym zmiana tajemnic Żywego Różańca. Czcicieli Matki Bożej oraz Matki Różańcowe zapraszamy za Nowennę do MB Nieustającej Pomocy i wieczorną Eucharystię.

4. Koniec dyspensy

Ponawiamy ważne ogłoszenie: od 20 czerwca br., we wszystkich diecezjach, zostały zniesione dyspensy, które obowiązywały w związku z pandemią. Dekret Księdza Arcybiskupa Andrzeja dotyczący naszej Archidiecezji publikujemy na parafialnej stronie internetowej (www.parafiastolczyn.pl).

5. Czas wakacji i urlopów

Nadszedł czas wakacji i urlopów. Zadbajmy o to, by nie był to jedynie czas odpoczynku, lecz także umocnienia naszej wiary. W czasie zwiedzania Ojczyzny i innych krajów odwiedzajmy miejsca szczególnie przez Boga umiłowane, wybrane, naznaczone Jego obecnością.

„Najbezpieczniejszym środkiem uchronienia się
przed chorobą zakaźną, która nas otacza,
jest wzmacnianie się pokarmem eucharystycznym.
Rzeczą oczywistą jest, że nie może się nim wzmocnić ten,
kto miesiącami nie karmi się Ciałem nieskalanego Baranka Bożego”.
(św. Ojciec Pio)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

KOMUNIKATY I INFORMACJE KURII METROPOLITALNEJ

Od 5 do 11 lipca br. odbędzie się XXX Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Zapisy na pielgrzymkę będą trwały od 1 do 30 czerwca br. pod numerami telefonów: 696 413 475 (Ks. Roman Rostkowski), 606 685 149 (Pan Sebastian Świłpa) oraz poprzez stronę internetową www.szczecinska-rowerowa.pl. Tam także będzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki.

Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć zapraszają na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się 10 lipca br. o godz. 12.00, pod Pomnikiem Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Uroczystość zostanie poprzedzona Mszą Świętą o godz. 10.30 w intencji ofiar i członków ich rodzin, w kościele rektoralnym pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, przy ul. Ku Słońcu 124 w Szczecinie.

Uprzejmie informujemy, że w tym roku po raz 37. wyruszy z naszej Archidiecezji Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z: Pustkowa, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Stepnicy, Szczecina, Stargardu, Choszczna i Bierzwnika. Uroczysta inauguracja Pielgrzymki odbędzie się 29 lipca, podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Pełna informacja o pielgrzymce znajduje się na plakacie, stronie internetowej: www.szczecinska.pl oraz profilu: facebook.com/szczecinskapielgrzymka. Zapraszamy wszystkich do udziału w pielgrzymowaniu na Jasną Górę.

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga informuje wszystkich zainteresowanych Duszpasterzy naszej Archidiecezji oraz współpracowników pastoralnych (katechetów, moderatorów, animatorów, etc.), że tegoroczne Wydarzenie Ewangelizacyjne pod nazwą „Przystanek Jezus” odbędzie się na terenie naszej Archidiecezji, przede wszystkim na terenie parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach, w terminie od 26 lipca do 1 sierpnia br. Koordynatorem tego wydarzenia ze strony kościelnej jest Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, który objął je swoim patronatem. Bezpośrednim organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Tymoteusza” z siedzibą w Porszewicach (woj. łódzkie), które reprezentuje Mateusz Warda (tel. 508 495 141). Tradycyjnie w tym wydarzeniu jest zaangażowany także Ksiądz Biskup Edward Dajczak, Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski, który w dniach 26-28 lipca br. poprowadzi rekolekcje dla ewangelizatorów. Koordynatorem wydarzenia ze strony naszej Archidiecezji jest Ks. Piotr Skiba, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. Informując o powyższym Ksiądz Arcybiskup prosi wszystkich o otwartość wobec tego wydarzenia i otoczenie go modlitwą. Do każdego wiernego należy decyzja, czy i w jakim zakresie włączy się w „Przystanek Jezus”. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie https://www.przystanekjezus.pl/wez-udzial-w-ewangelizacji-na-pj-2021/9333/

Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce ze Stargardu do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie, która odbędzie się 15 sierpnia br. Pielgrzymka wyruszy o godz. 4.15 z kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie i zakończy się ok. godz. 13.00 w Sanktuarium uroczystą Mszą Świętą.

Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce ze Szczecina do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, która odbędzie się w dniach od 23 do 25 sierpnia br. Inauguracja pielgrzymki nastąpi w poniedziałek podczas Mszy Świętej o godz. 7.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki znajdują się na portalu społecznościowym: www.facebook.com/mysliborska/.

Uprzejmie informujemy, że w ramach duchowego przygotowania do Beatyfikacji Sługi Bożego, Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, która odbędzie się w niedzielę, 12 września br., nasza Archidiecezja rozpoczyna Diecezjalną Nowennę o liczne i trwałe owoce tej Beatyfikacji. Przez kolejnych dziewięć tygodni w Kobylance będzie trwała modlitwa, z błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, do której wszyscy są zaproszeni. Koordynatorem Nowenny Diecezjalnej w naszej Archidiecezji jest Ks. Paweł Żurawiński SDB (tel. 693.518.242). Nowennę będą stanowić modlitwy w kolejne soboty i niedziele lipca oraz sierpnia. Nowenna ta będzie stanowić także przygotowanie duchowe naszej Archidiecezji do Uroczystości ustanowienia, pierwszego w Polsce, Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Kobylance, która odbędzie się w kościele i na placu przykościelnym w sobotę, 18 września br., o godz. 16.00. Uroczystość ta, połączona z konsekracją kościoła, zostanie poprzedzona rekolekcjami, które odbędą się w dniach 14-16 września br. Szczegółowe informacje są stronie: http://salezjanie-kobylanka.blogspot.com. Już teraz Organizatorzy tej uroczystości zapraszają do udziału Księży z wiernymi naszej Archidiecezji.

Jednocześnie informujemy, że bezpośrednim duchowym przygotowaniem do Uroczystości Beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia będzie Parafialna Nowenna o liczne i trwałe owoce tej Beatyfikacji, którą rozpoczniemy w piątek, 3 września br., a zakończymy w sobotę, 11 września br.

W związku z 900 rocznicą misji ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu Polskie Radio Szczecin rozpoczęło cykl debat dotyczących relacji polsko-niemieckich pod wspólnym tytułem „Kolokwia Ottoniańskie”. Patronem debat jest Biskup Bambergu – Patron Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Kolejne audycje będziemy polecać w tym miejscu.

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w ramach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W ofercie Wydziału są kierunki: FAMILIOLOGIA – studia pierwszego i drugiego stopnia oraz TEOLOGIA. Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Teologicznego i profilu facebookowym.

W parafiach nadmorskich w okresie wakacyjnym, zgodnie z dotychczasową tradycją naszej Archidiecezji, będzie się odbywać skupienie modlitewne pt. „Misje u Stóp Krzyża. Krzyż z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i Księgą Próśb i Podziękowań zostaną przywiezione do każdej parafii od dnia 2 lipca br. 

Program „Misji u Stóp Krzyża” w parafiach nadmorskich w 2021 roku:

02.07 – 07.07  Świnoujście, pw. Bł. Michała Kozala
08.07 – 12.07  Świnoujście, pw. Św. Stanisława i Bonifacego BM
13.07 – 16.07  Świnoujście, pw. NMP Gwiazdy Morza
17.07 – 21.07  Świnoujście, pw. Chrystusa Króla
22.07 – 26.07  Międzyzdroje
27.07 – 29.07  Wisełka
30.07 – 02.08  Międzywodzie
03.08 – 06.08  Dziwnów
07.08 – 10.08  Dziwnówek
11.08 – 13.08  Łukęcin
14.08 – 16.08  Trzęsacz
17.08 – 20.08  Rewal
21.08 – 25.08  Niechorze
26.08 – 30.08  Mrzeżyno

„Misje u Stóp Krzyża” odbędą się ponownie, po 11. latach, w Rejonie Szczecińskim jako kontynuacja duchowego przygotowania do 900-lecia misji rechrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Program „Misji u Stóp Krzyża” w Szczecinie: dekanat Niebuszewo, Pogodno oraz w dekanacie Police w 2021 roku:

08.09 – 10.09  pw. Najświętszego Odkupiciela
11.09 – 15.09  pw. Świętego Krzyża
16.09 – 22.09  pw. Św. Jana Bosko
23.09 – 28.09  pw. Św. Ottona
29.09 – 01.10  pw. NMP Matki Kościoła, Bezrzecze
02.10 – 06.10  pw. Świętej Trójcy, Krzekowo
07.10 – 13.10  pw. Chrystusa Króla, Dołuje
14.10 – 20.10  pw. MB Królowej Świata, Dobra Szczecińska
21.10 – 26.10  pw. MB Szkaplerznej, Wołczkowo
27.10 – 01.11  pw. Św. Brata Alberta, Głębokie
02.11 – 08.11  pw. MB Bolesnej, Osów
09.11 – 12.11  pw. Wniebowzięcia NMP, Pilchowo
13.11 – 15.11  pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Tanowo
16.11 – 19.11  pw. Wniebowzięcia NMP, Nowe Warpno
20.11 – 23.11  pw. Podwyższenia Krzyża, Trzebież
24.11 – 26.11  pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Jasienica
27.11 – 03.12  pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Police
04.12 – 10.12  pw. Św. Kazimierza, Police