Dziś wielbimy Boga za sakramentalną obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Słowa Chrystusa Pana, że zostanie z nami aż do skończenia świata, mają znaczenie nie tylko symboliczne. W Eucharystii Chrystus obecny jest realnie i prawdziwie wraz ze swoim Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem. Najpiękniejszym uczczeniem Boga jest uczestnictwo we Mszy Świętej i przyjęcie Komunii św. Pamiętajmy, że Chrystus chce być obecny w naszym życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, społecznym i narodowym nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień.

Uroczystość Bożego Ciała jest równocześnie obchodem ku czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa, co wynika wyraźnie z tekstów Mszy św. i Liturgii Godzin, a mówi o tym również bulla papieża Urbana IV, na mocy której uroczystość ta została ogłoszona.

W procesjach, w czasie których celebrans niesie Najświętsza Eucharystię poza kościół wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, lud chrześcijański składa publiczne świadectwo swej wiary wobec Najświętszego Sakramentu.

1. Uroczystość Bożego Ciała

Dzisiaj Kościół obchodzi doroczną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało..

Msze Św. odprawiamy o godz. 8:30 i o godz. 10:30 z tradycyjną procesją eucharystyczną.

Ze względów epidemicznych, nie będziemy przygotowywać tradycyjnych ołtarzy na trasie procesji.

Do udziału w procesji zapraszamy wszystkich wierzących, a dzieci pierwszokomunijne, prosimy, by uczestniczyły w strojach komunijnych.

Trasa procesji – z kościoła udamy się na ulicę Nehringa; przejdziemy do ulicy Polickiej, podążając dalej do skrzyżowania z ulicą Doroty; powrót do kościoła tą samą trasą.

W Boże Ciało jest obowiązek uczestnictwa we Mszy Św.; natomiast nie ma obowiązku uczestnictwa w samej procesji eucharystycznej. Z kolei: uczestnictwo jedynie w procesji nie zastępuje obowiązkowego w tym dniu udziału we Mszy Św.

Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny.

Dzisiaj za udział w procesji eucharystycznej można uzyskać odpust zupełny.

Zatroszczmy się o przystrojenie mieszkań, domów, by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem.

Przez całą oktawę Bożego Ciała procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła codziennie, po Mszy Św. wieczornej sprawowanej o godz. 18:00.

2. Wdzięczność i podziękowania

Dziękuję za uczestnictwo w dzisiejszej procesji, za odwagę podjęcia wyznania swojej wiary w czasie epidemii. Wiara jest do pewnego stopnia sprawą osobistą, gdyż to my podejmujemy decyzję, czy opowiadamy się za Bogiem. Mamy jednak obowiązek wyznawania jej publicznie i mężnego bronienia. Chrystus Pan wzywa do przyznania się do Niego wobec ludzi. Pamiętajmy, że świat potrzebuje dziś bardziej świadków niż nauczycieli, a my jako chrześcijanie mamy być światłem w pielgrzymce wiary. Szczególnie dziękuję tym, którzy pomogli w organizowaniu procesji: Szafarzom, Ministrantom, Asyście i Panom niosącym baldachim, Panu Organiście, Siostrom zakonnym i dzieciom pierwszokomunijnym. Szczególne podziękowania składam Policji w zabezpieczeniu naszej procesji.

Dziękuję wszystkim, którzy udekorowali okna swoich mieszkań. Pięknie dziękuję Rodzinie sumiennie dbającej o przydrożny krzyż przy ul. Nehringa.

Parafianom oraz praktykującym wiarę w naszym kościele dziękujemy za ofiary składane na tacę. W czasie pandemii, kiedy wszyscy nie wrócili jeszcze do świątyni, każdy rodzaj wsparcia w kościele jest bezcenny. Dziękujemy za wrażliwość i życzliwość.

Dziękujemy wszystkim, którzy nie wrócili jeszcze do kościoła, iż w poczuciu odpowiedzialności za naszą wspólnotę parafialną, według swoich możliwości, dokonują dobrowolnych wpłat przeznaczonych na tacę za pośrednictwem konta parafialnego.

Wszystkim uczestnikom – Gościom i Parafianom – wypowiadam słowa wdzięczności, serdeczne Bóg zapłać.

3. Nabożeństwa czerwcowe

Czerwiec jest miesiącem poświęconym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele nabożeństwa czerwcowe odprawiamy:

w tygodniu – po Mszy Św. wieczornej z procesją wokół kościoła

w niedziele – po pierwszej, porannej Mszy Św.

Uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu za wszelkie nasze przewinienia.

4. W pierwszym tygodniu miesiąca

W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Zapraszamy na szczególne modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

W piątek od godz. 17:00 okazja do spowiedzi świętej; o godz. 18:00 wieczorna Eucharystia, nabożeństwo czerwcowe z procesją eucharystyczną wokół kościoła. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty, a także do rozpoczęcia lub kontynuowania nabożeństwa dziewięciu pierwszych piątków.

W sobotę od godz. 9:00 miesięczne odwiedziny chorych i seniorów naszej parafii.Proszę o powiadomienie i przygotowanie naszych podopiecznych. Proszę także o zgłoszenie chorych, którzy są na kwarantannie lub przechodzą zakażenie.

5. Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

W sobotę, 5 czerwca, o godz. 17:00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Tym, którzy będą je z wiarą praktykować Maryja obiecała zbawienie, przez co przyczyniamy się do ocalenia wielu ludzi od potępienia i zapowiadanych przez Maryję katastrof cywilizacyjnych.

6. Rocznica utworzenia naszej Parafii

1 czerwca 1951 r. została erygowana parafia w Szczecinie Stołczynie. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę powstania naszej parafii, parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, którą uświetnimy w czasie świętowania odpustu parafialnego, w łączności z Księdzem Biskupem, w sobotę, 12 czerwca br. o godz. 18:00.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

 

KOMUNIKATY I INFORMACJE KURII METROPOLITALNEJ

W związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzoną 3 czerwca br. zapraszamy do udziału w celebracji Uroczystości w Śródmieściu Szczecina, która będzie przebiegać według następującego porządku: godz. 9.00 – Msza Święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Wejmana; godz. 10.00 – rozpoczęcie procesji eucharystycznej z Bazyliki św. Jana Chrzciciela do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi; ok. godz. 12.00 – po zakończeniu procesji zostanie odprawiona Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Zapraszamy do udziału w uroczystości wszystkich wiernych, duchowieństwo, osoby konsekrowane, delegacje zakładów pracy, szkół, uczelni, rzemiosła, wspólnot i stowarzyszeń ze sztandarami.

Zapraszamy wszystkich do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w piątek, 11 czerwca br., gdzie będą miały miejsce szczecińskie obchody Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlitwa będzie przebiegała według następującego porządku: o godz. 18.00 odbędzie się Nabożeństwo czerwcowe z procesją eucharystyczną wokół Sanktuarium, po nim nastąpi Akt poświęcenia Polski Sercu Jezusowemu, a o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza Święta odpustowa.

11 czerwca 2021 r. w Krakowie, zostanie uroczyście powtórzony akt oddania Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Uczyni to Episkopat Polski w 100. rocznicę tego poświęcenia. Obecną nowenną pompejańską chcemy wyprosić wiele zmian dla dobra osobistego Polaków, Kościoła i Ojczyzny. Temat nowenny brzmi:„Maryjo, prosimy o wielkie owoce odnowienia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu w dniu 11 czerwca tego roku, a szczególnie w pogłębieniu osobistej relacji ochrzczonych do Zbawiciela oraz w umocnieniu miłości do Kapłanów, Kościoła i Ojczyzny.” Termin nowenny: od 03 czerwca do 26 lipca 2021 r. Można temat nowenny dołączyć do swoich codziennych intencji. Dodatkowe informacje o nowennie pompejańskiej można przeczytać na: www.nowennazaojczyzne.pl

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 11 czerwca br., przypada 44. rocznica święceń kapłańskich Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Módlmy się w intencji Dostojnego Jubilata.

Od 28 maja br. będą odprawiane Msze Święte Gregoriańskie za śp. Księdza Biskupa Jana Gałeckiego, w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, przez trzydzieści kolejnych dni. Tym Eucharystiom, sprawowanym w dni powszednie o godz. 18.00, a w niedziele i uroczystości o godz. 12.00, będą przewodniczyć kanonicy Szczecińskiej Kapituły Archikatedralnej.

Od 5 do 11 lipca br. odbędzie się XXX Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Zapisy na pielgrzymkę będą trwały od 1 do 30 czerwca br. pod numerami telefonów: 696 413 475 (Ks. Roman Rostkowski), 606 685 149 (Pan Sebastian Świłpa) oraz poprzez stronę internetową www.szczecinska-rowerowa.pl. Tam także będzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki.

W parafiach nadmorskich w okresie wakacyjnym, zgodnie z dotychczasową tradycją naszej Archidiecezji, będzie się odbywać skupienie modlitewne pt. „Misje u Stóp Krzyża. Krzyż z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i Księgą Próśb i Podziękowań zostaną przywiezione do każdej parafii od dnia 2 lipca br.

Program „Misji u Stóp Krzyża” w parafiach nadmorskich w 2021 r.:

02.07 – 07.07 Świnoujście, pw. Bł. Michała Kozala
08.07 – 12.07 Świnoujście, pw. Św. Stanisława i Bonifacego BM
13.07 – 16.07 Świnoujście, pw. NMP Gwiazdy Morza
17.07 – 21.07 Świnoujście, pw. Chrystusa Króla
22.07 – 26.07 Międzyzdroje
27.07 – 29.07 Wisełka
30.07 – 02.08 Międzywodzie
03.08 – 06.08 Dziwnów
07.08 – 10.08 Dziwnówek
11.08 – 13.08 Łukęcin
14.08 – 16.08 Trzęsacz
17.08 – 20.08 Rewal
21.08 – 25.08 Niechorze
26.08 – 30.08 Mrzeżyno

„Misje u Stóp Krzyża” odbędą się ponownie, po 11. latach, w Rejonie Szczecińskim jako kontynuacja duchowego przygotowania do 900-lecia misji rechrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Program „Misji u Stóp Krzyża” w Szczecinie: dekanat Niebuszewo, Pogodno oraz w dekanacie Police w 2021 roku:

08.09 – 10.09 Parafia pw. Najświętszego Odkupiciela
11.09 – 15.09 Parafia pw. Świętego Krzyża
16.09 – 22.09 Parafia pw. Św. Jana Bosko
23.09 – 28.09 Parafia pw. Św. Ottona
29.09 – 01.10 Parafia pw. NMP Matki Kościoła, Bezrzecze
02.10 – 06.10 Parafia pw. Świętej Trójcy, Krzekowo
07.10 – 13.10 Parafia pw. Chrystusa Króla, Dołuje
14.10 – 20.10 Parafia pw. MB Królowej Świata, Dobra Szczecińska
21.10 – 26.10 Parafia pw. MB Szkaplerznej, Wołczkowo
27.10 – 01.11 Parafia pw. Św. Brata Alberta, Głębokie
02.11 – 08.11 Parafia pw. MB Bolesnej, Osów
09.11 – 12.11 Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Pilchowo
13.11 – 15.11 Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Tanowo
16.11 – 19.11 Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Nowe Warpno
20.11 – 23.11 Parafia pw. Podwyższenia Krzyża, Trzebież
24.11 – 26.11 Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Jasienica
27.11 – 03.12 Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Police
04.12 – 10.12 Parafia pw. Św. Kazimierza, Police.