Pierwszym, fundamentalnym powołaniem, którym obdarza nas Bóg, jest powołanie do życia w rodzinie opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. To jest przestrzeń, w której realizujemy swoją świętość i z której wyruszamy w świat, żeby wypełniać różne powołania. O tę przestrzeń trzeba nieustannie dbać, umacniać ją życiem sakramentalnym, budować codzienną duchowość małżeńską i rodzinną. Wymagania Ewangelii są jasne i konkretne. Niech nigdy nie zabraknie nam odwagi, by żyć nimi na co dzień.

1. Pierwsza niedziela miesiąca

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę miesiąca gromadzimy się wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. „Obecność Chrystusa w monstrancji jest przypomnieniem świętości Ołtarza, gdzie sprawuje się Najświętsza Eucharystia”.

Modlić się będziemy w intencjach Kościoła oraz polecimy nasze intencje osobiste.

2. Nabożeństwa różańcowe

Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Będziemy rozważali tajemnice Boże, wzywali wstawiennictwa Matki Bożej i przedstawiali Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie.

Nabożeństwa różańcowe – w tygodniu – po wieczornej Mszy Św., w niedziele – po porannej Mszy Św.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci – w środy i piątki o godz. 16:45.

Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół pragnie nas obdarzyć.

Dzisiaj po wszystkich Mszy Św. błogosławieństwo nowych różańców, o godz. 12:00 wręczymy pobłogosławione różańce dzieciom pierwszokomunijnym.

3. Kalendarz liturgiczny

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 4 października – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), diakon, założyciel Zakonu Braci Mniejszych;

We wtorek, 5 października – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, nazywana Sekretarką Bożego miłosierdzia.
Konsekracja kościoła pw. św. Siostry Faustyny – wtorek godz. 17.00, której dokona Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

W czwartek, 7 października – Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – patronka wspólnot Żywego Różańca.

4. Pierwsza środa miesiąca

Tradycyjnie w każdą środę o godz. 18:00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wieczorna Eucharystia w intencjach nowennowych; w tym tygodniu ze zmianą tajemnic Żywego Różańca. Czcicieli Matki Bożej i Matki Żywego Różańca serdecznie zapraszamy.

5. Pierwszy czwartek miesiąca

Msza Święta o godz. 18:00 z prośbą o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy do modlitwy za kapłanów, których poznaliśmy w naszym życiu. W naszej parafii istnieje Apostolat „Margaretka”, który chcemy kontynuować. Osoby zaangażowane w tę formę opieki duchowej ofiarowują jeden dzień w tygodniu w intencji wybranego kapłana, dla którego wypraszają u Boga potrzebne łaski. Sami wybierają formę modlitwy, która im najbardziej odpowiada, i w ten sposób modlą się do końca życia.

6. Tydzień Papieski

W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić XXI Dzień Papieski. Będziemy wspierać edukację niezamożnych uczniów i studentów pochodzących z małych miejscowości z całej Polski. Jest to wyjątkowy program stypendialny udzielający pomocy materialnej i duchowej uzdolnionej młodzieży w okresie jej nauki od szkoły podstawowej do ukończenia studiów.We wszystkich kościołach Polski zostanie odczytany List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający ten dzień.

7. Dzień Skupienia

Siostra Katarzyna zaprasza na Dzień Skupienia dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, który odbędzie się w Domu Sióstr Uczennic Krzyża 9 października o godzinach od 10:00 do 15:00. 

8. Niedzielne praktyki religijne

Przed tygodniem odbyło się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach. W naszej parafii frekwencja przedstawia się następująco: na 3.570 (w roku 2020 = 3.731) osób zameldowanych na terenie parafii we Mszach Św. uczestniczyło 7,05% parafian (w roku 2020 = 9,9 %), do Komunii Św. przystąpiło 48,41% z będących w kościele (w roku 2020 =  39,4 %).

9. Podziękowania

Dzięki hojności Ofiarodawcy, zakupiliśmy nowy, mosiężny, trójtalerzowy gong liturgiczny. Niech obwieszcza obecność Pana pośród nas. Dzięki hojności Ofiarodawcy zakupiliśmy także trybularz (to kadzielnica służąca do okadzania w czasie obrzędów liturgicznych) oraz łódkę na kadzidło (służy do przechowywania ziaren kadzidła); całość wykonana z mosiądzu. Serdeczne Bóg zapłać hojnym Ofiarodawcom.

Od 1 października Figura Matki Bożej o Niepokalanym Sercu w prezbiterium otrzymała piękny różaniec. Niech rozpoczęty miesiąc modlitwy różańcowej wzmaga w nas pogłębianie życia religijnego.

Wypowiadam słowa wdzięczności wobec wszystkich, którzy wsparli zakup nowych kropielnic w naszym kościele.

10. Pożegnaliśmy

W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Czesław WĘCKIEWICZ i Zdzisław BRUTKOWSKI. Pamiętajmy o zmarłych w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

11. Prasa katolicka

Siostry Uczennice Krzyża polecają książkę pt. „Cud Kardynała Wyszyńskiego”. Jest to wywiad–świadectwo Siostry Nulli ze Wspólnoty naszych Sióstr, która mieszkała także w naszej parafii, a której wstawiennictwo bł. Prymasa Wyszyńskiego ocaliło życie.

Tradycyjnie do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

12. Przypomnienie

Ogłoszenia duszpasterskie, intencje Mszy Świętych, komunikaty Kurii Metropolitalnej publikujemy systematycznie na tablicy ogłoszeń duszpasterskich przed kościołem, a także na parafialnej stronie internetowej.

13. Życzenia i pozdrowienia

Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia, a wszystkich Gości i Parafian polecam Panu Bogu w kapłańskiej modlitwie.

Tyle jest możliwości i dróg do Boga, ile jest ludzi.
Bo Bóg dla każdego ma inną drogę.
(bł. Prymas Stefan Wyszyński)

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz